V rokoch 2003 až 2019 družica zaznamenala topenia ľadu v západnej časti Antarktídy. Tento proces viedol k zvýšeniu hladiny mora o 14 milimetrov, čo predstavuje takmer tretinu celkovej hladiny stúpajúcej vody v oceánoch. Vo východnej časti kontinentu rástol počet ľadovcov.
Následkom globálneho otepľovania v Antarktíde sa ročne topí približne 120 gigaton ľadu a v Grónsku okolo 200 gigaton.
Vedci: Teplo spôsobené globálnym otepľovaním ovplyvní 1,2 miliardy ľudí
Podľa výsledkov štúdie vedcov z Rutgers University ovplyvní tepelný stres spôsobený intenzívnym teplom a vlhkosťou, s prihliadnutím k súčasným emisiám skleníkových plynov, oblasti, v ktorých v súčasnosti žije 1,2 miliardy ľudí. Píše o tom časopis Phys.org.
Predpovedá sa, že ročné vystavenie extrémnemu teplu a vlhkosti nad rámec bezpečnostných noriem ovplyvní oblasti, kde v súčasnosti žije asi 500 miliónov ľudí, ak sa planéta zahreje o 1,5 stupňa Celzia, a takmer 800 miliónov ľudí, ak o dva stupne.
Planéta sa už zahriala asi o 1,2 stupňa nad úrovňou konca 19. storočia. Ak sa teplota zvýši o tri stupne, 1,2 miliardy ľudí bude vystavených prehriatiu, čo je možné do roku 2100.
Vedci objavili znepokojujúci zistenie pod antarktickým ľadovcom
Vedci pod Thwaitesovým ľadovcom v Antarktíde objavili rekordne teplú vodu, čo svedčí o aktívnom topení ľadovcov južného kontinentu. Píše o tom portál Newyorskej univerzity.
Na začiatku januára 2020 prevŕtali vrt s hĺbkou 600 metrov a diametrom 35 centimetrov a vložili do neho prístroj na meranie parametrov stavu vody pod ľadovcom: teploty a turbulencie.
Prístroj v mieste, kde ľadovec skĺzava z pevného kontinentálneho základu do oceánu, zaregistroval vrstvu rekordne teplej vody, 2 stupne Celzia. Podľa ich názoru je práve táto teplá voda pod ľadovcom hlavnou príčinou jeho urýchleného pohybu smerom k oceánu.
Severoatlantický prúd môže zmeniť svoj smer
Vedci z univerzity v Groningene (Holandsko) vyhlásili, že počas tohto storočia Severoatlantický prúd môže zmeniť svoj smer, píše portál Eurekalert.
Dôvodom toho môže byť topenie ľadov v Grónsku a zvýšenie zrážok.
Vedci odhadujú pravdepodobnosť takéhoto vývoja udalostí na 15%, ale sami pripúšťajú, že vytvorený model neberie do úvahy vplyv topiaceho sa ľadu v Arktíde, čo by ešte zvýšilo hrozbu týchto zmien.
Zmeny môžu podľa vedcov vyvolať v Európe silné ochladenie, pretože práve Severoatlantický prúd umožňuje udržiavať relatívne miernu klímu v Severnom Atlantiku.