Bratislava 6. mája (TASR) – Protipožiarna ochrana nebola cudzia ani našim predkom a už v stredoveku ľudia dodržiavali bezpečnostné opatrenia. Dokazujú to dokumenty o hasičstve, ktoré od dnešného dňa vystavujú v priestoroch Slovenského národného archívu (SNA).
"Táto výstava je pohľadom na dejiny požiarnej ochrany alebo hasičstva u nás od stredoveku do súčasnosti v archívnych dokumentoch," informoval riaditeľ SNA Radoslav Ragač. Na výstave sa nachádzajú rôzne listiny o dobrovoľných hasičoch či nariadenia o ochrane pred požiarom. Medzi nimi aj jeden z najstarších dokumentov, ktorý pochádza z roku 1655. V ňom gróf Imrich Cobora upozorňoval obyvateľov dedín a mestečiek na panstvách Holíč, Šaštín a Ostrý kameň, aby prísne dbali o ochranu pred ohňom. Rovnako tu návštevníci môžu nájsť dokument o vyhorení hradu v Bojniciach v roku 1950.
Najvzácnejšie exempláre vystavujú zo 70. a 80. rokov 19. storočia. "Sú to dokumenty Ferdinanda Martinenga, ktorý bol zakladateľom dobrovoľného hasičstva u nás. Je to jedna z veľkých osobností Bratislavy 19. storočia," uviedol pre TASR Ragač. Podľa jeho slov bol to Martineng, ktorý založil hasičstvo v celom Uhorsku, keďže prvý dobrovoľnícky hasičský spolok vznikol práve v Bratislave. "Toto sú diplomy, ktoré získal za svoje pôsobenie práve v hasičstve. Je tu listina mesta Bratislavy, ktorá potvrdzuje, že už 25 rokov stál na čele hasičského spolku," dodal riaditeľ SNA.
Výstava s názvom Čo ste hasiči, čo ste robili… potrvá v priestoroch SNA do 31. augusta.
UPOZORNENIE: TASR ponuka k správe zvukový záznam, fotoreportáž a videozáznam.