Sputnik túto otázku rozoberal so zástupcom staršej generácie poslaneckého zboru Slovenska, bývalým predsedom výboru pre medzinárodné záležitosti, historikom a sociológom Ivanom Laluhom.
Laluha: Prekvapený som nebol, pretože v tej dobe nielen pán Danko, ale veľký počet ľudí takto bohužiaľ postupovali. Okrem pána Danka je zodpovednosť ale aj na strane akademických orgánov za to, že povolili takzvané opisovanie, či maximálne využívanie zdrojov tým, že ten, kto prácu píše, ich opisuje, ale musí zdroj uviesť. A to Danko urobil. Bohužiaľ v novinách prebiehali aj inzeráty na to, že vám niekto za peniaze napíše diplomovú prácu na nejaké témy. To bolo také obdobie chaosu, kedy všetko bolo predmetom peňazí, aj akademické záležitosti. Je poľutovaniahodné, že k tomu došlo, pán Danko si za to zaslúži odsúdenie. Takto to ale robilo množstvo ľudí, je to istá retrospekcia. V tomto prípade, keď ide o funkciu, tak sa to vytiahlo a účelovo použilo v politickom boji. Tým ho nechcem ospravedlňovať, ale v tej dobe to bohužiaľ bol jeden z normálnych postupov, ktorý sa používal.
Pán Danko nebude zbavený vedeckého titulu, ale 25 stránok jeho diela je úplne skopírovaných z knihy Dušana Hendricha Základy správnej vedy. Je toto normálne?
Nie je to normálne! Nenormálne to bolo už v tej dobe, kedy sa to povoľovalo, a boli v tejto veci úľavy. Ja nechcem pána Danka ospravedlňovať, on robil to, čo robili všetci ostatní. Robiť to ale nemal.
Ako bude tento prípad ovplyvňovať politickú kariéru Andreja Danka? Má podľa vášho názoru právo kandidovať na prezidenta?
To závisí od toho, aké kritériá budú zvolené. Ak zvolíme kritérium bezúhonnosti aj retrospektívne, tak by nemal. No, myslím si, že úzkemu kruhu jeho voličov to prekážať nebude. Iná vec je, že to bude prekážať mladej generácii a bude to prekážať ostatným ľuďom, ktorí si teraz urobia obrázok, ako kde fungujú zákony. Je to nepredpokladaná situácia, neočakávaná. Názorom niektorých ľudí je, že kvôli jednej práci predsa nebudeme meniť videnie ústavných činiteľov. Je to tak, že ani prezident by nemal právo byť prezidentom, keď boli zistené také prehmaty okolo pozemkov, ktoré robil pán prezident. V tej dobe sa tiež podplácali, pomáhali kamaráti. Otázka je, ak chceme žiť presne podľa zákonných noriem – od kedy ich začneme uplatňovať. Odo dneška, kedy si povieme, že budeme dobrí? Alebo budeme retrospektívne pozerať dozadu na všetko, kedy sa porušil zákon?
Nejedná sa o prvý prípad s plagiátmi. V Česku kvôli plagiátorstvu rezignovali ministerka spravodlivosti Taťána Malá, minister práce a sociálnych vecí Petr Krčál. V Rusku spolok Dizernet už roky hľadá a dokazuje plagiátorstvo vo vedeckých prácach funkcionárov. Prečo sa snažia politici a byrokrati získať akademické tituly?
Česi konali správne, vzdali sa svojich funkcií… Prečo chcú tituly? Vyzerá to, že sa chcú poistiť do budúcnosti. Až nebudú politici, aby mali aspoň titul, ktorý budú môcť využiť v novej práci či zariadení. Rozhodne je to nečestná a nekorektná kalkulácia. Ja sám to odsudzujem, ale nepovažujem to za mimoriadny problém Slvoenskej republiky.
Vy sám tiež máte akademický titul…
Áno. Ja som profesor. Bol som docentom, bol som PhDr. a Csc. Ja to mám všetko z minulosti – až po docenta, než som vstúpil do politiky. Keď som ako docent vstúpil do politiky, tak som pre profesúru použil nový zákon, ktorý vyžadoval, aby bolo všetko znovu urobené. To znamená, že ja to mám v tomto smere čisté.