Na severe Ruska sa doslova zem prepadla

Salechard, Rusko, 14. novembra 2014 (HSP/Foto:HSP)

 

Ruskí vedci preskúmali obrovský kráter, ktorý sa vytvoril v následku masívneho prepadu pôdy. Tento neobvyklý prírodný jav sa stal na severe centrálneho regiónu Ruska – v Jamalo-Neneckom autonómnom okruhu

O tomto objave verejnosť informoval riaditeľ Strediska prieskumu Arktídy Vladimír Puškarev, ktorý so svojou vedeckou expedíciou podrobne preskúmal kráter, aby zistil, ako sa vlastne vytvoril. Vedci sa ponáhľali s prvým prieskumom a mienia aj naďalej aktívne pracovať v tomto krátery. Nemajú veľa času: podľa ich výpočtov, presne o rok sa zaplní vodou a premení sa na hlboké jazero.

Na snímke mapa

Tento kráter však nenašli vedci, ale piloti vrtuľníku, ktorí pracujú pre ropnú spoločnosť v Jamalo-Neneckom autonómnom okruhu /viď mapu tohto regiónu/. Sfotografovali tento kráter o oboznámili vedcov s touto udalosťou. Hneď im prezradili, že kráter má gigantické rozmery: pokojne by tam spolu pristalo niekoľko kusov veľkých nákladných vrtuľníkov Mi-8. Po prvých prieskumov vedci zistili, že pravdepodobnou príčinou vytvorenia obrovského krátera je podzemný výbuch plynu.     

Vedci zostúpili na dno kráteru, sfotografovali jeho dno a vzali niekoľko vzoriek pôdy a ľadu na analýzu. V hĺbke 10,5 m našli pokryté ľadom jazero. „Keď sme sa po prvý raz zišli na dno krátera, mali sme také neuveriteľné divné pocity, ktoré sa nedá opísať slovami. Najviac nás ohromila samotná forma krátera, ktorá pripomína kužeľ. Steny tohto čudného lieviku sa skladajú zo zeminy a ľadu. Bolo vidno, že v lete tam stekala voda. Na dne bolo jazero pokryté ľadom. Pokojne sme sa pohybovali na tomto ľade – bolo to bezpečné,“ povedal riaditeľ Strediska prieskumu Arktídy Vladimír Puškarev.