Môžeme, prosím, prestať porovnávať ruskú ekonomiku s talianskou?

Môžeme, prosím, prestať porovnávať ruskú ekonomiku s talianskou?

Bratislava 19. apríla 2023 (HSP/Nationalinterest/Foto:Pixabay)

 

Toto porovnanie je nielen nesprávne, ale prezrádza aj slepotu západných politikov voči materiálnej realite, píše Carlos Roa pre The National Interest

rubeľ
Ilustračné foto

V zahraničnopolitickom diskurze je len málo mémov, ktoré by boli tak rozšírené alebo zavádzajúce ako často citované prirovnanie ruskej ekonomiky k talianskej. Túto frázu, ktorú po prvýkrát vyslovil senátor Lindsey Graham v roku 2014, používajú západní politici a komentátori ako tupý nástroj, z čoho vyplýva, že ruská ekonomika je slabá a bezvýznamná v porovnaní s kolektívnou silou Západu.

Reklama

Ak by totiž ruská ekonomika bola taká malá a nevýrazná, ako naznačujú štatistiky, ako by mohla odolať sankciám, ktoré na ňu boli uvalené? Prečo sa nenaplnilo vyhlásenie prezidenta Joea Bidena, že “ruská ekonomika sa zníži na polovicu”? Nepovedal francúzsky minister financií Bruno Le Maire jednej francúzskej rozhlasovej stanici, že cieľom Západu je “spôsobiť kolaps ruskej ekonomiky” a priviesť Moskvu na kolená? Ako sa krajine s ekonomikou údajne veľkou ako Taliansko darí uplatňovať taký globálny vplyv, až do takej miery, že americká ministerka financií Janet Yellenová nedávno vyhlásila, že samotné západné sankcie ohrozujú hegemóniu amerického dolára?

Na papieri sa zdá, že postreh senátora Grahama je presný; Rusko aj Taliansko sú si blízke z hľadiska nominálneho hrubého domáceho produktu alebo HDP, ktorý je od druhej svetovej vojny preferovanou metódou merania veľkosti a sily hospodárstva krajiny. Tento údaj sa získava stanovením celkových nákladov na všetky tovary a služby, ktoré sa v danej krajine buď vyrobili, alebo predali v danom časovom rámci. Podľa údajov Svetovej banky predstavoval v roku 2013 nominálny HDP Ruska približne 2,29 bilióna USD, zatiaľ čo Talianska približne 2,14 bilióna USD. Ešte v roku 2021 bol nominálny HDP Ruska približne 1,78 bilióna USD, zatiaľ čo nominálny HDP Talianska predstavoval 2,11 bilióna USD.

Reklama

Chyba v tomto porovnaní však spočíva v tom, že sa spolieha na meranie samotného nominálneho HDP, keďže nezohľadňuje výmenné kurzy a paritu kúpnej sily (PPP), ktorá zohľadňuje životnú úroveň a produktivitu (a odtiaľ blahobyt na obyvateľa a, čo je dôležité, využívanie zdrojov). Renomovaný francúzsky ekonóm Jacques Sapir poukázal na neprimeranosť tohto ukazovateľa a tvrdí, že HDP Ruska meraný v parite kúpnej sily (3,74 bilióna USD v roku 2013, 4,81 bilióna USD v roku 2021) je bližšie k HDP Nemecka (3,63 bilióna USD v roku 2013, 4,85 bilióna USD v roku 2021) ako k HDP Talianska (2,19 bilióna USD v roku 2013, 2,74 bilióna USD v roku 2021). Toto je zásadný rozdiel a je záhadné a znepokojujúce, že mnohí naďalej používajú porovnanie Ruska a Talianska.

Ale ani údaje o parite kúpnej sily plne nevystihujú význam hospodárskej sily Ruska. Sapir ďalej rozvinul svoju analýzu v eseji pre politický časopis American Affairs a poznamenal, že meranie PPP “ešte nemusí odrážať skutočný význam ruskej [ekonomiky], keď ide o strategické, geopolitické otázky”.

Sapir poznamenáva, že za posledných päťdesiat rokov v západných ekonomikách čoraz viac dominujú sektory služieb, ktoré síce prispievajú k výpočtu HDP, ale v čase konfliktu strácajú na význame. V takýchto situáciách je dôležitá výroba fyzických statkov a podľa tohto ukazovateľa je ruská ekonomika nielen silnejšia ako nemecká, ale aj viac ako dvakrát silnejšia ako francúzska. Okrem toho dominantné postavenie Ruska v globálnom obchode s energiami a komoditami – keďže je kľúčovým producentom ropy, plynu, platiny, kobaltu, zlata, niklu, fosfátov, železa, pšenice, jačmeňa, pohánky, ovsa a ďalších surovín – mu poskytuje značný vplyv na trhy a ekonomiky, vďaka čomu je menej náchylné na sankcie a ľahšie podlieha tlaku Západu. Táto skutočnosť neunikla mnohým krajinám globálneho Juhu, ktoré sa zdráhali podporiť Ukrajinu v jej boji proti ruskej agresii.

Hoci senátor Graham urobil významnú chybu, keď použil ekonomické porovnanie Ruska a Talianska, možno mu to odpustiť, pretože je politik. To isté sa však nedá povedať o mnohých ekonómoch a expertoch na zahraničnú politiku, ktorí túto líniu opakovali v priebehu rokov až do súčasnosti.

Pretrvávanie mýtu o Rusku a Taliansku medzi týmito odborníkmi však možno nie je prekvapujúce vzhľadom na príťažlivosť sektora služieb na Západe. Veľkolepý rast týchto kapitálovo náročných odvetví spolu s ich nominálnym bohatstvom a produktivitou viedol mnohých vo Washingtone a rôznych západných hlavných mestách k tomu, že ich nielen prijali, ale aj politicky, kultúrne a ideologicky preferovali. Američania sú napríklad obzvlášť hrdí na úspech ich technologických gigantov ako hnacích síl inovácií, rastu a národnej prestíže. Internet a rôzne aplikácie, ktoré prekvitajú na smartfónoch, mnohí považujú za vo svojej podstate demokratizačné, účinne slúžiace ako kanál amerických hodnôt a podporovateľ národných záujmov USA.

Reklama

Táto láska k odvetviam služieb vedie k tendencii vnímať pracovne náročné odvetvia minulosti – energetiku, poľnohospodárstvo, ťažbu zdrojov, výrobu – ako zastarané prežitky. Táto skreslená perspektíva však západ zanechala nepripravených na svet, v ktorom majú hmotné statky opäť zásadný význam, ako to dokazujú aj boje tvárou v tvár vojne na Ukrajine. Konflikt “odhalil znepokojujúci nedostatok výrobných kapacít v Spojených štátoch”. V Európe Spojené kráľovstvo konštatovalo, že “nahradenie zásob zbraní darovaných Ukrajine a obnova počtu britských zbraní na prijateľnú úroveň potrvá 10 rokov”. EÚ, ktorá je teraz odrezaná od lacnej ruskej energie, zasa čelí desivej perspektíve možnej rýchlej deindustrializácie.

Je najvyšší čas priznať si, ako veľmi západ podcenil relatívnu veľkosť a silu súperiacich ekonomík, vrátane a najmä tej ruskej. Tvorcom politiky by tiež prospelo prehodnotiť svoj súčasný politický prístup k hospodárskym štátnym opatreniam – sankcie nie sú univerzálnym riešením, najmä ak ide o krajinu, ktorá disponuje významnou hospodárskou mocou.

Predovšetkým sa však dohodnime, že už nikdy nevyslovíme slová “Rusko má hospodárstvo veľkosti Talianska”.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali