Merkelová a Juncker zhadzujú NATO z parníka dejín

Merkelová a Juncker zhadzujú NATO z parníka dejín

Svet 23. novembra 2017 (HSP/sputnik/Foto: TASR/AP- DPA/Patrick Seeger)

 

Krajiny EÚ vytvárajú „alternatívu NATO“. Aspoň tak interpretuje The Times podpísanie európskeho „obranného paktu“, ku ktorému došlo v týchto dňoch. To, o čom mohli snívať a hovoriť len najodvážnejší a najprezieravejší analytici, sa skutočne stalo: rozvod medzi Nemeckom a USA trvá a už sa dotýka nielen ekonomickej a politickej, ale aj vojenskej oblasti – píše v komentári Ivan Danilov

Na snímke Angela Merkelová a Jean-Claude Juncker

Pomaly a európsky opatrne, pod zámienkou nutnosti „európskej integrácie” a „boja proti ruskej agresii”, vedúci predstavitelia Nemecka a Francúzska vytvorili základňu systému, ktorý v budúcnosti ostro vytýči otázku o nepotrebnosti NATO a americkej vojenskej prítomnosti v EÚ.

Reklama

Analytici The Times, ktorí nemusia dodržiavať falošné pravidlá slušného správania, otvorene píšu o „alternatíve NATO” a píšu negatívne, čo sa dá ľahko vysvetliť skutočnosťou, že Veľká Británia desiatky rokov bola proti vytvoreniu takejto európskej obrannej aliancie. Niet divu, že rovnako ako USA bola hodená cez palubu.

Nehľadiac na to, že myšlienka „európskej armády” a „európskeho obranného paktu” visela vo vzduchu už mnoho rokov, za autorov súčasnej úspešnej operácie týkajúcej sa zníženia vplyvu USA na európsky bezpečnostný systém, môžeme považovať Angelu Merkelovú a Jeana-Claudeho Junckera. Práve Juncker bol objednávateľom analytickej správy Európskej komisie, ktorá došla k revolučnému záveru o tom, že zodpovednosť za zlepšenie európskej bezpečnosti „je predovšetkým v európskych rukách”. Záver bol a stále je revolučný kvôli tomu, že pred týmto referátom sa za jediný prípustný spôsob zlepšení európskej bezpečnosti považovalo zosilnenie americkej vojenskej prítomnosti v Európe a zvýšenie roly USA v architektúre celkovej európskej obranyschopnosti.

Reklama

Dôležitým bonusom pre americkú stranu v rámci americkej vojenskej prítomnosti v Európe bola vždy takzvaná „podpora zo strany hostiteľskej krajiny” (host nation support) — finančná kontribúcia, ktorú vyplácajú krajiny Starého kontinentu, aby kompenzovali výdaje Pentagonu na podporu amerických základní za hranicami USA. Európa sa prakticky nachádzala v schéme, ktorá predpokladala „vojenskú okupáciu za vlastné peniaze”, pričom ani presné vyčíslenie platieb, ktoré Európania vysielali na adresu amerického ministerstva obrany, nie je možné z toho dôvodu, že sám Pentagon prestal uverejňovať príslušné údaje už v roku 2004.

V tomto kontextu niet divu, že rozhodnutie o praktickom vytvorení jednotnej európskej armády, ktorá bude plniť úkol zaistenie bezpečnosti v Európe pod vedením európskeho politického vedenia a nie americké špičky NATO je chápané ako urážka na adresu USA a žiadosť o radikálne zníženie alebo dokonca zrušenie „dane”, ktorú Európska únia platí USA pod zámienkou nutnosti kompenzovať ich výdaje na obranu Európy pred vonkajším nebezpečím.

Jedným z kľúčových bodov Trumpovej predvolebnej kampane bol sľub, že donúti európskych „spojencov” (v skutočnosti vazalov) USA k zvýšeniu vojenských výdavkov na úroveň zodpovedajúcej 2% HDP. Tento bod nemal nič spoločné s ašpiráciami a záujmami rádových voličov, ale zato bol značne zaujímavý pre silnú americkú vojensko-priemyselnú lobby, bez ktorej pomoci by kandidát-miliardár nedokázal vyhrať voľby v podmienkach totálnej mediálnej a administratívnej dominancie tímu Hillary Clintonovej.

Samozrejme to znamená, že ďalšie výdavky, ktoré nový prezident dokáže vyžmýkať z rozpočtov európskych krajín, pôjdu na podporu amerických základní a nákup amerického tovaru. Po podpisu európskeho paktu o bezpečnosti, ktorý už bol nazvaný „historickým” najvyššou predstaviteľkou európskej diplomacie Federicou Mogheriniovou, a Merkelová prehlásila, že Európania musia vziať osud do svojich rúk, vzniká úplne iná schéma, v ktorej výdavky Európskej únie na vojenské potreby sú smerované na rozvoj vlastných ozbrojených sil a nákup vlastných zbraní. Ak prevedieme konzervatívny výpočet, ktorý neberie do úvahy rast európskej ekonomiky, a vezmeme za základ „Trumpovu definíciu” 2% z nominálneho celoeurópskeho HDP vo výške 16,39 triliónov dolárov (údaje Svetovej banky za rok 2016), vychádza, že prebieha boj o prístup k „finančnému koláču” v rozmere 327,8 miliárd dolárov ročne, pričom táto čiastka bude stúpať priamo úmerne európskemu HDP. O takéto peniaze sa vyplatí bojovať, ale USA zatiaľ neurobili nič, čo by bolo možné interpretovať ako odvetné opatrenie, smerujúce proti rokovaniu partnerov, týkajúceho sa zníženiu závislosti na Washingtone.

Táto situácia vcelku zapadá do celkového kontextu procesu „delenia majetku” medzi Európou (Nemeckom) a USA, ktoré začalo po prehre rokovaní zmluvy o Transatlantickom obchodno-investičnom partnerstve. Politická elita Starého kontinentu úspešne odrazila pokusy vnútiť konečnú likvidáciu európskej politickej a ekonomickej samosprávy cez stanovení prednosti rozhodnutí súkromných amerických korporatívnych súdov pred zákonodarnou a výkonnou mocou Európy.

Reklama

Názor autora sa nemusí zhodovať s názorom redakcie

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali