Nemeckí a americkí vedci skúmajú možnosť vakcinácie, ktorá by stimulovala pozitívny postoj k migrantom

Nemeckí a americkí vedci skúmajú možnosť vakcinácie, ktorá by stimulovala pozitívny postoj k migrantom

Berlín/Washington 4. septembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-AP Photo/ Channel 4)

 

Vedci z prestížnych nemeckých univerzít v Bonne a v Lübecku skúmajú v spolupráci s americkými vedcami možnosť očkovania ľudí chemickou látkou, ktorej podstatnú zložku predstavuje oxytocín, označovaný za tzv. „hormón lásky“

Ilustračné foto

Prvé pokusy ukázali, že zvýšenie hladiny oxytocínu v tele skúmaných jedincov sa skutočne odrazilo v ich pozitívnejšom vnímaní k migrantom a väčšej ochote pomáhať im aj materiálne. Nemeckí vedci si od novej vakcíny sľubujú, že táto by mohla povzbudiť ústretovosť zaočkovaných ľudí voči imigrantom a potlačiť ich xenofóbne sklony.

Reklama

Vedci zdôvodňujú svoj projekt absenciou seriózneho vedeckého neurobiologického výskumu, ktorý by sa systematicky zaoberal otázkou „zníženia xenofóbneho sentimentu“ a podpory altruistickej spolupráce s cudzincami. V dobe globalizácie je takýto výskum podľa ich mienky nevyhnutný, keďže ľudia sa musia prispôsobiť novému sociálnemu prostrediu etnickej rozmanitosti a kultúrnej diferenciácie.

V rámci svojich experimentov skúmali vedci chovanie a ochotu pomáhať ľuďom v núdzi na vzorke 183 belochov, medzi ktorými bola vyselektovaná skupina ochotná pomáhať spontánne sama od seba a druhá skupina, ktorá prejavovala „vyššiu úroveň xenofóbie“. Obom skupinám bol aplikovaný experimentálny liek na báze hormónu oxytocín, ktorý sa v organizme uvoľňuje z neurohypofýzy a je nazývaný „hormónom lásky“. V ľuďoch povzbudzuje pozitívny vzťah k iným ľuďom. Účastníci experimentu vdychovali nadštandardné dávky hormónu.

Reklama
Ilustračné foto

V prípade jedincov, ktorí boli apriori pozitívne naladení voči utečencom, zvýšená hladina oxytocínu v tele ešte viac umocnila ich ústretovosť voči migrantom.

Zložitejšie to bolo s jedincami vykazujúcimi „vyššiu úroveň xenofóbie“. Aplikácia hormónu nepriniesla výraznejší efekt v podobe zvýšenia ich ochoty pomáhať utečencom. Následne však vedci skúsili obe skupiny opäť spojiť dohromady, pričom zistili prekvapujúcu okolnosť.

Xenofóbovia s vyššou dávkou oxytocínu v tele odrazu reagovali omnoho ochotnejšie a ústretovejšie na presvedčovanie zo strany prvej skupiny, ktorá ich nabádala k tomu, aby boli dobrí na imigrantov a pomáhali im. Vedci tak dospeli k poznaniu, že kombinácia „hormónu lásky“ a spoločenského tlaku zo strany „vítačov“ môže zásadným spôsobom zmeniť postoj xenofóbov. Uvedeným spôsobom sa v rámci experimentu podarilo zlomiť až 74 percent z pôvodných xenofóbov.

Podľa člena výskumného tímu profesora René Hurlemanna z bonnskej univerzity by tak potenciálny liek na báze oxytocínu mohol napomôcť prijatiu a integrácii migrantov do západnej kultúry. Profesor Hurlemann sa problematikou hormónu oxytocín zaoberá dlhodobo. Pred niekoľkými rokmi dokonca odporúčal jeho využitie vo forme spreja ako prevencie mužskej nevery.

Podrobnejšia štúdia o experimente bola publikovaná v angličtine v niekoľkých prestížnych vedeckých časopisoch. V auguste sa objavila aj v online verzii portálu Národnej Akadémie vied Spojených štátov amerických (Proceedings of the National Academy of Sciences), ako aj na portále Science Daily. Na kontroverznú štúdiu následne upozornil server Breitbart.

Reklama

Gabriel Gačko

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali