Vláda oznámila záchranný plán v hodnote až 330 miliárd zlotých, ktorý má pomôcť poľskej ekonomike prežiť pandémiu a následnú krízu. Súčasťou balíka sú najnovšie návrhy na ochranu domácich firiem. Emilewiczová uviedla, že mnoho rodinných podnikov v Poľsku sa stalo lacným cieľom pre fondy súkromného kapitálu, pretože ich cena v dôsledku krízy poklesla.
Politička nepomenovala žiadny konkrétny fond ani krajinu pôvodu. Na tlačovej konferencii médiá informovala konkrétne, že: „Ďalšie riešenie sa týka zložitej finančnej situácie poľských spoločností a veľkého záujmu (o ne) zo spoločností, alebo fondov mimo Európskej únie. Nechceme, aby sa naše spoločnosti stali majetkom niekoho iného, “s dodatkom, že: „Takéto prevzatie bude musieť byť oznámené verejnej inštitúcii, v tomto prípade protimonopolnému úradu“.
Emilewiczová uviedla, že priemysel, ktorý bude vláda chrániť pred nechcenými prevzatiami prioritne, bude zahŕňať energetiku, medicínu, farmáciu, potraviny, dopravu, logistiku, spracovanie údajov a telekomunikácie.
Dodala aj, že jej návrh je podobný opatreniam, ktoré prijali iné európske krajiny. Začiatkom apríla sa nemecká vláda dohodla na sprísnení pravidiel na ochranu domácich firiem pred nechceným prevzatím investorov z krajín mimo Európskej únie. Pravidlá obidvoch krajín prichádzajú v čase, keď Európa prehodnocuje vzťahy s Čínou vzhľadom na zvýšené investície štátnych podnikov do kritických sektorov.
V Európskej Únii kolujú obavy, že niektoré korporácie by mohli využiť krízu koronavírusu na nákup európskych firiem za lacné peniaze.
Európska komisia v stredu 25. marca varovala, že hospodárske dôsledky pandémie koronavírusu by mohli nechať strategické firmy zo súkromného sektora vystavené napospas zahraničným prevzatiam.
Andrea Lopatková