Mike Hopkins, ktorý bol od septembra 2013 do marca 2014 palubným inžinierom na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS, si smel vďaka zvláštnemu povoleniu Arcidiecézy Galveston-Houston zobrať so sebou šesť konsekrovaných Hostií – každú rozdelenú na štyri časti. Týmto spôsobom mohol počas 24-týždnov prijímať Eucharistiu. Medzitým už 47-ročný plukovník amerického letectva vstúpil do Katolíckej cirkvi iba krátko pred svojou cestu do vesmíru. „V mojom živote mi niečo chýbalo,“ povedal Hopkins, ktorého žena aj deti sú tiež v Katolíckej cirkvi.
Kresťanské praktizovanie viery vo vesmíre nie je ničím novým. Na Vianoce v r. 1968 čítali traja astronauti v lodi Apollo 8 počas priameho prenosu správu o stvorení sveta z Knihy Genezis. Prenášali to mnohé televízne stanice na celom svete. Po tom, čo sa istá ateistka na to sťažovala a dokonca podala žalobu na najvyšší súd, NASA upozornila svojich astronautov, aby boli v budúcnosti zdržanlivejší pri praktizovaní náboženstva. Presbyterián Edwin „Buzz“ Aldrin (Apollo 11) preto tajil slávenie prijímania Eucharistie na mesačnom module po pristátí na Mesiaci v júli 1969. Cesta do vesmíru vieru astronautov ako je Mike Hopkins ešte posilnila:
„Je ťažké neveriť v Stvoriteľa, keď hľadíme z vesmírnej lode na Zem a môžeme obdivovať túto prirodzenú krásu.“
„Boh nás musí milovať, keď nám dáva takú krásnu domovinu,“ hovorí aj Mike Massimino, ktorý bol na dvoch misiách na palube teraz už vyradených Space Shuttle.
Viera pomáha astronautom aj v prístupe k nebezpečenstvám, spojeným s letom do vesmíru. Massimino a jeho katolícky kamarát Mike Good preto pred štartom prijali sviatosť zmierenia:
„Nie je veľa ateistov v bojových zákopoch. A myslím, že nie je veľa ateistov na štartovacej rampe,“ povedal Good. Aj Hopkinsovi pomohla viera pri chúlostivých úlohách:
„Bolo pre mňa dôležité vedieť, že Ježiš je pri mne, keď vystupujem cez dvere do vákua vesmíru,“ spomína na svoje dve prechádzky vesmírom počas misie na ISS