Hoci Salvini už nie je vo funkcii, v rámci EÚ a na vonkajších hraniciach EÚ sa vo veci migrantov “nič sa zásadne nezmenilo”. “Ak toto má byť tá zmena, za posledný rok sa situácia zhoršila,” konštatovala Racketeová.
Spomenula udalosť z veľkonočných sviatkov, keď pri pobreží Malty vrátili do Líbye loď s vyše 50 migrantmi, z ktorých päť plavbu neprežilo.
Obvinila tiež “rôzne európske štáty vrátane Španielska, Malty, Talianska, Holandska a Nemecka, … že naďalej brzdia záchranné a monitorovacie misie na mori a vo vzduchu”.
Podľa Racketeovej ľudia umierajú v Stredozemnom mori, pretože “Európska únia chce, aby sa utopili a vystrašili tých, ktorí by sa ho chceli pokúsiť prekonať”.
Pohraničnú agentúre EÚ Frontex označila za presadzovateľa “rasovej hraničnej politiky európskych štátov”. Ak podľa Racketeovej hnutie #BlackLivesMatter v USA požaduje odobratie finančných prostriedkov policajným oddeleniam, treba to isté žiadať v prípade Frontexu, pričom použila hashtag #DefundFrontex.
V Taliansku bola Racketeová nakrátko zatknutá a jej plavidlo bolo na šesť mesiacov zhabané. Prokuratúra stále nerozhodla o tom, či voči nej vznesie obžalobu.
Hovorca agentúry Frontex označil kampaň #DefundFrontex za “nezmysel okrajových skupín”. Agentúra podľa neho pomáha “chrániť hranice pre stámilióny ľudí v celej Európe”. “Rešpektovanie ľudských práv je jadrom všetkého, čo robíme,” uviedol hovorca.