Koronavírus COVID-19 znamenal pre ľudstvo zatiaľ šesťciferný počet nakazených, predbežne niekoľko tisíc obetí a značné materiálne i nemateriálne škody. Skrížil plány stámiliónom jednotlivcov i celým krajinám, keď na mnohých miestach sa nielen ekonomický, ale aj spoločenský, kultúrny, športový život celkom zastavil. A to všetko je ešte len predbežná bilancia, pretože nikto nevie, či sa kauza koronavírus pomaly začne blížiť ku svojmu koncu, alebo naopak, je toto všetko ešte len začiatok dlhoročného ťažkého zápasu.
Teraz nie je vhodná chvíľa bagatelizovať nebezpečenstvo, ktoré nám hrozí od prvej naozaj globálnej a mediálnej pandémie v novodobých dejinách, a to rozhodne ani nie je naším zámerom. O tom, že nejde len o planý poplach, svedčí aj šokujúca reportáž od lekára z talianskeho mesta Bergamo, ktorú by nemal radšej čítať nikto, kto na to nie je psychicky pripravený. Zopakujme si radšej výstrahu, ktorú v týchto dňoch počúvame často: treba byť dôsledný a brať vážne upozornenia odborníkov, aby sme minimalizovali nebezpečenstvo, ktoré hrozí nielen nám, ale aj všetkým naokolo.
Na druhej strane, nie je žiadny dôvod strácať optimistický pohľad na svet: napokon, pozitívne naladenie je tiež jedným z faktorov odolnosti a imunity, ktorú potrebujeme nielen v tomto období. Pozrime sa teda spolu na to, čo by mohli nečakané koronavírusové prázdniny priniesť ľuďom pozitívne.
Pre spoločnosť ako celok môže byť táto pandémia výstrahou a príležitosťou poučiť sa. Teraz to možno budú „len“ desaťtisíce obetí, ale v prípade pandémie s výrazne vyššou mortalitou by to v budúcnosti možno mohli byť aj stovky miliónov, ak si premnožené ľudstvo neosvojí účinné postupy, ako sa brániť šíreniu podobných infekcií. Tak dnes, ako aj v budúcnosti platí a bude platiť, že infekcia má šancu, len ak bude veľká časť ľudí nepoučiteľná, nezodpovedná, ľahostajná.
Spomalenie ekonomiky, ale aj dopravy a života celkovo, v dôsledku koronavírusovej nákazy, prinieslo aj environmentálne benefity: napríklad v Číne v niektorých oblastiach nastalo v priebehu pár týždňov zlepšenie kvality vzduchu až o desiatky percent.
Nebolo by žiadnym prekvapením, keby sa o deväť mesiacov prejavili aj veľmi milé dôsledky skutočnosti, že ľudia sú teraz nútení tráviť večery doma, čo by potešilo všetkých, ktorí sa obávajú o negatívne vyhliadky vývoja európskej demografickej krivky.
A čo by mohli koronavírusové prázdniny priniesť jednotlivcom? Samozrejme, pre niekoho, kto v bežnom pracovnom tempe ledva lapá po dychu, môže byť koronavírusová pauza príležitosťou na relax: len tak si doma trochu poleňošiť. To môže byť veľmi zdravé a príjemné. Ale tento čas sa dá využiť aj oveľa aktívnejšie.
V uplynulých dňoch na verejnosti zarezonovala výzva šéfa cestovnej kancelárie Bubo Ľuboša Fellnera, aby tí, ktorí môžu, vycestovali niekam ďaleko na juh, do tepla, kde by, podľa odborníkov, mali šírenie nákazy zastaviť vysoké teploty. Tento nápad má však tiež svoje úskalia a v súčasnosti je horšie realizovateľný aj v dôsledku obmedzení cestovania.
V rámci Slovenska však zatiaľ cestovať môžeme a nie je dôvod si nevychutnať nádhernú, voňavú predjarnú prírodu a čoraz príjemnejšie hrejúce slniečko. Volajú nás hory, lesy, lúky… Deti majú prázdniny, teda kto môže, a má chatu či vidiecky dom, nemusí zostať v meste. Ak však máte na vidieku starých rodičov či iných príbuzných, pozor na šírenie nákazy, ktorá môže byť pre starších obzvlášť nebezpečná.
Koronavírusové prázdniny sú tiež nečakanou šancou pre všetkých, ktorí to myslia vážne s jarným zlepšovaním svojej športovej formy. Cyklistika, rekreačný beh, turistika, kanoistika, lietanie… samozrejme, nie kolektívne športy, ktoré sú rizikové, ale výborný môže byť napríklad tenis, bedminton či stolný tenis a podobné športy, na ktoré si vystačíme len s partnerom, prípadne ako rodina s deťmi.
Tým, ktorí majú záhradky, iste netreba hovoriť, že tam na nich čaká kopa práce, užitočnej, príjemnej a v konečnom dôsledku zdraviu prospešnej nielen vďaka pohybu na čerstvom vzduchu, ale tiež vďaka výsledkom: ovocie a zelenina z vlastnej záhradky dopestované bez použitia chemických jedov sú čoraz vzácnejšou súčasťou zdravého životného štýlu.
No a potom tu máme vážnu výzvu: jarné upratovanie. Nie všetci máme každý trakt nášho obytného priestoru po zime v stopercentnom poriadku, ako by sme si želali. Ruku na srdce: koľkí z nás majú doma iba to, čo potrebujú a už dávno sa zbavili všetkých nepotrebných haraburd?
Kto má nejaké pracovné resty, ktoré sa dajú dobehnúť bez koronavírusového rizika, má teraz príležitosť ich dobehnúť. Ale môže to byť aj naopak, je možné si v pokoji premyslieť plány do budúcnosti a pripraviť si nejakú časť práce už dopredu na časy, keď sa koleso každodenného zhonu opäť divoko rozkrúti.
Táto nečakaná situácia je príležitosťou spomenúť si aj na tých, ktorým už koronavírus nemôže ublížiť, a položiť im na hrob kvietok. A predovšetkým je to čas na návrat k sebe samému, k svojim vzťahom a k svojmu vnútru. Je to príležitosť zamyslieť sa nad svojím miestom vo svete, ktorý už nebude nikdy rovnaký ako pred koronavírusom, a nad tým, čo je v živote dôležité a čo menej.
S pýchou staviteľov lietadlových lodí, rakiet lietajúcich do vesmíru a inej „mocnej“ techniky sme si akosi zvykli, že my, ľudia, sme všemocní páni Vesmíru, ktorých poslúcha každá prírodná sila. Ale teraz, napriek všetkým našim úžasným objavom a technológiám, sme opäť raz nútení si uvedomiť, že stále nie sme nič iné, než čo boli naši predkovia pred dávnymi vekmi: len skupinka bezbranných bytostí plaviacich sa na chatrnej škrupinke svojho naivného poznania nesmiernym rozbúreným oceánom síl, ktorým nerozumieme, a jediné, čo nám ostáva, je túliť sa k sebe. A povedzme si to otvorene: tá trocha pokory a odkázanosti na vzájomnú pomoc nám nesmierne pristane.
Aj preto je táto chvíľa zo všetkého najviac vhodným časom na meditáciu a modlitbu. Zhrnul to na sociálnej sieti bývalý kancelár Konferencie biskupov Slovenska Anton Ziolkovský (viď TU). „Zachovajme pokoj, buďme si navzájom oporou, modlime sa za seba, ponorme sa do duchovného svätého príjimania, čítajme Bibliu, buďme empatickí voči blížnym v našej blízkosti, rešpektujme nariadenia štátnych orgánov. S Božou pomocou túto krízu zvládneme.“
Ivan Lehotský
Text článku si môžete vypočuť aj na našom kanáli: