Nemecké predsedníctvo bude význačné významnými momentami pre EÚ. Na jeho začiatku sa euroblok bude snažiť dosiahnuť dohodu o veľkom balíčku pomoci pre jeho hospodárstvo po koronakríze aj o budúcom rozpočte. Ku koncu sa očakáva definitívny odchod Veľkej Británie z európskeho jednotného trhu, či už s dohodou alebo bez nej. EÚ tiež bude musieť medzičasom čeliť čoraz asertívnejšej Číne a pripraviť sa na výsledok novembrových amerických prezidentských volieb, pripomína agentúra AP. Berlín bude predsedať stretnutiam ministrov EÚ, pričom prvý summit, na ktorom sa predstavitelia stretnú osobne, sa uskutoční 17. a 18. júla.
Mottom nemeckého predsedníctva je “Spoločne za zotavenie Európy”. Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa nedávno v parlamente vyjadrila, že nemôžu “dovoliť pandémii, aby viedla k vzďaľovaniu sa členských štátov EÚ od ich hospodárskych vyhliadok”. “Protidemokratické sily, radikálne, autoritárske hnutia len čakajú na ekonomické krízy, aby ich politicky zneužili. Čakajú na to, aby vzbudili sociálne obavy a šírili neistotu. Snaha o trvalo udržateľný rozvoj vo všetkých regiónoch Európy je tiež politickým nástrojom proti populistom a radikálom,” vyjadrila sa tiež politička.
Pre 65-ročnú Merkelovú bude obdobie predsedníctva zrejme poslednou veľkou príležitosťou na medzinárodnej scéne predtým, ako na budúci rok skončí vo funkcii.