Prezidentka SR Zuzana Čaputová na druhom virtuálnom Summite za demokraciu

NAŽIVO

Čína v stredu deklarovala, že reinkarnovaného dalajlámu „musí schváliť ústredná vláda.“ Peking tým reagoval na vyhlásenie exilového tibetského duchovného vodcu, že po svojej smrti bude mať nástupcu, informovala agentúra AFP.

Doteraz si budúceho najvyššieho duchovného vyberali tibetskí mnísi. Podľa znamení hľadali chlapca, do ktorého sa reinkarnoval duch nebohého dalajlámu.

11:24

Poľsko pravdepodobne ešte v stredu oznámi Európskej únii rozhodnutie o opätovnom zavedení dočasných kontrol na hraniciach s Nemeckom a Litvou, uviedol vo vysielaní rozhlasovej stanice RMF hovorca poľskej vlády Adam Szlapka. Zdôraznil, že cieľom je zabezpečiť kontrolu migrácie pri čo najmenšom vplyve na občanov. Informovala o tom agentúra PAP.

11:23

Výpadok prúdu, ktorý v noci na 21. marca ochromil prevádzku letiska Heathrow pri Londýne, spôsobilo zlyhanie súčiastky – vysokonapäťovej priechodky – v neďalekej rozvodni, do ktorej „s najväčšou pravdepodobnosťou“ prenikla voda a zapríčinila skrat. Uvádza sa to v správe Národného prevádzkovateľa energetickej sústavy (NESO) zverejnenej v stredu. Správu priniesla televízia Sky News.

11:22

Hlasy z viac než 200 vybraných volebných komisií budú podľa poľského ministra spravodlivosti Adama Bodnara prepočítané do 6. augusta, keď má byť inaugurovaný novozvolený prezident Karol Nawrocki. Oznámil to v stredu vo vysielaní TVN24 s tým, že tento proces má zabezpečiť transparentnosť volieb. Informovala o tom agentúra PAP.

11:20

Dva lesné požiare, ktoré vypukli takmer súčasne v katalánskej provincii Lleida na severovýchode Španielska, si vyžiadali najmenej dve obete. Oznámili to v stredu hasiči, ktorí obhorené telá dvoch ľudí našli na požiarisku neďaleko mesta Cosco, informovala agentúra AFP.

Polícia v Katalánsku tiež oznámila smrť dvojročného chlapca, ktorý zomrel na prehriatie po tom, čo bol niekoľko hodín ponechaný v zaparkovanom aute na slnku. Z prvého vyšetrovania vyplýva, že otec na dieťa v aute zabudol, keď šiel do práce.

11:13

Čakanie Nemca Alexandra Zvereva na grandslamový titul sa opäť o čosi predlžuje. Na tohtoročnom Wimbledone nemal nárok ani na postup do 2. kola. V tom prvom zostal šokujúco na rakete Francúza Arthura Rinderknecha, ktorý ho zdolal v piatich setoch.

Arthur Rinderknech
Na snímke francúzsky tenista Arthur Rinderknech zdraví Nemca Alexandra Zvereva pri sieti po víťazstve v zápase prvého kola mužskej dvojhry na tenisovom turnaji Wimbledon / Foto: SITA/AP-Kin Cheung
Čítať viac | 10:51

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján podpísal zákon o pozastavení spolupráce s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE), informovali v stredu iránske štátne médiá. Zákonné opatrenie vypracované po iránsko-izraelskej vojne tak nadobudlo účinnosť, konštatovala agentúra AFP.

Masúd Pezeškiján
Na snímke iránsky prezident Masúd Pezeškiján / Foto: TASR/AP-Vahid Salemi
10:26

Exilový tibetský duchovný vodca dalajláma v stredu potvrdil, že po svojej smrti bude mať nástupcu, a uistil vyznávačov tibetského budhizmu na celom svete, že 600-ročná inštitúcia dalajlámu bude pokračovať. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Tändzin Gjamccho, ktorý je 14. reinkarnáciou dalajlámu, sa pred časom vyjadril, že inštitúcia dalajlámu bude pokračovať, iba ak o to bude všeobecný záujem.

10:24

Americký prezident Donald Trump považuje za nepravdepodobné uzavretie obchodnej dohody s Japonskom pred uplynutím konečného termínu, ktorý stanovil na 9. júla. V rozhovore s novinármi na palube lietadla Air Force One Trump v utorok (1. 7.) kritizoval neochotu Japonska akceptovať dovoz ryže z USA, ako aj nerovnováhu v obchode s automobilmi medzi oboma krajinami. Informuje o tom správa agentúry AFP.

10:23

Zástupcovia nemeckých exportérov odporučili Európskej únii (EÚ), aby si pri obchodných rokovaniach so Spojenými štátmi zachovala chladnú hlavu a zamerala sa aj na služby, v ktorých majú USA s Úniou prebytok. Informuje o tom správa agentúry DPA.

10:20
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Zvrhlosť politiky Samitu demokracií potvrdzovali aj adekvátne kritériá

Na Bidenov Samit za demokraciu neboli pozvaní spojenci NATO Turecko a Maďarsko ale na podujatí vystúpil izraelský premiér. Zvláštne kritériá… USA usporiadali v dňoch 28. až 30. marca Samit za demokraciu niekoľko dní po Medzinárodnom fóre o demokracii v Číne

Prezidentka SR Zuzana Čaputová na druhom virtuálnom Summite za demokraciu
Na snímke americký prezident Joe Biden (vľavo) rozpráva vedľa amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena počas virtuálneho zasadnutia druhého Summitu za demokraciu vo Washingtone
❚❚
.

Pozrime sa na oba samity bližšie optikou politických analytikov.

Na Medzinárodnom fóre o demokracii v Pekingu sa počas minulého týždňa zúčastnili politici, vedci a odborníci z rôznych oblastí z viac ako 100 krajín a regiónov. Fórum sa sústredilo na päť hlavných tém zameraných na demokraciu a trvalo udržateľný rozvoj, inovácie, globálne riadenie, rozmanitosť a modernizáciu. Účastníci pekingského uviedli, že neexistuje jediný vzorec alebo model demokracie a že každá krajina má svoju vlastnú politickú kultúru a národné potreby.

Následne sa uskutočnil Samit za demokraciu, ktorého hlavným usporiadateľom boli Spojené štáty a spoluorganizátori boli predstavitelia Zambie, Kostariky, Holandska a Južnej Kórey. Lídri z celého sveta vrátane viacerých afrických krajín diskutovali o posilňovaní demokratických inštitúcií, boji proti korupcii a ochrane ľudských práv.

.

Prezident Spojených štátov amerických Joe Biden začal svoj druhý samit za demokraciu oznámením o novom financovaní vo výške 690 miliónov dolárov pre programy zamerané na demokraciu na celom svete. Treba však pripomenúť, že Spojené štáty takto financovali aj „rozvoj demokracie“ na Ukrajine čiastkou 5 miliárd dolárov, ako priznala námestníčka ministerstva zahraničných vecí USA Victoria Nulandová, a skončilo to štátnym prevratom a vojnou.

Samit sa podľa USA koná uprostred rastúcich obáv z úpadku demokracie v krajinách, ktoré sa na ňom zúčastňujú, vrátane spojencov USA Indie a Izraela. V príhovore k ostatným svetovým lídrom Biden prakticky povedal, že posilnenie demokracie je „rozhodujúcou výzvou nášho veku“. Kritici spochybnili užitočnosť samitu a poukázali na úzke vzťahy Washingtonu s autoritárskymi vládami.

Ako uvádza portál Al-Jazeera  začiatku svojej vlády Biden sľúbil, že v zahraničnej politike USA bude klásť dôraz na ľudské práva, ale po nástupe do funkcie pokračoval v prístupe svojho predchodcu, ktorý v medzinárodných vzťahoch uprednostňoval americké záujmy pred proklamovanými hodnotami. Samit pozostával zo série osobných a virtuálnych stretnutí, ktoré spoločne organizovali Kostarika, Holandsko, Južná Kórea a Zambia. Na konferencii sa zúčastnilo 120 krajín vrátane Taiwanu, ale Bidenova administratíva na ňu nepozvala spojencov z NATO Turecko a Maďarsko.

„Sme odhodlaní podporovať demokratické inštitúcie, ľudské práva, právny štát a slobodu médií. Takže rozhodnutia týkajúce sa toho, či sa na pozvánku na samit pridajú ďalšie krajiny, boli prijaté s ohľadom na všetky tieto témy,“ povedal v stredu hovorca Bieleho domu John Kirby. Do tohto prístupu k výberu účastníkov podľa kritéria slobody médií však akosi nezapadá prípad Juliana Assangea alebo pozvanie Ukrajiny, ktorá ešte pred vojnou totálne pošliapala slobodu médií.

Na samite vystúpil aj Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, a to napriek nedávnej kritike zo strany USA týkajúcej sa jeho plánu zrekonštruovať izraelské súdnictvo, čo by podľa kritikov oslabilo demokratický režim v krajine. Okrem toho významné ľudskoprávne organizácie vrátane Amnesty International obvinili Izrael z toho, že zavádza systém apartheidu voči Palestínčanom, z ktorých milióny žijú na okupovaných územiach pod kontrolou izraelskej vlády bez základných občianskych práv a dokonca aj bez práva voliť. Podivná demokracia…

.

Na podujatí vystúpil aj indický premiér Naréndra Módí, a to necelý týždeň po tom, ako bol popredný predstaviteľ opozície Rahul Gándhí vylúčený z parlamentu krajiny. Gándhího zbavili poslaneckého mandátu v piatok, deň po tom, ako ho v Módího domovskom štáte Gudžarát odsúdili za urážku na cti za poznámku z predvolebnej kampane v roku 2019, ktorá bola vnímaná ako urážka premiéra.

Vysokopostavený predstaviteľ Bidenovej administratívy v utorok pred samitom uviedol, že cieľom podujatia je zamerať sa na témy „posilnenia demokratickej odolnosti, podpory dodržiavania ľudských práv a napredovania v boji proti korupcii“. Biden v stredu uviedol, že jednou z jeho priorít bude zabezpečiť, aby sa technológie využívali na podporu, a nie na oslabovanie demokratického režimu. Americký prezident vyzdvihol minulotýždňový krok svojej administratívy, ktorá chce obmedziť používanie komerčného špionážneho softvéru vládnymi agentúrami. „Doláre amerických daňových poplatníkov by nemali podporovať spoločnosti, ktoré sú ochotné predávať svoje produkty na potláčanie porušovania ľudských práv,“ povedal. To že to veselo roky robia všetky americké bezpečnostné služby a predovšetkým NSA, o čom sme sa dozvedeli na základe odhalenia Edwarda Snowdena, akosi opomenul spomenúť.

Samit organizovaný USA vyvolal podľa portálu Chinadaily mnoho otázok, napríklad, prečo krajina, v ktorej sa vyskytujú rôzne nezrovnalosti, korupcia a extrémne porušovanie ľudských práv, organizuje takéto stretnutie. Potom je tu otázka, nakoľko je tento americký samit o demokracii demokratický?

Samit je jedným z Bidenových predvolebných sľubov pred prezidentskými voľbami v roku 2020. Biden zorganizoval prvý samit v roku 2021. Pozvaných naň bolo 112 krajín z celého sveta a približne 750 delegátov. Tentoraz bolo pozvaných 120 krajín vrátane ôsmich nových. Tvrdí sa, že hlavným cieľom samitu je chrániť svetové demokratické inštitúcie, vzdorovať autoritárskej vláde, bojovať proti korupcii a presadzovať ľudské práva.

Keď sa tento samit organizoval po prvýkrát, vyvstali otázky. Nebolo totiž jasné, na základe akých kritérií boli vybrané krajiny, ktoré sa na tejto konferencii zúčastnia. Nebolo nájdené žiadne zdôvodnenie výberu zúčastnených krajín. Podľa analytikov sa pri pozývaní prikladal väčší význam vojensko-politickým vzťahom, geopolitickým kalkuláciám a strategickej podpore. Okrem toho väčšina pozvaných krajín nespĺňala tri kritériá alebo témy, ktoré boli hlavnými cieľmi samitu. Samit sa teda dá považovať za nástroj globálnej dominancie USA. Je to politika uprednostňovania krajín v mene demokracie.

.

Na mape z portálu MZV USA venovanej samitu USA môžete posúdiť, ktoré z týchto podujatí bolo reprezentatívnejšie a inkluzívnejšie. Bordovou a tmavošedou farbou sú označené „neslobodné“ krajiny, kam podľa USA patrí aj spojenec v rámci NATO Turecko a  tmavou ružovou a stredne šedou sú označené čiastočne slobodné krajiny, kam USA zaradili i nášho suseda Maďarsko. Všetky krajiny označené odtieňmi šedej neboli na toto podujatie pozvané vrátane Turecka a Maďarska.

Na mape z portálu MZV USA venovanej samitu USA môžete posúdiť, ktoré z týchto podujatí bolo reprezentatívnejšie a inkluzívnejšie
Na mape z portálu MZV USA venovanej samitu USA môžete posúdiť, ktoré z týchto podujatí bolo reprezentatívnejšie a inkluzívnejšie

Na samit bola pozvaná aj Južná Afrika ako slobodný štát, pričom ako uvádza bývalý člen britského parlamentu George Galloway, západné krajiny boli dlhé roky podporovateľmi a zástancami rasistického režimu apartheidu, premiérka Thatcherová nazvala Nelsona Mandelu obyčajným teroristom a USA ho vyškrtli zo svojho zoznamu „teroristov“ až v roku 2008, keď už bol 18 rokov prezidentom Južnej Afriky po tom ako ho apartheid podporovaný Západom 27 rokov väznil. Spomína tiež vraždu konžského politika a bojovníka za nezávislosť Patrica Lumumbu, ktorého po puči zorganizovanom tajnými službami Belgicka, Británie a USA uväznili, rozštvrtili a zbytky rozpustili v kyseline okrem zuba, ktorý poslali do Belgicka na identifikáciu DNA. Galloway sa pýta, kde berie Západ tú drzosť poúčať Afriku o demokracii. Dodáva, že boj za nezávislosť a slobodu afrických krajín vždy podporoval Sovietsky zväz a Čína namiesto šírenia tzv. demokracie stavia v Afrike infraštruktúru a buduje priemysel a zvyšuje blahobyt Afričanov.

Poďme však späť k samitu. USA považujú Čínu za svojho hlavného protivníka. Je tu aj „starý nepriateľ“, Rusko. Obe tieto krajiny boli z pozvania vylúčené. Pozvaný bol však Taiwan, provincia Číny. Pozvaná bola aj Ukrajina. Čína uviedla, že USA používajú „demokraciu“ ako „zbraň hromadného ničenia“. Skutočným cieľom je vytvoriť situáciu „rozdelenia“ a „konfliktu“ na celom svete.

Úloha Spojených štátov v dnešnom svete nie je podľa činskeho portálu neznáma. Niekedy zvrhnú vládu prostredníctvom občianskej vojny, niekedy priamou agresiou a niekedy vojenským prevratom. Preto znie smiešne, keď USA hovoria o demokracii a ľudských právach. Podľa analytikov vedúci predstavitelia USA používajú slová ako demokracia, ľudské práva a sloboda prejavu ako zbrane na ochranu svojho vojenského, politického a hospodárskeho vplyvu a na zakrytie svojich prečinov.

Vedúca úloha Spojených štátov svedčí o ich protidemokratickom a antihumanitárnom charaktere. Najmä v Afganistane, Sýrii, Líbyi, Palestíne, Iraku a mnohých ďalších krajinách priamo porušovali ľudské práva. USA a ich spojenci nedokázali v týchto krajinách zabezpečiť bezpečnosť normálneho života ľudí, nehovoriac o ľudských právach alebo demokracii. Otázka pre milióny mierumilovných ľudí na celom svete teda znie: ako môže byť takáto krajina ochrancom demokracie a ľudských práv?

Mnohí analytici sa zhodujú, že demokracia v USA má hlboké nedostatky a v súčasnosti je vážne ohrozená. V posledných prezidentských voľbách sa objavili obvinenia z masívneho falšovania výsledkov, čo vyvolalo vo verejnosti pochybnosti a nedôveru voči výsledkom. Až 68 % Trumpových priaznivcov a veľká časť opozičnej Republikánskej strany verí, že Trump bol skutočným víťazom a prezident Joe Biden a jeho Demokratická strana sa dostali k moci vďaka falšovaniu a podvodom. Preto republikánski stúpenci zaútočili na Kapitol USA v deň, keď bol Biden potvrdený vo funkcii prezidenta, čo je bezprecedentný krok v 200-ročnej histórii Ameriky.

Politickí analytici tvrdia, že USA už nie sú skutočnou demokraciou. Už niekoľko rokov sa objavujú negatívne správy o demokracii v krajine. Nedávno bol zverejnený index demokracie 2022, ktorý vypracovala londýnska organizácia Economist Intelligence Unit. Spojené štáty sa v tomto indexe nachádzajú na zozname krajín s nedostatočnou demokraciou. Bidenova krajina sa v kategórii  demokracie v indexe umiestnila na 30. mieste, čo je o štyri priečky nižšie ako v predchádzajúcom roku. Podľa správy EIU je to spôsobené poklesom dôvery ľudí v politické inštitúcie, čo je základná zložka dobre fungujúceho demokratického systému. Aj agentúry Pew, Gallup a ďalšie prieskumné organizácie potvrdili, že dôvera ľudí vo vládu USA klesla na historické minimum.

Čína, ktorá je v posledných rokoch najväčším geopolitickým konkurentom USA, aj oficiálne toto podujatie kritizovala a vyzvala Washington, aby v mene podpory demokracie prestal zasahovať do vnútorných záležitostí iných krajín. Peking, v ktorom vládne jedna strana, nebol na podujatie pozvaný. „Napriek mnohým problémom doma USA organizujú ďalší „samit za demokraciu“ v mene podpory demokracie, čo je podujatie, ktoré nehanebne kreslí ideologickú hranicu medzi krajinami a vytvára rozdelenie vo svete,“ povedal v utorok novinárom hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning. „Tento akt porušuje ducha demokracie a ďalej odhaľuje snahu USA o hegemóniu za fasádou demokracie.“

V stredu deväť demokratických členov amerického Kongresu poslalo Bidenovi list, v ktorom ho vyzvali, aby využil príležitosť samitu a oznámil podporu zriadeniu nového amerického inštitútu na podporu ľudských práv v krajine. Mnohé krajiny majú takéto nezávislé verejné orgány, ktoré slúžia ako strážne psy, radia politikom a vyšetrujú údajné zneužívanie.

Nad rolou USA  v tomto „boji o demokraciu“ sa na portáli Rsponsible Statecraft zamýšľa aj analytik  Jake Werner:

.

Podľa neho na základe Národnej bezpečnostnej stratégii USA z roku 2022 významné rozdelenie vo svete údajne nie je medzi demokraciami a autokraciami, ale medzi krajinami, ktoré podporujú existujúci medzinárodný poriadok, a dvoma autokraciami – Čínou a Ruskom -, ktoré sa ho snažia neliberálne pretvárať. To však vyvoláva niekoľko nepríjemných otázok:

Na ktorej strane sú autokratickí spojenci USA, ak podobne ako Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty vedú agresívne vojny, podkopávajú demokratické politické procesy v iných krajinách a používajú technológie na represie?

Po druhé: Na ktorej strane sú demokratické krajiny, ak podporujú snahy Číny o zmenu medzinárodného poriadku? Je to celkom bežné, pretože mnohé z vecí, ktoré Čína robí, aby „naklonila globálne hracie pole vo svoj prospech“, sú veci, ktoré chudobné krajiny – demokratické alebo nedemokratické – musia robiť, ak chcú dosiahnuť hospodársky rozvoj.

Po tretie: Na ktorej strane sú USA? Pretože USA pravidelne porušujú poriadok založený na pravidlách a uplatňujú nátlak. Odhliadnuc od dlhého zoznamu príkladov z čias predchádzajúcich prezidentov a berúc do úvahy len Bidenovu administratívu, USA v súčasnosti znemožňujú systém riešenia svetových obchodných sporov; podporujú argument Ruska, že sa môže vyňať z akejkoľvek hospodárskej dohody (v tomto prípade z obmedzenia obchodu s Ukrajinou) len odvolaním sa na národnú bezpečnosť; vytvárajú komplexnú blokádu prístupu čínskych podnikov k určitým pokročilým technológiám; snažia sa zničiť najúspešnejšiu čínsku súkromnú nadnárodnú spoločnosť Huawei; a udržiavajú režim exteritoriálnych sankcií, ktorý strašne poškodil iránske hospodárstvo. V konečnom dôsledku Spojené štáty vítajú ako klientské štáty absolútne autokracie ako Saudská Arábia alebo Egypt a upadajúce demokracie ako India, Izrael a Taliansko, aby odvrátili obrovskú hrozbu, ktorú podľa predstaviteľov administratívy predstavuje silná Čína pre samotný princíp demokracie. Peking však odmieta „univerzálne hodnoty“, ktoré presadzujú USA, a usiluje sa o rešpektovanie „rozmanitosti civilizácií“ vrátane tých, ktoré neuznávajú liberálne demokratické práva a slobody.

Prečo je teda vo Washingtone tak rozšírená myšlienka, že Čína predstavuje potenciálne existenčné ohrozenie demokracie? Pretože za posledné dve desaťročia sa ideologická hegemónia neoliberalizmu (voľný trh a slobodní jednotlivci) – ktorý bol základom úzkej koncepcie demokracie, ktorá poháňala tretiu vlnu demokratizácie a poskytovala intelektuálne základy politickej elite USA v posledných desaťročiach – rozpadla doma aj v zahraničí.

.

Strata legitimity tejto ideológie je celosvetovým fenoménom, ale vo Washingtone sa prejavila ako dôsledok série čoraz katastrofálnejších neúspechov hospodárskych a vojenských ambícií USA, počnúc krachom dotcomu a 11. septembrom 2001, pokračujúc neúspechom Americkej zóny voľného obchodu, vojnou v Iraku a kolom rokovaní WTO v Dauhe a končiac svetovou finančnou krízou a veľkou recesiou v roku 2008.

Pocit krízy sa v nasledujúcom desaťročí len prehĺbil, keď predtým marginalizované politické prúdy reprezentované Donaldom Trumpom a Berniem Sandersom zrazu predstavovali vážnu výzvu pre politický status quo v Spojených štátoch. Pre hlavných amerických politických lídrov boli tri základné časti globálneho systému po skončení studenej vojny – vojenská hegemónia USA, globalizácia voľného trhu a špecificky neoliberálna vízia demokracie a ľudských práv – neoddeliteľne prepojené. V súčasnosti sa vo Washingtone označuje ako „medzinárodný poriadok založený na pravidlách“, pričom spochybnenie ktorejkoľvek časti tohto balíka sa považuje za útok na celok a americkí lídri sú na takéto spochybnenia obzvlášť citliví vzhľadom na krehkosť celého systému.

Je teda pravda, že Bidenova administratíva nevníma svet ako rozdelený na demokracie a autokracie. Ale vidí svet ako rozdelený na demokraciu v abstraktnej rovine – chápanú ako to isté ako vojenská a hospodárska moc USA a aliancie, ktoré ju podporujú – a autokraciu v abstraktnej rovine, ktorú predstavuje jediný rovnocenný konkurent Spojených štátov, Čína.

Tento vznikajúci konsenzus vo Washingtone je spôsobený skôr neistotou a defenzívou než serióznou analýzou skutočných síl ohrozujúcich demokraciu na celom svete. Ako taká, Vedúci predstavitelia USA preto zanedbali najdôležitejšiu otázku: môže medzinárodný konflikt a vytváranie geopolitických blokov podporiť demokraciu – alebo posilní v každej krajine najnebezpečnejšie autoritárske politické prúdy, konkrétne militarizmus, nacionalizmus a nativizmus?

 

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Tibor Danáč

.
.
.

Generála zaskočili slová Korkčoka: Toto myslíte naozaj?! To povie človek, ktorý chcel byť prezidentom

Tak a dočkali sme sa – keď sa Korčok pomýli povie aj to čo nechce, čiže povie pravdu. A tá…

02. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Najavo vyšiel ďalší dôvod konfliktu medzi Ruskom a Azerbajdžanom

V ruských verejných diskusiách sa rozoberá nová verzia príčin konfliktu medzi Ruskom a Azerbajdžanom

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

„Naď pustil do gatí a utiekol do Kanady, teraz sa tvári ako martýr“

Jaroslav Naď, bývalý minister obrany a líder mimoparlamentnej strany Demokrati, keď zacítil, že mu horí pôda pod nohami, zutekal „na dovolenku“…

02. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Misionár, ktorý pôsobí v Rusku pre HS: Ľudia, ktorí tam žijú, sú jednoduchí, prostí a veľmi srdeční. Majú radosť zo života a milujú ho

Keď naplníte dušu šťastím, emóciami a zjednotením s Bohom, telo toho už tak veľa nepotrebuje. Stačí mu málo, pretože nasýtená…

02. 07. 2025 | Rozhovory | 9 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Rozhovory | 9 min. čítania | 0 komentárov

V Kyjeve sa konali medzivládne konzultácie medzi SR a Ukrajinou

V Kyjeve sa v utorok konali medzivládne konzultácie medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou. Stretli sa tam predstavitelia ministerstiev zahraničných vecí…

02. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Emotívna diskusia o umelom počatí. Matky a deti spochybňujú etiku tejto metódy a hovoria o svojom strachu a utrpení

V emotívnej diskusii „Face to Face“ portálu Live Action vystupujú deti počaté prostredníctvom umelého oplodnenia a matky,  ktoré túto reprodukčnú technológiu využili…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Uhríka zaskočila pozvánka na zostavenie futbalového tímu “Podmienka pre tímy – 5 chlapov + 2 iné pohlavia”

Milan Uhrík informuje, že v Európskom parlamente dostali „pozvánku na zostavenie futbalového tímu“ za ich frakciu „v rámci amatérskej parlamentnej…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Taliansky europoslanec otvorene spochybnil zmysel zbrojenia: „A koho pošleme bojovať? Účastníkov Gay Pride?“

Roberto Vannacci, generál vo výslužbe a europoslanec Patriotov za pravicovú stranu Liga, vyvolal rozruch, keď spochybnil zmysel nákupu nových zbraní…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Protimonopolný úrad udelil historicky prvú pokutu za kartelovú dohodu na trhu práce

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky vydal svoje prvé rozhodnutie týkajúce sa kartelových dohôd na trhu práce. Slovenská asociácia palivového priemyslu a…

02. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Kaliňák: Keď dôjde na robotu, tam kecy nepomôžu, rozhodujú výsledky!

Richard Takáč je vraj najhorší minister, ktorý musí okamžite podať demisiu a byť vidlami zhodený do Dunaja,  lebo pripravil Slovensko…

02. 07. 2025 | Z domova | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Z domova | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

V Španielsku zomrelo dieťa v rozpálenom aute, v ktorom ho nechal otec

Dvojročné dieťa zomrelo v utorok na severovýchode Španielska po tom, ako zostalo niekoľko hodín v rozhorúčenom zamknutom aute. Záchranárov v…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Takto ožobračuje naše rodiny bruselská liberálna elita

Katastrofa - jedným slovom presne takto by sme mohli charakterizovať energetické regulácie, ktoré nám vnucuje vrcholné vedenie Európskej únie a…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

Dobrá správa pre slovenské domácnosti a firmy, ceny elektriny klesnú. Regulačný úrad zakročil proti špekulantom

Slovenské domácnosti a firmy sa môžu tešiť na lacnejšiu elektrinu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví sa rozhodol zasiahnuť proti špekuláciám…

02. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Dokonca dodávky Patriotov. Biely dom pozastavil dodávky niektorých zbraní Ukrajine

Biely dom oznámil, že pozastavuje dodávky niektorých kľúčových zbraní Ukrajine, ktoré Kyjevu sľúbila Bidenova administratíva

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Progresívci proti ľuďom“

Progresívci a ich médiá klamú a zavádzajú deň čo deň. Inak tomu nie je ani keď dôjde na tému ruského…

02. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Musk začal odvetu? Miliardár oznámil, že by založil novú politickú stranu

Elon Musk  oznámil, že by založil novú politickú stranu, ktorá by reprezentovala alternatívu Republikánom a Demokratom. Všetko kvôli príliš vysokému…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prvý by so slovom Prepáčte mal prísť Západ

K jadrovej vojne bolo vraj ľudstvo najbližšie počas kubánskej raketovej krízy. Či, a koľkokrát to tak bolo napríklad počas aktuálneho…

02. 07. 2025 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov

.

Putin hovoril po troch rokoch s Macronom. Zverejnili rozhovor

Ukrajina a Blízky východ: Kremľ zverejnil podrobnosti telefonického rozhovoru Putina s francúzskym prezidentom Macronom, ktorý bol prvý za tri roky

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Pít už musí sám…

Takhle to v devadesátkách začalo, ne? Daní za svobodu, protože svoboda není zadarmo a demokracie je úplně něco jiného než…

02. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – USA pozastavili dodávky rakiet a munície na Ukrajinu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

02. 07. 2025 | Aktualizované 02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Aktualizované 02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Naď má strach a hrá vabank

Predseda Demokratov sa po návrate z Kanady ponáhľal, aby verejnosti vysvetlil okolnosti vyšetrovania nákupu munície pre Ukrajinu, o ktorú sa…

01. 07. 2025 | Komentáre | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Komentáre | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Najosamelejšia skupina ľudí na svete

Muži a ženy približne rovnako uvádzali, že sa cítia osamelí, ale tínedžerky uvádzajú vyššiu mieru osamelosti ako iné skupiny, uvádza…

02. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

“Vybrali si Krista” – mama bl. Carla Acutisa o kanonizácii s bl. Piotrom Jerzym Frassatim

Antonia Acutisová, mama bl. Carla Acutisa, prijala s radosťou správu o blížiacej sa kanonizácii svojho syna spolu s bl. Piotrom…

02. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinské drony zasiahli ruský vojenský závod pri Urale

Ruský vojenský závod produkujúci drony a systémy protivzdušnej obrany v meste Iževsk zasiahli ukrajinské drony. Uviedol to v utorok zdroj…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Optická ilúzia: Ak nájdete jaštericu v kivi do 11 sekúnd, máte IQ nad 140!

Optická ilúzia: Ak nájdete jaštericu v kivi do 7 sekúnd, máte IQ nad 140! Hlavolam je ako malá

02. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Zomrel známy český šéfkuchár, ktorý varil aj pre Schwarzeneggera

Českú gastronomickú scénu zasiahla cez víkend veľmi smutná správa. Vo veku 50 rokov zomrel po boji so zákernou chorobou ostravský…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Póza, klamstvo a virálny trapas: Keď si ľudia vymýšľali pre lajky a dopadlo to vtipne

Póza, klamstvo a virálny trapas: Keď si ľudia vymýšľali pre lajky a dopadlo to vtipne. Nikdy nedovoľte, aby fakty stáli…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

Proeurópsky portál vyzýva na „vojnu“ proti Maďarsku a Slovensku: „Zaútočte na nich všetkým, čím môžete“

Proti-suverénna hystéria v Bruseli dosiahla v poslednej dobe takmer neuveriteľnú úroveň. Jedna proeurópska spravodajská stránka zašla až tak ďaleko, že…

01. 07. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

Američanov strašil, že ak ho vymenia, zrúti sa ním vybudovaná mocenská vertikála. Koniec ukrajinského „sivého kardinála“ sa blíži

Ukrajina, 1. júla 2025 - Vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrej Jermak, ktorý cíti stratu svojho politického vplyvu, sa snaží oslabiť…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO


.

Slabšia ekonomika, menej vybraných daní. Opozícia hovorí o pekle

Analytici rezortu financií upravili makroekonomickú aj daňovú prognózu. Očakávajú horší vývoj daňových príjmov. Vo februári prognózovali na daniach oveľa vyšší…

01. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Jednoduchý nápad mení tieto škaredé svietidlá na elegantný luster

Ste hrdým majiteľom zapusteného svietidlá? Poznáte ho: Štandardné, okrúhle svetlo, ktoré sa dodáva do každého domu a ktoré nepridáva vášmu…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

V Ruskej federácii začali zatýkať vedúcich predstaviteľov azerbajdžanskej diaspory

Ruské médiá informujú o zadržaní spoluvlastníka najväčšieho trhu v regióne Alexejevského trhu Jusifa Chalilova vo Voroneži

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Oplatí sa kúpiť plug-in hybrid, ak ho nebudete nabíjať?

2. júla 2025 Redakcia Auto trendy Oplatí sa kúpiť plug-in hybrid, ak sa mi nechce alebo nemám kde ho nabíjať?…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Abramsy horia: ako Ukrajina stratila nezraniteľné tanky

Ukrajina, 1. júla 2025 - Ukrajinská armáda stratila 87 % svojich hlavných bojových tankov M1A1 Abrams, informujú novinári z amerického…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

Šialená zbrojárska propaganda: Ďalší útok Ruska je vraj na spadnutie

Vojnoví štváči nespia. Prostredníctvom politických influencerov a médií pretláčajú svoju agendu o údajnom blížiacom sa útoku Ruskej federácie na krajiny…

01. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Slovenskí daňovníci financujú ultraliberálne maďarské spravodajské portály

Slovenské krajne liberálne spravodajské portály, na čele s Denníkom N, vyjadrili na jar tohto roku nesmierne pobúrenie nad tým, že…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

Trump pripustil deportáciu Muska z USA

„Uvidím,“ odpovedal na príslušnú otázku. Pripomíname, že deportáciu Muska požadoval bývalý poradca Trumpa Stephen Bannon

01. 07. 2025 | Aktualizované 01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Aktualizované 01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Tibor Danáč

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov