Pulmonologička Elnada Marcia Negriová uviedla, že u zdravých ľudí je saturácia – úroveň obsahu kyslíka v krvi – najmenej 95 percent. Pritom ľudia infikovaní koronavírusom s ukazovateľom 80, 70 alebo dokonca 50 percent môžu vyzerať ako zdraví.
Boj s koronavírusom
Úrady ČĽR 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu o prípadoch neznámej pneumónie vo Wu–chane v centrálnej časti krajiny (provincia Chu–pej). Odborníci zistili pôvodcu choroby – nový typ koronavírusu. WHO uznala epidémiu za mimoriadnu situáciu medzinárodného významu a dala chorobe oficiálne označenie covid–19. Dňa 11. marca potom generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) informoval o vyhlásení pandémie covid–19.
Medzi príznaky patrí horúčka, kašeľ, dýchavičnosť. Odborníci Fakultnej nemocnice univerzity Wu–chan zistili, že symptómy pripomínajúce prechladnutie alebo chrípku sa objavujú až v neskorých štádiách ochorenia, na začiatku môže ísť o atypický vývoj pneumónie. Po vyšetrení novo nakazených sa zistilo, že prvými príznakmi koronavírusu môžu byť hnačka, nevoľnosť a ďalšie problémy s tráviacou sústavou, bolesti hlavy a vo vzácnejších prípadoch aj tlak na hrudi.
Lekári tiež poznamenávajú, že v mnohých prípadoch boli u infikovaných osôb pozorované iba atypické príznaky choroby a nedochádzalo ani k zvýšeniu teploty, takže prítomnosť nebezpečného vírusu bolo možné zistiť až po ďalších testoch.
Pandémia covid–19 sa rozšírila takmer do všetkých krajín. Podľa dát WHO sa nakazilo asi 3,5 milióna ľudí, zomrelo vyše 247 tisíc.
Na prvom mieste podľa počtu obetí a nakazených sú naďalej USA, kde platí núdzový stav. Ďalej nasleduje Španielsko, Taliansko, Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia.
Prenos koronavírusu
Uvádza sa, že hlavnými spôsobmi prenosu tohto vírusu, sú kvapôčkový a kontaktný. Je špecifikované, že vírus je prenášaný prostredníctvom “blízkeho“ kontaktu. Štátny výbor pre zdravotníctvo ČĽR skôr ale zistil, že v relatívne uzavretom priestore môže byť prenášaný aerosólom vo vysokých koncentráciách. Vírus môže byť tiež prenášaný fekálnou hmotou.
Pandémia covid–19 zasiahla takmer všetky svetové krajiny. Podľa posledných údajov bolo po celom svete nakazených cez 3 milióna osôb, z nákazy sa uzdravilo viac než 879 tisíc ľudí, chorobe podľahlo vyše 208 tisíc osôb.