Oficiálny prechod do studenej vojny – v týchto dňoch došlo k historickým udalostiam, ktoré ohrozujú práve nás na Slovensku

Oficiálny prechod do studenej vojny – v týchto dňoch došlo k historickým udalostiam, ktoré ohrozujú práve nás na Slovensku

Moskva 25. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

 

Návšteva Boltona v Moskve zahájila studenú vojnu. Priniesol oficiálne odstúpenie USA od zmluvy INF (Intermediate range nuclear forces), teda od zmluvy o kontrole a obmedzení nukleárnych zbraní stredného a krátkeho doletu. Džin bol vypustený z fľaše, kam sa ho podarilo roku 1987 zavrieť

Na snímke bezpečnostný poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa John Bolton

V týchto dňoch bol v Moskve americký poradca pre bezpečnosť John Bolton. Oficiálne tam v utorok oznámil, že USA jednostranne odstupujú od zmluvy INF z roku 1987, ktorá obmedzuje vývoj, výrobu a rozmiestnenie rakiet stredného a krátkeho doletu.

Reklama

Jedným zo zámienok odstúpenia od  INF je tvrdenie, že zaväzuje len dve strany, USA a Rusko, kým iné krajiny, ako napríklad Čína, môže takéto zbrane nerušene vyvíjať a vyrábať. INF bol ale vytvorený najmä na riešenie situácie v Európe , kde by presýtenie zbraňami stredného a krátkeho doletu mohlo spôsobiť katastrofu. Čína je strategicky v inom položení a jej zbrane stredného doletu neohrozujú ani USA a v podstate ani Rusko.

Druhá zámienka je americké tvrdenie, že Rusko zmluvu porušuje. Toto nie je podložené žiadnymi konkrétnymi argumentami a údajmi, odkazuje zas len na niekoľko všeobecných politických vyhlásení politikov USA. Tento argument vyvracia uvedomenie si faktu, že v roku 1987 sa zmluva vzťahovala na ZSSR a región jeho vplyvu, teda najmä na Východnú až strednú Európu (vrátane Československa , NDR, Poľska …). Dnes toto teritórium už dávno nespadá pod mocenský vplyv Moskvy, takže hrozba, že by Moskva mohla nejako meniť mocenskú rovnováhu nejakou výrobou a umiestňovaním rakiet v tomto regióne je proste bezpredmetná. A rakety stredného dosahu niekde pri Volge sú naozaj menej dôležité.

Reklama

Pre väčšinu ľudí sa zdá zmluva o nejakých raketách, ešte k tomu “len” stredného dosahu, druhoradá záležitosť. Je to klasický omyl predstavy, že nebezpečné sú tie veľké zbrane. Ale tu platí iná logika – čím je zbraní viac, tým je väčšie nebezpečenstvo ich aj náhodného použitia. Nukleárne zbrane stredného a krátkeho dosahu spadajú pod nižšie velenie, ako tie balistické, takže zas je väčšia možnosť, že nejaký generálsky štáb pochybí. Pritom tieto zbrane sú určite rovnako silné a silnejšie, ako známe hrozivé prípady z Hirošimy. Takých zbraní chcú USA do Európy namontovať  tisíce, čo samozrejme spôsobí, že sa staneme cieľom pre tisíce rovnakých zbraní zvonka.

Už je pomenej aktívnych pamätníkov či znalcov obdobia 80-tych rokov, keď rozmiestňovanie takýchto rakiet stredného dosahu, hlavne na území západného Nemecka, tam spôsobilo vlnu odporu a naozaj veľkých masových protivojnových demonštrácií. Tu je ale výrazný rozdiel oproti  minulosti – dnes zrejme nik už na ulice kvôli zbraniam nepôjde. Okrem toho, dnes sa mienia nové rakety stredného dosahu umiestňovať nie na Západe, nie v Nemecku,  ale v nových regiónoch NATO, teda vo Východnej Európe, aj u nás. Dnes je na nás, aby sme proti politike USA vyšli do ulíc – ale predstava, že to naši ľudia naozaj spravia, vyznieva len ako zlý vtip.

Zrušenie INF je teda nevyhnutný krok, aby NATO mohlo umiestňovať tento druh nukleárnych zbraní vo východnej Európe, v Baltických krajinách, v Ukrajine, Poľsku, na Slovensku.  Je to ďalší krok v procese  zatláčania a obkľučovania Ruska. Ale toto obkľučovanie prirodzene nie je samo o sebe konečný cieľ. Možno povedať, že strategické plány NATO počítajú s konfliktom odohrávajúcim sa vo Východnej Európe. Tento pás od Baltiku po Čierne more by mal byť dejiskom, kde by prebiehala konfrontácia, ale Západ a USA by zostali relatívne nedotknutí a navyše by sa zbavili  tej dnešnej neriešiteľnej finančnej slučky, ktorú má Washington na krku.

Toto je scenár, ktorému globálni hráči veria a ktorý úplne jasne presadzujú. Nie je samozrejme jediný možný ale je to určite jedna z ich plánovaných predstav, ako to môže prebehnúť v budúcich rokoch.

Západná Európa je ale aj v tomto scenári na tom horšie, ako Amerika, takže aj z jej strany počuť prejavy znepokojenia, u niektorých aj úprimné prekvapenie až zdesenie. Odstúpenie Američanov od zmluvy INF povedie k ďalšiemu rozporu medzi Amerikou a (Západnou) Európou. Toto jednostranné odstúpenie Američanov od ťažko vydobytého mierového status quo otvára oči aj mnohým proamerickým fanatikom.

Reklama

Pri téme rakiet stredného dosahu sa spomínajú aj zmluvy SALT – teda zmluvy o strategických nukleárnych zbraniach. Hrozí, že keď tým zmluvám v najbližších rokoch  vyprší platnosť, tak nebudú predlžené, čím sa bezpečnosť sveta ešte viac zhorší. Trocha hlbšie zamyslenie ale dáva predpoveď, že obmedzenie výroby strategických zbraní Američania nezrušia – tie zmluvy chránia hlavne ich, takže tie nechajú v platnosti. Vypovedajú len zmluvy o zbraniach krátkeho a stredného dolettu,  lebo tie chránia  Európanov a Rusko pred raketami rozmiestnenými vo východnej Európe, ktoré majú potenciál útočiť na európsku časť Ruska.

Nedávno sa spomínalo 80. výročie Mníchovskej dohody, kde Západ proste bez zaváhania zradil záruky bezpečnosti, ktoré dal Československu a súhlasil so situáciou, ktorá jednoznačne musela viesť ku vojne. Bol to historický zlom. Tieto dni sa bohužiaľ môžu ukázať ako rovnako historické, pretože USA práve rovnako zradilo záujmy Európanov a dalo podnet ku situácii, ktorá rovnako nevyhnutne povedie ku konfliktu. Je celkom možné, že toto je náš Mníchov.

Peter Vanád

 

Reklama
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

18:14

Obyvatelia Slovenska plánujú v rámci príprav na veľkonočné sviatky minúť priemerne 97,1 eura. Najviac peňazí majú v úmysle minúť ľudia, ktorí si ich spájajú s kresťanskými tradíciami, ako aj staršie generácie a obyvatelia Prešovského kraja. Vyplýva to z aktuálneho online prieskumu agentúry NMS Market Research, na ktorom sa zúčastnilo 1030 respondentov.

18:13

Dvaja ľudia zahynuli po páde do Atlantického oceánu na severnom pobreží Španielska, oznámili vo štvrtok záchranné služby autonómneho spoločenstva Astúria. Ďalšie dve osoby prišli o život v Katalánsku.

18:12

Vo veku 90 rokov zomrel v stredu psychológ Daniel Kahneman, ktorý v roku 2002 získal Nobelovu cenu za ekonómiu.

18:12

Ruské vojenské lietadlo sa vo štvrtok zrútilo do mora pri polostrove Krym. Pilotovi sa podarilo katapultovať.

17:59

Francúzske úrady rozmiestnia počas veľkonočných sviatkov pred všetky katolícke a protestantské kostoly príslušníkov bezpečnostných síl. Reagujú tak na minulotýždňový útok v Moskve.

17:31

Zmeny v tretej verzii novely zákona o verejnom obstarávaní (VO) vytvárajú priestor na korupciu a klientelizmus. Ide napríklad o obmedzovanie právomoci Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) či odvolávanie jeho predsedu bez udania dôvodu. Uviedlo to vo štvrtok opozičné Progresívne Slovensko (PS).

16:57

Francúzske úrady odhalili webovú stránku s falošným náborom francúzskych dobrovoľníkov do vojny na Ukrajine. Oznámilo to vo štvrtok francúzske ministerstvo obrany.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali