Zástupcovia francúzskeho ministerstva zdravotníctva skritizovali humbuk vyvolaný touto správou a požadovali dôkladnejšiu štúdiu kombinácie týchto liekov. Následne sa ukázalo, že klinické štúdie boli vykonávané s malým počtom pacientov a bez použitia placeba.
Raoultova teória vyvolala nejednoznačné reakcie v mnohých krajinách. Napríklad klinické výskumy v Brazílii boli prerušené po tom, čo sa u pacientov objavili životu nebezpečné vedľajšie účinky. Bol vykonaný rad výskumov, počas ktorých sa nepodarilo preukázať užitočnosť chlorochínu a hydroxychlórochínu pri liečbe koronavírusu.
Odborníci z Katolíckej univerzity v Leuvene (Belgicko), virológ Jean Roell a odborník na infekčné choroby Jean–Luc Gala, zdôraznili v rozhovore sa Sputnik, že je potrebné získať viac informácií o liekoch proti malárii, než bude možné hovoriť o ich použití v boji proti Covidu–19.
“Môj názor na hydroxychlorochín možno formulovať ako ‘počkáme a uvidíme‘… V prebiehajúcich výskumoch je potrebné venovať pozornosť nasledujúcim bodom: ktorí pacienti boli vybraní na preukázanie účinnosti lieku; pri akých prejavoch (bude použitý) v budúcnosti: ako prevencia, pri prvých príznakoch alebo vo vážnych prípadoch. Na tieto otázky nemáme odpoveď ani v prípade hydroxychlórochínu ani v prípade iných molekúl, takže počkáme a uvidíme,” povedal Roell.
Gala ďalej uviedol, že profesor Raoult podporovaním výskumu, ktorý nespĺňa všetky potrebné kritériá, stráca dôveryhodnosť v lekárskych kruhoch.
“Veľmi si vážim profesora Raoult ako virológa… ale v tomto prípade mám veľké pochybnosti o účinnosti tejto kombinácie liekov. Až doteraz boli výskumy v režime ‘mimoriadnej situácie‘, stali sa veľmi rozšírenými, ale iní lekári svoje odborné posúdenie nevyjadrili,” povedal Sputniku.
Pandémia Covid-19
Úrady ČĽR 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu o prípadoch neznámej pneumónie vo Wu–chane v centrálnej časti krajiny (provincia Chu–pej). Odborníci zistili pôvodcu choroby – nový typ koronavírusu.
WHO uznala epidémiu za mimoriadnu situáciu medzinárodného významu a dala chorobe oficiálne označenie Covid–19. Dňa 11. marca generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) informoval o vyhlásení pandémie Covid–19.
Pandémia Covid–19 sa rozšírila takmer do všetkých krajín. Podľa dát WHO sa nakazilo vyše 3,5 milióna ľudí, zomrelo vyše 251 tisíc.
Na prvom mieste podľa počtu obetí a nakazených sú naďalej USA, kde platí núdzový stav. Ďalej nasleduje Španielsko, Taliansko, Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia.