Prvú časť tejto komornej akcie tvorila prezentácia prieskumu agentúry Focus na vzorke 1011 respondentov, ktorý mal zistiť, čo ľudia rozumejú pod slovným spojením „sociálne inovácie“. Zistil, že viacmenej nič, napriek tomu, že už v otázke bolo vysvetlené, že sociálne inovácie sú „nové riešenia dlhodobých spoločenských problémov, ktoré trápia spoločnosť“.
Teda podstatou tejto iniciatívy je posolstvo „poďme v sociálnej oblasti robiť veci lepšie“. V ďalšej časti potom bola reč o tom, kde by sa dali sociálne inovácie nájsť, kto by sa im mal venovať a čo všetko by mohlo pod takto vymyslený pojem spadať.
Nadácia Pontis jednu takú sociálnu inováciu vymyslela. Je to pilotná realizácia projektu Budúcnosť inak: v Trnave vzniklo mimoškolské centrum, kde sa deti, ktoré z nejakého dôvodu nemajú doma počítač, môžu učiť základy práce s počítačom za účasti expertov z firiem, vysokoškolákov a iných nadšených ľudí. Prvého ročníka sa zúčastnilo 11 dievčat, 9 chlapcov, 5 mentorov, 5 vysokoškolákov a dvaja dobrovoľníci.
Pravda, tento projekt nie je až tak úplne inovatívny, keďže už za socializmu na školách aj mimo škôl existovali počítačové učebne a krúžky, ktoré boli dostupné všetkým, a vlastne ktovie aké by bolo aj s jeho sociálnosťou, keby sa mal aplikovať v širšom meradle, keďže je otázka, ako by takéto trochu nesystémové riešenie bolo financované, ale začiatky sú vždy ťažké.
Ale na druhej strane, pri pokusoch o reformovanie a vylepšovanie nereformovateľného, ak sú úprimne myslené, treba oceniť aspoň snahu. Tak ako za socializmu existovali rôzne aktivity ako perestrojka, chozrasčot či Akcia Z, podobne aj tu treba pochváliť pokusy nadšene pomôcť aspoň niekoľkým z tých stoviek miliónov, ktorí sú obeťami pyramídovej hry zvanej kapitalizmus.
Privádza nás to však k otázke: kto a za aké peniaze vymýšľa takéto objavné veci? Kto môže mať motiváciu takto tráviť čas? Odpoveď by sa mohla skrývať v odpovedi na otázku, kto je organizátorom a sponzorom takýchto aktivít.
Nadácia Pontis má naozaj slušný rozpočet: napríklad v roku 2018 to bolo takmer 4,4 milióna eur, čo je takmer trojnásobok rozpočtu Matice slovenskej. No ale aj tak: kto a prečo prostredníctvom tejto nadácie dáva v dnešnej, maximálne finančne úzkostlivej a efektívnej dobe, peniaze na takéto veci?
Konšpirační teoretici a iní zlí ľudia tvrdia, že Nadácia Pontis, ktorej pôvodný názov je Nadácia pre občiansku spoločnosť, je jedným z dôležitých ohniviek v reťazi proamericky naladených mimovládok, ktoré prepájajú inštitúcie, jednotlivcov, štruktúry, aby vytvárali základňu pre občiansku spoločnosť v podobe, v akej ju chcú oni a ich donori mať. A že aby sa nepovedalo, popri viac či menej politickej a ideologickej agende tieto subjekty vykonávajú aj inú, úplne neškodnú a záslužnú činnosť, filozofujú trebárs o pozitívach sociálnych inovácií. A vy si čo o tom myslíte?
Ivan Lehotský