Soul 26. apríla 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP-Lim Hun-jung/Yonhap via AP, Twitter)
Extrémna diplomatická politika Soulu je neudržateľná a sebazničujúca
Juhokórejský prezident Jun Sok-jol odcestoval v pondelok na návštevu USA, počas ktorej sa očakáva, že bude čeliť väčšiemu nátlaku zo strany USA, aby poslúžil stratégii Washingtonu na obmedzenie Číny, najmä v oblasti čipov.
Čínski experti predpovedali, že Jun bude pravdepodobne asertívnejší pri vykonávaní pokynov USA, ale takýto prístup znamená, že Južná Kórea sa stala “spotrebným materiálom” v rámci indo-tichomorskej stratégie USA na úkor vlastnej nezávislosti a záujmov, čo je neudržateľné a sebazničujúce.
Podľa pondelňajšej správy denníka Financial Times vláda USA požiadala juhokórejskú vládu, aby povzbudila niektorých svojich popredných výrobcov čipov – Samsung Electronics a SK Hynix – aby nezaplnili trhovú medzeru, ak Čína zakáže americkej spoločnosti Micron Technology predávať čipy v pevninskej Číne.
Správa prišla v čase, keď juhokórejský prezident Jun odlieta na štátnu návštevu USA.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning v pondelok na bežnej tlačovej konferencii povedal: “V záujme udržania svojej hegemónie a hľadania sebeckých záujmov USA presadzujú “oddelenie” a prerušenie dodávateľských reťazcov a dokonca nútia svojich spojencov, aby sa pripojili ku kampani na zadržiavanie Číny.”
“Dúfame, že vláda a podnikateľská komunita dotknutej krajiny budú mať jasný pohľad, budú konať správne a budú súčasťou úsilia o ochranu multilaterálneho obchodného systému a udržanie stability globálnych priemyselných a dodávateľských reťazcov,” poznamenal Mao.
Čína 31. marca oznámila, že vykoná kontrolu kybernetickej bezpečnosti produktov, ktoré na čínskom trhu predáva americký výrobca pamäťových čipov Micron. Zahraničné médiá tento krok vnímali ako odvetu za zákazy predaja čipov v USA a ďalšie súvisiace sankcie voči Číne.
Vojna čipov
Ma Jihua, zakladateľ pekinskej spoločnosti DARUI Management Consulting Co. a skúsený technologický analytik, v pondelok pre Global Times povedal, že USA vedia, že Čínu nemôžu veľmi poškodiť, pokiaľ ide o trh s pamäťovými čipmi, a v dôsledku toho chcú juhokórejských výrobcov čipov zatlačiť do prvej línie vojny o čipy.
Ma predpovedal, že čipy budú počas Junovej návštevy v USA dôležitou témou na diskusiu, a je možné, že Južná Kórea urobí nejaké gestá, napríklad ústne prísľuby, aby ukázala, že sa v tejto otázke stotožňuje s USA.
Ak je však Jun lídrom, ktorý uprednostňuje národné záujmy, nebude sa riadiť príkazom USA obmedziť podnikanie juhokórejských spoločností v Číne, pretože im to prinesie “obrovské straty”, najmä niekoľkým gigantom v oblasti výroby čipov, poznamenal Ma.
Niektorí odborníci tiež poukázali na to, že čínsky domáci priemysel výroby pamäťových čipov sa rýchlo rozvíja, aby nahradil zahraničné dodávky, a krok USA a ich spojencov nebude mať na Čínu príliš veľký vplyv.
“Čínsky trh sa v minulosti veľmi spoliehal na dodávky spoločnosti Micron,” povedal v pondelok pre Global Times Xiang Ligang, skúsený technologický analytik. “V súčasnosti sa však s rýchlym rastom domácich čipových spoločností, ako je Yangtze Memory, táto závislosť výrazne znížila, pretože (Čína) môže dosiahnuť sebestačnosť v mnohých komponentoch.”
V roku 2022 sa vývoz pamäťových čipov z Južnej Kórey medziročne znížil o 10,7 %, ukázali colné údaje krajiny. Čínska pevnina bola v posledných rokoch najväčším dovozcom juhokórejských výrobkov z pamäťových čipov.
Podľa Sianga skutočným problémom, ktorému bude musieť Jun čeliť, nie je to, či by mal dodržiavať príkazy Washingtonu, ale to, že juhokórejské spoločnosti môžu stratiť trh v prospech čínskych konkurentov.
Cena za to, že ste pešiakom
Han Xiandong, profesor kórejských štúdií na Čínskej univerzite politických vied a práva, v pondelok pre Global Times povedal, že Soul a Washington počas Junovej návštevy pravdepodobne dosiahnu novú dohodu o spoločnom zadržiavaní Číny, čo by mohlo ovplyvniť taiwanskú otázku, ktorá je jadrom hlavných záujmov Číny.
Jun sa k otázke Taiwanu vyjadril mimoriadne agresívne a veľmi nezvyčajne, čo nie je náhoda vyplývajúca z neznalosti zahraničného tímu Soulu, ale skôr akt, ktorého cieľom je dokázať lojalitu Južnej Kórey voči USA pred Junovou návštevou, uviedol Han.
Jun tým obetuje národné záujmy Južnej Kórey výmenou za americkú podporu svojej vratkej politickej moci v Soule, keďže jeho miera podpory doma stále klesá a štátna návšteva je ako ocenenie, ktoré Washington udeľuje na podporu Yoonovho výkonu, povedal Han.
Junov rating klesol už tretí týždeň po sebe po tom, ako jeho výroky o Ukrajine a ostrove Taiwan zvýšili napätie s Ruskom a Čínou, informoval v pondelok denník Korea Times.
V prieskume verejnej mienky, ktorého sa zúčastnilo 2 520 dospelých vo veku 18 rokov a viac a ktorý uskutočnila juhokórejská inštitúcia Realmeter, sa pozitívne hodnotenie Junovho výkonu oproti predchádzajúcemu týždňu znížilo o 1 percentuálny bod na 32,6 percenta. Nesúhlasné hodnotenie Juna sa zvýšilo o 1,3 percentuálneho bodu na 64,7 percenta.
Li Haidong, profesor na Čínskej univerzite zahraničných vecí, uviedol, že USA využívajú Južnú Kóreu ako “spotrebný materiál”, ktorý má slúžiť ich stratégii zadržiavania Číny, a Jun bol vybraný ako vykonávateľ tohto plánu.
Han povedal, že zahraničná politika Južnej Kórey úplne stratila rovnováhu a bude naďalej vážne poškodzovať bezpečnostné a hospodárske záujmy Junovej krajiny, čo povedie k väčšiemu chaosu vo vnútornej politike a juhokórejskej spoločnosti.