Satanovskij sa venoval návšteve generála Khalifa Haftara, ktorý zavítal na palubu lietadlového krížnika Admirála Kuznecova pri jeho plavbe od sýrskych brehov. Na palube sa stretol aj so Sergejom Šojgu, hlavou Ministerstva obrany RF a spoločne posúdili problematiku boja proti terorizmu na Blízkom východe. Časť západných novinárov už aj špekuluje na tým, že líbyjský generál rieši otázku výzbroje, pretože stále platí embargo OSN na dodávku zbraní do Líbye. Toto embargo existuje ešte z dôb, kedy v čele Líbye stál Muammar Kaddáfi.
Vojenský konflikt v Líbyi sa ťahá od 2012 roku, kedy za pomoci Západu prišlo k zavraždeniu Kaddáfiho a k moci v Líbyii sa dostal Všeobecný národný Kongres, ktorý de facto pokračoval v rozbíjaní krajiny. Do popredia sa postupne dostali prívrženci radikálneho islamu. V roku 2014 generál Khalifa Haftar vyzval Líbyjcov pripojiť sa k formovaniu súčasnej vlády.
Občianska kríza v Líbyi sa prehĺbila, keď sa v Líbyii etabloval ISIS. V januári 2015 skupina teroristov z ISIS zaútočila na skupinu egyptských kresťanských Koptov, žijúcich v Líbyii a umučila ich. Vyvolali tým letecké údery Egypta na pozície teroristov, týmto spôsobom sa vojna v Lýbii dostala na medzinárodnú úroveň.
V roku 2016 bola za podpory Bezpečnostnej rady v Líbyii sformovaná Vláda národnej jednoty, v čele ktorej stál premiér Fayez al-Sarraj. Západ bol presvedčený, že Vláda národnej jednoty stmelí Líbyjcov a vnútorný konflikt v Lýbii sa ureguluje. Nepodarilo sa. Pokiaľ Fayez al-Sarraj vydával svoju dcéru a bol mimo Líbye, Vládu národnej jednoty opustilo viacero politikov a za neprítomnosti premiéra sa hlavou bezpečnostných síl Líbye stal Fatull al-Saiti, protivník Khalifa Haftara. “Celý systém, ktorý Západ po smrti Kaddáfiho v Líbyii budoval sa tak zrútil a v Líbyii začala vojna všetkých proti všetkým” informoval Jevgenij Satanovskij
Podľa Jevgenija Satanovského vytvoriť v Líbyi politický systém, ktorý by dokázal zabezpečiť poriadok, ukončiť anarchiu, vyprovokovanú zásahmi amerických neoconov a Západu, eliminovať teroristov z ISIS a znovu spraviť z rozbitej Líbye normálnu krajinu a subjekt medzinárodného práva, môže len masívna vojenská sila.
Takúto silu má v Líbyii k dispozícii jedine generál Khalif Haftar. Väčšinu jeho vojakov tvoria západní žoldnieri, generál Haftar ako jediný v Líbyii má k dispozícii aj letectvo (vrtuľníky Mi-8, Su-27) a najmä Líbyjskú eskadru Air Tractor AT-802, vyzbrojenú raketami vzduch-zem. Haftarove letectvo sa nachádza na leteckej základni al Kadim, v provincii al Mardz, približne 100 km od Benghází
Podľa Satanovského rozhovor Haftara a Šojguho na palube admirála Kuznecova ozrejmil, na koho mienia Rusi v Sýrii vsadiť. “Moskva preukázala stupeň vplyvu na situáciu v Líbyii a určila svoje priority. Pritom žiadna z krajín NATO, ktoré naďalej v Líbyii pôsobia sa nemôže ničím podobným pochváliť nemôže” podčiarkol Jevgenij Satanovskij
Aj pre generála Haftara mala návšteva na palube Admirála Kuznecova dôležitý význam. Svojím konkurentom jednoznačne preukázal že má zaujímavú podporu na medzinárodnej úrovni. Nevýhodou generála je najmä jeho vyšší vek (73 rokov) a lavírovanie na politickej scéne (Rusi samozrejme vedia, že generála po zajatí v líbyjsko-čadskej vojne naverbovala CIA a Američania ho v roku 2012 do Líbye vyslali ako svojho hráča). Podľa slov Haftarovho pobočníka generála Akrama Buhlaiga to však Rusom nevadí.
Rusi bodujú tým, že na rozdiel od Obamovej administratívy ponúkajú vždy pre obe strany výhodnú dohodu. Len Obama a jeho administratíva boli arogantne presvedčení, že sú výnimoční a všetci sú povinní ich poslúchať. Obama a neoconi nehľadali partnerov, potrebovali len sluhov a otrokov. Momentálne sa ich otroci a sluhovia, ktorí ešte politicky pôsobia ocitli v veľmi nepríjemnej situácii, chýba im pán, ktorému by slúžili. Nie sú schopní samostatného pôsobenia a keďže sa skompromitovali, je len otázkou času, kedy sa ich pôsobenie na medzinárodnej scéne definitívne skončí.
Jevgenij Satanovskij poukazuje aj na skutočnosť, že Moskva vsadila na generála, za ktorým okrem Ruska stojí aj Egypt, Spojené arabské emiráty, Francúzsko a Taliansko. Za vládou Národnej jednoty stojí najmä Quatar, ktorý však spojenému vplyvu nedokáže odolať.
Washington samozrejme nemôže nechať vstup Ruska do Líbye bez odpovede. Svojho času americká námorná pechota participovala na vyhnaní teroristov ISIS z líbyjského Syrtu, niekde v púšti však aj naďalej pobehuje reálna vojenská sila teroristov, ktorú Američania nezlikvidovali. Američania majú v Líbyii nepríjemnú pozíciu, sú všeobecne neobľúbení, ten koho podporujú sa automaticky stáva neobľúbeným takisto.
Vyzerá to tak, že Američania majú na Haftara ťažké srdce. Haftar bol (alebo aj je) agentom CIA a Američania ho údajne použili aj pri zvrhnutí Muammara Kaddáfiho. Vyzerá to tak, že Haftar neplnil americké predstavy, takže ho Američania označili za podvodníka a pokúsili sa ho odstaviť (možno to je len spravodajská hra).
Rusi majú určite rozpracovaných viacero variantov, ktoré súvisia s tým, ako generál bude reagovať. Ruská ponuka je výhodná aj pre generála a aj pre Rusov a len hlupák by ju odmietol. Generál Haftar určite hlupák nie je, ináč by si ho CIA nevybrala za svojho agenta.
Pre Rusov je kritériom hodnotenia generála Haftara a situácie v Líbyii aj informácia, že agentúra Defense Logistics Agency v posledných mesiacoch Obamovej existencie v Bielom dome dostala od Pentagonu za úlohu vypracovať správu o existujúcej schéme transportnej infraštruktúry Líbye.
To svedčí len o jednom, Američania pripravovali novú vojenskú operáciu v Líbyi, ktorú by uskutočnili s určitosťou ak by v amerických voľbách zvíťazila Hillary Clintonová. Ak by boli spokojní s pôsobením generála Haftara a s vývojom situácie v Líbyii, určite by takúto operáciu nechystali.
Pre Rusov je však dôležitým faktorom že generál Haftar prijal ruskú ponuku a neskôr sa ukáže, koľko energie a prostriedkov si budú môcť Američania po inaugurácii Donalda Trumpa do Líbye investovať.