Vôbec najobľúbenejšou destináciou, kam sa Slováci vydávajú za vianočnou atmosférou, je Viedeň. V hlavnom meste susedného Rakúska, ktoré je od Bratislavy vzdialené necelých 70 kilometrov, je vianočných trhov hneď niekoľko, vrátane vianočnej dedinky Márie Terézie s remeselnými výrobkami či hlavného trhu pred viedenskou radnicou. Slováci tu míňajú pomerne vysoké čiastky. Behom minuloročného decembra platili Slováci vo Viedni kartou priemerne za nákupy v hodnote 148 eur. Z bankomatu si vybrali ešte viac – až 231 eur. Priemerne tak vo Viedni minuli na vianočných trhoch a nákupoch až 170 eur.
Vášeň pre Viedeň zdieľajú Slováci s Čechmi, pre ktorých je tiež najpopulárnejšou zahraničnou destináciou na návštevu vianočných trhov. Naši západní susedia tu za platbu kartou vlani minuli v priemere 7 100 českých korún, teda zhruba 260 eur.
Zatiaľ čo Viedeň je kvôli vzdialenosti populárnejšia hlavne medzi obyvateľmi západného Slovenska, Budapešť majú všetci Slováci zhruba rovnako ďaleko. Bankoví analytici pripomínajú, že na Vörösmartyho námestí sa pravidelne, už 16 rokov konajú vianočné trhy, ktoré sú považované za jedny z desiatich najkrajších v Európe. Navyše trvajú až do konca roka, presne do 31. decembra, čo je medzi európskymi trhmi skôr výnimkou. Tie bratislavské na Hlavnom námestí prebiehajú napríklad len do 23. decembra. A stále častejšie si ich nenecháme ujsť. Analytici UniCredit Bank uvádzajú, že pri návšteve Budapešti sme v decembri minulého roka vybrali z bankomatu v priemere 350 eur, za platbu kartou tu nechávame 83 eur. Celkovo potom na nákupy v Budapešti vynaložíme priemerne 140 eur, teda o 5 eur viac, než v roku 2012.
Naše decembrové zahraničné návštevy susedných krajín nie vždy nutne spájame s vianočnými trhmi. Často sa vďaka blízkosti hraníc vydáme za výhodnými nákupmi do neďalekých obchodných centier či outletov. Bezkonkurenčne vedie rakúsky Parndorf. So svojou vzdialenosťou len 35 kilometrov od Bratislavy a 50 kilometrov od Viedne, je to nákupný raj pre západnú časť Slovenska. Za predvianočné nákupy oblečenia, ale i dizajnových výrobkov či kulinárskych špecialít tu v priemere minieme 108 eur.
Celkovo Slováci minuli vo Viedni, Budapešti a Parndorfe za minuloročný december takmer 800 tisíc eur. Dokazuje to rastúcu popularitu zahraničných predvianočných nákupov. Analytici UniCredit Bank zdôrazňujú, že je to o celých 15 % viac než v roku 2012. Pre obyvateľov Českej republiky sú najpopulárnejšie okrem Viedne aj blízke nemecké destinácie – Drážďany a Norimberg. V týchto troch mestách minuli Česi vyše 15 miliónov korún (540 tisíc eur), o 7,7 % viac než v decembri 2012.
eu