vojna na ukrajine

NAJČÍTANEJŠIE










.

To najdôležitejšie z Ukrajiny: USA majú 22-bodový mierový plán, ktorý sa nepáči ani Ukrajine, ani Rusku

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

HS
vojna na ukrajine
Ilustračné foto / Foto: TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service via AP
❚❚
.

17:40 – Nemecko v súčasnosti nedodáva Ukrajine žiadne zbraňové systémy dlhého doletu, uviedol pre The New York Times poslanec Bundestagu za CDU Roderich Kiesewetter.

„Aby sme vytvorili potrebnú strategickú neistotu, musíme najprv vyslať jasný signál – tým, že začneme cvičiť ukrajinských vojakov na obsluhu systému Taurus,“ komentoval Kiesewetter slová kancelárky Merzovej, že obmedzenia týkajúce sa doletu rakiet dodávaných Ukrajine boli zrušené.

Merz dnes tiež poznamenal, že napriek jeho nedávnemu vyhláseniu, že neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa doletu dodávaných zbraní, v skutočnosti boli tieto obmedzenia zrušené už pred niekoľkými mesiacmi.

NYT však poznamenáva, že toto rozhodnutie nemalo významný vplyv na priebeh vojny, keďže typy zbraní, ktoré Nemecko doteraz dodalo, mali vo všeobecnosti dosah maximálne 50 míľ.

 

.

16:55 – USA majú 22-bodový mierový plán, ktorý sa nepáči ani Ukrajine, ani Rusku, povedal osobitný vyslanec prezidenta USA Keith Kellogg v rozhovore pre televíznu stanicu Fox.

„Máme 22-bodový plán, ktorý sme priniesli z Londýna. Určitým spôsobom definuje, kam chceme smerovať. A úprimne povedané, myslíme si, že je to dobrý plán, pretože sa nepáči ani jednej strane. Myslím si, že k pokroku dochádza vtedy, keď sa plán nepáči obom stranám,“ povedal Kellogg.

Pripomeňme, že ide o druhý plán, ktorý vypracovali štáty. Ten prvý Zelensky odmietol. Druhý (o 22 bodoch, o ktorom hovorí Kellogg) bol dokončený za účasti Ukrajiny a v Moskve ho odmietli posúdiť.

 

16:00 – „Putin sa zahráva s ohňom“. Trump napísal nový príspevok o Rusku.

.

“Vladimir Putin si neuvedomuje, že keby nebolo mňa, Rusku by sa už stalo veľa naozaj zlých vecí – a myslím tým naozaj zlé veci. Zahráva si s ohňom!” – uviedol Trump na svojej sociálnej sieti.

 

15:10 – Vyhlásenia kancelára Merza o diaľkových úderoch sú „v rozpore“ s mierovým procesom na Ukrajine, ktorý „sa ešte len začína a je vo veľmi krehkom stave“, povedal Peskov.

Hovorca Kremľa označil situáciu s týmto vyhlásením za „dosť zmätočnú“, ale povedal, že ak je pravdivé, ide o „eskaláciu“.

„Európske krajiny, ktoré sa snažia vytvoriť neistotu pre Rusko vyhláseniami o zbraniach dlhého doletu, ju vytvárajú pre seba. Ak rozhodnutie zrušiť obmedzenia týkajúce sa zbraní dlhého doletu prijala Európa, je to hneď niekoľko krokov k ďalšej konfrontácii,“ – povedal Peskov.

.

 

14:20 – Stretnutie Zelenského, Putina a Trumpa sa môže uskutočniť v Ženeve, uviedol osobitný zástupca amerického prezidenta Keith Kellogg.

V televízii Fox News uviedol, že takéto stretnutie bude možné, keď Rusko odovzdá svoje mierové podmienky. Ukrajina už svoje podmienky odovzdala.

„Keď to dáme dokopy, bude ďalšie stretnutie, veríme, že sa pravdepodobne uskutoční v Ženeve. Radi by sme ho zorganizovali vo Vatikáne, ale Rusi tam nechceli ísť. Takže Ženeva môže byť ďalšou zastávkou, kde sa všetci traja hlavní predstavitelia – Putin, prezident Zelenskyj a prezident Trump – stretnú, aby sa dohodli,“ povedal Kellogg.

 

13:30 – Osobitný vyslanec prezidenta USA Keith Kellogg uviedol, že Ukrajina už odovzdala USA svoje podmienky mierovej dohody, zatiaľ čo Rusko tak ešte neurobilo.

 

12:45 – V roku 2025 zaplatí EÚ Rusku za energie a suroviny mnohonásobne viac (20 miliárd eur), ako vyčlení na vojenskú pomoc Ukrajine, uviedol Bild.

Celkovo Rusko na dodávkach plynu, ropy, uhlia, skvapalneného zemného plynu a uránu zarobí približne 233 miliárd eur. Hlavnými odberateľmi sú Čína, India a Turecko.

“Ruská vojenská mašinéria rastie na peniazoch z vývozu, a to aj do EÚ. Sankcie nezasahujú do kľúčových obchodov: na dodávky do Číny, Indie a Turecka sa nevzťahujú žiadne obmedzenia, takže Kremeľ má stále zdroje na pokračovanie vojny,” sumarizuje publikácia.

.

 

11:56 – Nemecko neschválilo dodávku rakiet Taurus na Ukrajinu, uviedol zástupca šéfredaktora denníka Bild Paul Ronzheimer.

Podľa neho počas zajtrajšieho príchodu Zelenského do Berlína o tom nebudú žiadne správy.

Takto novinár komentoval kontroverzné vyhlásenie kancelára Merza, že Nemecko spolu s ďalšími západnými krajinami zrušilo obmedzenia na dolet zbraní pre Ukrajinu. To vyvolalo fámy, že Berlín sa rozhodol prideliť Ukrajine 150 svojich rakiet dlhého doletu.

Merz sa neskôr musel ospravedlniť, že mal na mysli staré rozhodnutie.

.

 

10:59 – Rusko naďalej obviňuje Ukrajinu a Európu zo snahy narušiť mierové rokovania.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že „Kyjev s podporou niektorých európskych krajín podnikol niekoľko provokatívnych krokov s cieľom narušiť rokovania iniciované Ruskou federáciou“.

Konkrétne sa uvádza, že nad ruským územím bolo zostrelených 1 465 dronov. Ďalších 866 dronov bolo zostrelených na okupovaných územiach Ukrajiny. Uvádza sa, že bolo použitých aj viac rakiet západnej výroby.

Moskva tvrdí, že v reakcii na to zasiahla „vojenské zariadenia a podniky vojensko-priemyselného komplexu Ukrajiny“.

.

Pripomíname, že Rusko s podobnými obvineniami vyzýva aj Bezpečnostnú radu OSN  Mertzovo vyhlásenie o povolení úderov dlhého dosahu proti Ruskej federácii sa pravdepodobne spomenie aj tam.

 

10:07 – Turecký minister zahraničných vecí po návšteve Moskvy odcestuje koncom týždňa do Kyjeva, kde bude rokovať o výsledkoch rozhovorov v Istanbule, uvádza agentúra Reuters.

Ruské zdroje zároveň uvádzajú, že ako potenciálne vhodné miesta na rokovania zvažujú nielen Turecko, ale aj Spojené arabské emiráty, Saudskú Arábiu, Katar a Omán.

Termíny a miesto konania ďalších rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou zatiaľ neboli dohodnuté.

 

10:02 – Rusko požiadalo o stretnutie v OSN a obvinilo „niekoľko európskych štátov“ zo snahy „zabrániť mierovému urovnaniu ukrajinskej krízy“, uviedol zástupca ruského vyslanca v OSN.

.

Stretnutie sa môže uskutočniť 30. mája.

Témou bude pravdepodobne vyhlásenie kancelára Merza, že Británia, Francúzsko, Nemecko a USA zrušili obmedzenia na dodávky zbraní dlhého doletu na Ukrajinu. Hoci Berlín oficiálne neoznámil presun zbraní Taurus.

Kancelár tvrdí, že sa odvolával na staré rozhodnutie prijaté pred niekoľkými mesiacmi.

 

08:19 – EK navrhuje sprísniť sankcie voči Rusku znížením cenového stropu pre ruskú ropu zo 60 na 45 dolárov za barel.

Podľa FT sa o tejto iniciatíve diskutuje v rámci 18. balíka sankcií EÚ.

 

.

07:09 – Ministerstvo obrany uviedlo, že v noci nad Ruskom bolo zničených 99 ukrajinských dronov.

56 sa nachádzalo nad Belgorodskou oblasťou, 25 nad Voronežskou oblasťou, sedem nad Vladimírskou oblasťou, päť nad Kalužskou oblasťou, štyri nad Tulskou oblasťou, jeden nad Rostovskou oblasťou a jeden nad Lipeckou oblasťou.

 

06:58 – Vojna na Ukrajine 26. mája:

– Ministerstvo obrany uviedlo, že skupina vojsk „Sever“ oslobodila Vladimirovku a Belovody v Sumskej oblasti.

– AFU stratila v zóne špeciálnej operácie za posledných 24 hodín až 1 415 vojakov.

– Ruské jednotky v noci podnikli masívny úder na objekty na ukrajinskom letisku Starokonstantinov.

.

– Rusko zatiaľ neodovzdalo Ukrajine návrh memoranda o urovnaní, práce pokračujú, dokument si vyžaduje prípravu, uviedol Peskov.

– Trump povedal, že neschvaľuje najnovšie kroky Ruska a zvažuje ďalšie sankcie, Peskov naznačil, že je to z dôvodu emocionálneho preťaženia na rokovaniach.

– Británia, Francúzsko, Spojené štáty a Nemecko zrušili obmedzenia na dostrel zbraní dodávaných Ukrajine, uviedol nemecký kancelár Merz.

– Ukrajine došli rakety pre protilietadlové batérie SAMP-T, ktoré jej dodali Taliansko a Francúzsko, uviedol denník Monde.

– Ignat, hovorca velenia ukrajinských vzdušných síl, uviedol, že Kyjev potrebuje „nové inovatívne metódy“ boja proti bezpilotným lietadlám, napríklad s pomocou amerických a brazílskych ľahkých motorových lietadiel AT-6 a Super Tucano.

 

.

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Rusko plánuje v najbližších 24 hodinách vyprázdniť potravinové sklady v Kyjeve , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Na Donovaloch pomáhali horskí záchranári osemročnému dievčaťu, poranilo sa na bobovej dráhe

Horská záchranná služba zo strediska Veľká Fatra pomáhala v pondelok popoludní na Donovaloch osemročnému dievčaťu izraelskej národnosti, ktoré si pádom…

17. 08. 2026 | Regióny | 1 min. čítania |
17. 08. 2026 | Regióny | 1 min. čítania |

Skupina nemeckých vládnych ministrov navrhuje zakotviť ochranu klímy do ústavy

Skupina ministrov z vládnej koalície navrhuje zakotviť ochranu klímy do nemeckej ústavy, ich návrh sa však stretol s vlnou kritiky…

17. 08. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
17. 08. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

Do druhého piliera pribudlo za tri roky takmer 240-tisíc ľudí, väčšina si DSS nevybrala

Do druhého dôchodkového piliera za prvé tri roky fungovania automatického vstupu pribudlo takmer 240-tisíc prvopoistencov. Väčšina z nich si však…

17. 08. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania |
17. 08. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania |

Rusko našlo spôsob, ako zastaviť rakety Flamingo: Ukrajinské útoky sa takmer zastavili

Rusko zachytáva už takmer všetky ukrajinské riadené strely „Flamingo“, píše nemecký denník Focus

17. 08. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
17. 08. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

Blíži sa koniec termínu na podávanie žiadostí o dotácie pre hasičské zbrojnice a techniku

Obce zaradené do celoplošného rozmiestnenia síl a prostriedkov na území Slovenska majú posledné dni na podanie žiadostí o dotácie určené…

17. 08. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |
17. 08. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |

HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov
.