“Kurdi sa budú brániť až do konca, závisí od Turecka, ako dlho – samozrejme PKK bude stupňovať boj, a to nielen v Kurdistane, ale rovnako aj vo zvyšku Turecka,” vyhlásil Cemil Bayik. Poradca tureckého prezidenta Ilnur Çevik hovorí o snahách PKK, že sa “snažia vytvoriť samostatný štát v Turecku – to je priamo odtrhnutie”. Ale Bayik vraví: “Nechceme sa oddeliť od Turecka. Chceme slobodne žiť v rámci Turecka v našej vlastnej krajine … Boj bude pokračovať, kým sa neprijmú prirodzené práva Kurdov.”
Turecko, EÚ aj USA považujú PKK za teroristickú organizáciu. Po dvojročnom prímerí sa v júli minulého roka zintenzívnili boje. V niektorých častiach juhovýchodného Turecka, kde žije väčšina Kurdov, boli vyhlásené zákazy vychádzania. Podľa Medzinárodnej krízovej skupiny došlo k strate na životoch u viac ako 340 členov tureckých bezpečnostných síl a najmenej 300 kurdských bojovníkov a viac ako 200 civilistov.
Čo sa týka severného Iraku, vodca PKK Cemil Bayik povedal, že boj za práva Kurdov “možno vyriešiť len prostredníctvom rokovaní”, ale PKK bude rokovať len “v prípade, že turecký štát sa vzdá svojej genocídnej politiky”.
Bývalý politický vodca PKK Abdullah Öcalan bol tureckými úradmi uväznený v roku 1999. Podľa Bayika “za viac ako rok nedošlo k žiadnej návšteve a nemajú žiadne informácie o ňom alebo od neho”. Takže aj kvôli tomu, za týchto okolností, nechce PKK rokovať.
Turecká vláda sa vyhranila nielen voči PKK, ale aj voči kurdskej HDP (Ľudovodemokratická strana), ktorá v novembri v tureckom parlamente získala 59 kresiel z celkových 550.