Dávidovu pozornosť tentoraz zaujal príspevok europoslanca Tomáša Zdechovského, v ktorom dotyčný vyjadril ľútosť nad tým, že Poslanecká snemovňa zamietla možnosť zaradiť do programu rokovania diskusie o vyhlásení referenda o vystúpení ČR z Európskej únie. Ako je ale zrejmé nižšie, poslancovo oznámenie malo sarkastický charakter.
“Tomáš Zdechovský sa domnieva, že tým bola premárnená príležitosť v diskusii preukázať, ‘aký je to nezmysel a ako Tomio Okamura nemá svoje názory ničím podložené‘,“ citoval Ivan David.
Následne potom uviedol argumenty poukazujúce na znevýhodnené stránky českého hospodárstva, ktoré sa podľa neho prejavili počas obdobia členstva v EÚ.
“Teda z hľadiska pána europoslanca by bol naozajstný nezmysel vystupovať z Európskej únie, ktorá nám peniaze do nej vložené po dlhších administratívnych procedúrach poctivo vracia a tiež pár miliárd pridá, a preto si nemusíme robiť starosti, že z ČR odčerpávajú nezdanené dividendy v rozsahu 350 miliárd ročne firmám a do krajín, ktoré si s nimi vedia určite poradiť lepšie. Aj české poľnohospodárstvo zažíva zo strany EÚ mnohé dobrodenia. Získava európske poľnohospodárske dotácie. Síce oveľa menšie, než dostávajú konkurenti v Západnej Európe, ktorí potom produkty vyvážajú za dumpingové ceny, ale aspoň niečo. Cenu a kvalitu potom určujú dovozcovia a zahraničné, najmä nemeckej reťazce.
Prísne normy a nízke mzdy zaisťujú vymieranie poľnohospodárskej populácie, takže si s budúcnosťou poľnohospodárstva v ČR nemusíme robiť starosti. Vysoký podiel potravín tak nemusíme vyrábať a môžeme ich dovážať. Sme tak zbavení bremena do toho akokoľvek zasahovať, podobne ako v prípade zásahov do štruktúry hospodárstva (predtým ‘národného hospodárstva’),” uvádza David.
Europoslanec potom tiež hovorí o probléme úniku mozgov, ktorý udržuje nízke ceny práce v ČR.
“Je veľkou výhodou, že naši občania, ktorí bez školného dosiahli užitočné vzdelanie, môžu odcestovať za prácou kamkoľvek do krajín Európskej únie, ktorá sa na oplátku rovnako ako predstavitelia ČR stará, aby nemali dôvod sa vracať. Niektoré krajiny EÚ (Bulharsko, Rumunsko, Lotyšsko) už v dôsledku tejto výhody majú až o tretinu obyvateľov menej, takže si nemusia robiť starosti so svojou budúcnosťou, pretože už vykročili za príkladom, akým je pre nich AIF z krajiny mimo Ukrajinu. Náhradou za miznúcich kvalifikovaných pracovníkov nechávajú majitelia do montovní v ČR dovážať nekvalifikovaných pracovníkov z ešte šťastnejších krajín. Tak sa darí udržiavať v ČR nízku cenu práce,” upozorňuje.
Medzi ďalšie nevýhody českého členstva v rámci EÚ patrí podľa Davida aj to, že krajina sa tak ocitá pod tlakom európskeho konsenzu v otázke migrantov.
“Pretože to s nami v EÚ myslí dobre, stále na ČR naliehajú, aby prijala moslimských imigrantov, ktorí by nás mohli kultúrno povzniesť a ekonomicky obohatiť podobne, ako sa im to darí v Nemecku, Francúzsku, Belgicku, Švédsku a inde. Zdechovského politické zoskupenie moslimskú imigráciu víta, tak silná je jeho kresťanská láska k blížnym. Moslimskú lásku už pocítili kresťania v mnohých krajinách,” uvádza.
Okrem toho David vyjadril svoje obavy aj zo súčasnej bezpečnostnej politiky krajín. “Naša početná armáda zocelená pôsobením v stepiach a púšťach odrazí každého nepriateľa. Máme zaručené, že v prípade žiaduceho a užitočného konfliktu s nemenovanou krajinou budeme prvý na rane. Preto je venovaná taká starostlivosť adekvátnej výzbroji. Vývoj na grécko–tureckých hraniciach je pre nás príkladom, že ani nás, podobne ako Grécko, nenechá EÚ v štichu,” domnieva sa.
Duch európskeho spoločenstva
Uvedené argumenty sú podľa Davida relevantným podkladom pre uskutočnenie referenda o vystúpení krajiny z EÚ, alebo aspoň začatie rozpravy o tom v snemovni. Prieči sa to však hodnotovému základu európskeho spoločenstva.
“Je pekné, že naši občania nebudú obťažovaní rozhodovaním o členstve vlastnej krajiny v EÚ. Veď už o ňom raz hlasovali. Nemali skúsenosti, ale očividné výhody ich určite presvedčili, a bolo by určite zbytočné sa k rozhodovaniu vracať. Ostatne sociálny demokrat Martin Schulz, bývalý predseda Európskeho parlamentu, povedal: ‘Nie je filozofiou EÚ, aby dav rozhodoval o svojom osude. Potrebujeme ducha európskeho spoločenstva. A v prípade nutnosti to musí byť vynútené silou‘,” pripomína Ivan David.
“Ako po týchto slovách nespomenúť na iného nemeckého kníhkupca a dobrého rodáka zo Sudet SS–obergruppenführera K. H. Franka. Nemecký národný socializmus sa nám vracia k osvedčeným vzorom,” dodáva.