Vedec Peter Wheatley a jeho kolegovia objavili exoplanétu (planéta, ktorá je mimo slnečnú sústavu), ktorá je menšia ako ľadový obor Neptún, ale zároveň 3-krát väčšia ako naša Zem. Planéta je rozžeravená na 1000° C. Obežná dráha NGTS-4b sa blíži hviezde podobnej nášmu Slnku a rok tu trvá asi 1,3 dňa.
Ale najzaujímavejšie je, že sa nachádza v Neptúnskej púšti, kde by takéto planéty v zásade nemali existovať.
Neptúnska púšť je oblasť blízka hviezdam, kde sa nenachádzajú planéty o veľkosti Neptúnu a viac. Príliš silné prúdy častíc a žiarenie rýchlo pohltí ich horné obaly, takže zostávajú len pevné jadrá.
Zdá sa, že planéta NGTS-4b porušila toto pravidlo, ktoré bolo potvrdené v predchádzajúcich pozorovaniach a popísané v modeloch. Jej hustota – asi 3,45 g / cm3 – ukazuje, že exoplanéta má pevné jadro a obal atmosféry.
Astronómovia ponúkajú dve hypotézy, ktoré môžu túto hádanku vysvetliť.
Po prvé NGTS-4b mohla byť vytvorená v ešte vzdialenejšej a pokojnejšie dráhe, kde strávila celý čas mladosti hviezdy, zatiaľ čo bola obzvlášť aktívna a nepokojná. Mohla by relatívne nedávno migrovať v dôsledku niektorých náhodných gravitačných interakcií.
Po druhé tajomstvo NGTS-4b môže byť v neobvykle veľkom a ťažkom pevnom jadre schopnom držať plynové obaly a spomaľovať ich odparovanie do vesmíru.
“Musí to byť veľmi drsná planéta. Nachádza sa v zóne, kde planéty veľkosti Neptúna nemôžu prežiť,” povedal astrofyzik Richard West, jeden z autorov projektu.
Objav bol vykonaný pomocou nástrojov Európskeho observatória ESO v Čile. Práca je stručne popísaná v tlačovej správe University of Warwick.