V zmysle platných právnych noriem v Maďarsku majú pri vstupe do tranzitnej zóny prednosť nielen chorí, ale aj rodiny s malými deťmi, tehotné ženy a zranení, pripomenula televízia.
Maďarský úrad pre prisťahovalectvo v tranzitnej zóne vytvorenej na srbsko-maďarskom cestnom hraničnom priechode Röszke berie podľa M1 do úvahy aj pripomienky tamojších pracovníkov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov.
Šesťčlenná rodina prišla k tranzitnej zóne v Röszke dnes ráno od chorvátskych hraníc. Migranti čakajúci v utečeneckom tábore v srbskej Subotici chceli zabrániť tejto rodine vo vstupe do maďarskej tranzitnej zóny. Neuspeli, preto potom začali protestovať.
Migračný tlak na južné hranice Maďarska v uplynulých dňoch stúpol, počas uplynulého predĺženého víkendu v Maďarsku sa pokúsilo ilegálne vstúpiť do krajiny vyše 80 migrantov, dodala televízia M1.
Zákon o právnom sprísnení ochrany štátnych hraníc Maďarska, ktorý parlament na návrh vlády schválil 7. marca, vstúpil do platnosti 28. marca.
V zmysle sprísnených podmienok môžu migranti požiadať o azyl už iba osobne, a to v tranzitných zónach umiestnených priamo na hraniciach. V uvedenej zóne sa musia cudzinci zdržiavať až do právoplatného rozhodnutia Úradu pre prisťahovalectvo a občianstvo (BÁH). Zónu môžu žiadatelia opustiť len smerom von z Maďarska – v súčasnej situácii smerom do Srbska.