Výbor podľa textu správy navrhuje, aby sa začalo monitorovanie Maďarska a menuje rad opatrení, ktoré sa očakávajú od maďarskej vlády. Ich splnenie je podmienkou, aby sa krajina vyhla procesu monitorovania.
Podľa denníka prijatie správy a začatie procesu monitoringu je v súčasnosti aktuálne z dôvodu, že môže poskytnúť dôležitú “muníciu” pre Európsku komisiu (EK) a Európsky parlament v súvislosti s vývojom v Maďarsku.
EK totiž nemôže preverovať stav právneho štátu vo všeobecnosti, ale iba súlad jednotlivých právnych noriem s právnym systémom Európskej únie, Rada Európy však môže hodnotiť právny štát ako taký.
Népszabadság zistil, že šéf maďarskej diplomacie János Martonyi a vicepremiér Tibor Navracsics poslali do Štrasburgu list, v ktorom žiadajú odloženie dnešného hlasovania o správe monitorovací výboru PZ RE.
Sekretariát výboru denníku v tejto súvislosti potvrdil, že jeho česká konzervatívna spravodajkyňa Jana Fischerová sa v pondelok vzdala svojho mandátu, pretože mala iný názor na návrh textu správy. Napriek tomu súhlasila, aby výbor správu prerokoval. Fischerová pracovala na správe vyše dva roky spolu so švédskou liberálnou spravodajkyňou Kerstin Lundgernovou, s ktorou navštívili Budapešť už trikrát, naposledy koncom februára.