Slnko v tento deň vyšlo na našom území o 4.31 hod. a zapadne až o 20.50 hod. Bude teda len o jednu sekundu dlhší ako pár dní pred ním a po ňom, čo však stačí na označenie “letný slnovrat”.
Mesiac sa v tomto čase nazýva aj “jahodový”. Nesúvisí to nejako s jeho farbou, ale takto ho nazval indiánsky kmeň Algonkínov zo Severnej Ameriky, pretože júnový spln im signalizoval začiatok jahodovej sezóny. Iní si ho nazvali “ružový Mesiac”, alebo mu dali prívlastok “horúci ” či dokonca sa im zdal zlatisto “medový” až “jantárový”.
Naposledy bol spln Mesiaca počas letného slnovratu ešte v roku 1967 a ďalší bude až v roku 2062. Takže ľuďom žijúcim na severnej pologuli sa v dnešný pondelkový večer odporúča vychutnať si ho. “Tým, že je presne slnovrat, úplný Mesiac na chvíľu nestúpa a Slnko nezapadá, ale stoja oproti sebe,” vraví astronóm Bob Mernan zo združenia dlhodobej predpovede počasia Farmer’s Almanac.
Preto sa očakáva, že v tento večer príde asi 25 000 ľudí na historicky známe miesto Stonehenge, aby si pri tomto “pravekom kalendári” pripomenuli jedinečný slnovrat spojený so splnom tak, ako aj pred dávnymi rokmi, keď slúžil práve na dané kultové účely. Niektorí hovoria aj o akejsi “explózii energie, ktorá s týmto splnom nastane”. Ide okrem iného aj o starú pohanskú tradíciu, preto sa medzi návštevníkmi očakávajú aj viacerí druidi.