Bratislava 6. mája (TASR) – Medzi prioritné projekty Slovenského filmového ústavu (SFÚ), ktorý si pripomína 50. výročie patrí prezentácia našej kinematografie a audiovízie v zahraničí. Koná sa s podporou Ministerstva kultúry (MK) SR a audiovizuálneho fondu.
"Ministerstvo je s prezentáciou spokojné a projekt nám predĺžilo," na dnešnej verejnej odbornej diskusii v bratislavskom kine Lumiére uviedla riaditeľka Národného kinematografického centra (NKC) SFÚ Alexandra Strelková.
V úvode prítomných podrobnejšie oboznámila s obsahom a poslaním projektu. Zároveň zhodnotila minulý rok, v ktorom sa SFÚ podieľal na 130 podujatiach v 43 krajinách, kde uviedol 542 filmov. Okrem nich sú na prezentáciu potrebné katalógy, propagačné bulletiny a iné publikácie či materiály v angličtine. Dôležitá je aj rôzna spolupráca či obsah a komunikačné možnosti na internetových stránkach SFÚ i na sociálnych sieťach. Medzi najdôležitejšie prezentácie patrila účasť na medzinárodných filmových festivaloch v Karlových Varoch, Berlíne a Cannes.
"V Karlových Varoch je dôležitý ačkový festival a Slovensko tam má veľké zastúpenie filmov, z toho boli dve svetové premiéry. Mávame tam aj dobré zázemie na rôzne pracovné stretnutia. V Berlíne máme spoločný pavilón s ČR i Slovinskom a v Cannes s ČR. Konajú sa tam filmové trhy, kde sú najdôležitejší partneri z tejto oblasti," zdôvodnila Strelková.
Vlani išlo z verejných zdrojov na projekt zahraničnej prezentácie 90.100 eur. Rovnaká čiastka je prisľúbená na rok 2013, v ktorom opäť nechýba účasť SFÚ v Berlíne a Cannes. "Do Cannes odchádzame 14. mája a opäť budeme mať spoločný pavilón s ČR," dodala Strelková.
Podľa generálneho riaditeľa SFÚ Petra Dubeckého NKC so štyrmi zamestnancami buduje v zahraničí filmovú diplomaciu, ktorá nám doteraz chýbala. Významne prispieva k nadviazaniu koprodukčných kontaktov i k spolupráci s jednotlivými krajinami. "V tomto roku sme na festivale v Rotterdame dosiahli veľký medzinárodný úspech víťazstvom filmu Miry Fornay Môj pes Killer v hlavnej súťaži Hivos Teger Awards," pripomenul pre TASR Dubecký.
Na diskusii sa hovorilo aj o účasti súkromného sektora – distribútorov na festivaloch i propagácii slovenského filmu v zahraničí.
"Ministerstvo vníma potrebu prezentácie slovenského filmu v zahraničí. Aj vzhľadom na súčasnú ekonomickú situáciu je potrebné stanovenie reálnych cieľov na najbližšie obdobie. Treba otvoriť verejnú diskusiu aj so súkromným filmovým sektorom," navrhol Anton Škreko, generálny riaditeľ sekcie médií, audiovízie a autorského práva na MK.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe video záznam, fotomateriál a zvukový záznam