„Našim cieľom je, aby sa Košičania mohli v tejto obľúbenej lokalite bezpečne kúpať, a aby mohla slúžiť aj na tréningy vodných lyžiarov. Keďže dovolenky v zahraničí sa tento rok výrazne obmedzili, na jazero sa chodí kúpať viac Košičanov a s avizovaným príchodom horúcich dní ich počty ešte stúpnu,“ uviedol primátor mesta Jaroslav Polaček.
Celý proces má na starosti spoločnosť Rawat consulting z Brna v spolupráci so združením Flos Aquae. Metóda bez použitia chémie, ktorú v Košiciach už šiesty rok aplikuje tím okolo profesora Blahoslava Maršálka z Masarykovej univerzity v Brne, je založená na vytvorení filtračnej vrstvy medzi vodnou hladinou a sedimentačnou vrstvou.Tá po aplikácii probiotických baktérií zabráni prístupu kyslíka k siniciam, ktoré potom odumrú bez toho, aby sa do vody uvoľnili nebezpečné toxíny. Voda je potom nielen čistejšia, ale aj vizuálne priezračnejšia.
Samotný proces sa uskutoční v pondelok 27. júla od 6.00 do 15.00, počas ktorých bude vody jazera brázdiť špeciálne plavidlo združenia Flos aquae. Ich odborníci budú v priebehu dňa vykonávať monitoring vody a neskôr budú aplikovať biologický prípravok Profi-baktérie.
Z dôvodu bezpečnosti návštevníkov a pracovníkov, ktorí budú čistiť vodnú plochu, nebude možné v priebehu pondelka na Jazere chytať ryby a ani plávať. Zdržiavať sa v priestoroch pláže a na brehu jazera bude povolené. Od utorka už bude prevádzka vodnej plochy v štandardnom režime.
Po doterajších aplikáciách zmesi baktérií určených špeciálne pre povrchové vody sa za uplynulých päť rokov podarilo na tejto vodnej ploche znížiť množstvo usadenín približne o polovicu. Mesto v rámci opatrení na ďalšie zlepšenie kvality zvažuje viaceré technické riešenia, ktoré by pomohli zvýšiť prietok vody v jazere.