“Hrozilo, že hradby zostanú uzavreté počas celej tohtoročnej letnej sezóny, napokon sa nám však podarilo ukončiť stavebné úpravy a udržiavacie práce pre dočasné sprístupnenie mestských hradieb a otvoriť ich v plnom rozsahu,” informuje hlavné mesto na sociálnej sieti a dodáva, že návštevníci sa už môžu prejsť historickými zákutiami hlavného mesta po celej dĺžke. Na hradby sa dá dostať od Rudnayovho námestia oboma bránami, z Prepoštskej, Židovskej a Kapitulskej ulice každý deň od 10:00 do 20:00.
Rekonštrukcia historických mestských hradieb spočívala najmä v úprave povrchov a škárovaní stien, na múry natiahli bezpečnostné siete, aby sa predišlo náhodnému zraneniu návštevníkov. Podľa mesta nejde o finálny stav a mestské hradby čaká veľká pamiatková rekonštrukcia a obnova. V rámci nej by malo dôjsť napríklad aj k zmene prepojenia so Staromestskou a Židovskou ulicou. “Najbližšie sa mestské hradby opäť čiastočne uzatvoria po lete pred spustením plánovanej rekonštrukcie Esterházyho paláca na Kapitulskej ulici, ktorá pomôže ešte vylepšiť túto časť verejného priestoru a bude k dispozícii obyvateľom mesta pre príjemné prechádzky či posedenia,” uzavrelo mesto.
Podľa portálu visitbratislava.com boli múry mestského opevnenia z kameňa s hrúbkou od 130 do 160 cm. Svoju definitívnu podobu získali v prvej polovici 16. storočia, keď boli posilnené v obave pred tureckými nájazdmi. V novoveku postupne strácali význam a na príkaz Márie Terézie v roku 1775 bola ich veľká časť zbúraná alebo zastavaná, priekopy zasypané a mesto zjednotené s predmestiami. Do dnešného dňa sa zachovali z pôvodného mestského opevnenia len Michalská brána a časť hradieb pozdĺž Staromestskej ulice spolu s dvoma vežami Vtáčou baštou a Severozápadnou vežou. V čase výstavby mosta SNP v 70. rokoch 20. storočia počas demolácii domov na dnešnej Staromestskej ulici odkryli veľký úsek opevnenia. V priebehu 80. a 90. rokov 20. storočia opevnenie zrenovovali do dnešnej podoby.