Pandémia nového koronavírusu podľa Naďa dočasne ovplyvnila aktuálne ciele a priority rezortu. Okrem boja s vírusom označil za dôležitú úlohu zastavenie netransparentných procesov v rezorte. “Preto som už od môjho nástupu pracoval na tom, aby všetko, čo môže byť zverejnené, aj zverejnené bolo,” vyhlásil. Sprístupnil preto zmluvy na vrtuľníky UH-60M Black Hawk a stíhacie lietadlá F-16. Avizuje tiež zverejnenie ďalších uzavretých kontraktov na vojenskú techniku.
Minister pripomenul, že počas prvých sto dní upravil tiež postup pri obstarávaní 3D rádiolokátorov, zastavil netransparentné projekty na viacúčelové taktické vozidlá 4×4 a bojové obrnené vozidlá 8×8 a zrušil mimoriadne povýšenie a vymenovanie vojakov v zálohe Andreja Danka do hodnosti kapitána a Tomáša Boreca do hodnosti plukovníka.
“Taktiež sme zastavili neprimerané príjmy v rezorte obrany, napríklad v prípade vodiča bývalého generálneho tajomníka Služobného úradu Ministerstva obrany SR, ktorého príjem bol vo výške 4498 eur alebo bývalého riaditeľa Vojenského spravodajstva, ktorého februárová výplata v čistom predstavovala 12.000 eur,” priblížil.
Za jednu z výziev označil Naď stav vojenských útvarov a zariadení Ozbrojených síl SR. “Čaká nás veľa práce, pretože stav, v ktorom sa nachádzajú, vrátane infraštruktúry, je v niektorých prípadoch havarijný,” skonštatoval s tým, že príslušníčky a príslušníci Ozbrojených síl SR si zaslúžia dôstojné a bezpečné podmienky pri výkone povolania.
Prioritami a cieľmi zostávajú pre ministra euroatlantická, otvorená komunikácia, plnenie záväzkov, ktoré nám vyplývajú ako členovi Európskej únie a NATO, zodpovedné a plnohodnotné partnerstvo, schopnosť zvládať nové bezpečnostné výzvy, systémová a transparentná modernizácia ozbrojených síl a skvalitnenie podmienok pre našich vojakov. “Verím, že spoločným úsilím prispejeme k tomu, že rezort obrany bude hodnotený ako jedna z najdôveryhodnejších inštitúcií,” dodal.
Anton Hrnko: Doterajší výkon Jaroslava Naďa vo funkcii ministra je hlboko pod jeho možnosti
Doterajší výkon Jaroslava Naďa (OĽaNO) vo funkcii ministra obrany je hlboko pod jeho možnosti, myslí si Anton Hrnko z mimoparlamentnej SNS, ktorá rezort riadila v minulom volebnom období. Ministrovi vyčíta “pokus o komédiu” s hodnosťou bývalého predsedu Národnej rady SR Andreja Danka, alebo to, že “pohrdol” slovenskou zbrojnou technikou. Zároveň však ocenil významnú úlohu Ozbrojených síl (OS) SR pri obmedzovaní šírenia nového koronavírusu. Hrnko to pre TASR uviedol v hodnotení Naďových prvých 100 dní vo funkcii.
Naď prevzal podľa Hrnka konsolidované ministerstvo s jasnými plánmi na najbližšie obdobie. “Hoci na Ministerstve obrany SR prešiel takmer všetkými funkciami od radového referenta až po sekčného riaditeľa, svoje účinkovanie začal nie príliš šťastne,” skonštatoval.
Hrnko kritizuje Naďa, že namiesto pokračovania v rozpracovaných programoch alebo vypracovania nových koncepčných dokumentov, ktoré by viac vyhovovali jeho zámerom, “napodobnil svojho šéfa a pokúsil sa urobiť komédiu s hodnosťou bývalého predsedu NR SR”. “Pri nej ukázal, že viac ako o právo a legitimitu konania mu išlo o pokleslú podobu šaškovania pri nezvládnutí ani len formálnej stránky veci,” komentoval.
Súčasný minister obrany podľa Hrnka rýchlo obrátil svoj odpor voči americkým stíhačkám F-16 a “zrazu už nie sú ani drahé, ani nepotrebné, ako to tvrdil pri podporovaní nákupov švédskych gripenov”. Hrnko hovorí, že sa dalo očakávať aj to, že pohrdne technikou vyrobenou v Slovenskej republike. “To, že o prácu prídu slovenskí robotníci, je preňho nepodstatné. Rovnako nepodstatné sú pre ministra Jaroslava Naďa aj finančné problémy štátu, lebo mantra zbytočných dvoch percent na obranu mu je dôležitejšia ako trináste dôchodky alebo iné sociálne výhody, ktoré zabezpečila predchádzajúca vláda,” dodal.
Hrnko na druhej strane hovorí, že treba ministrovi uznať, že OS SR zohrali významnú úlohu pri obmedzovaní šírenia nového koronavírusu, a to najmä v rómskych osadách.
Do ďalších dní predpokladá predstaviteľ SNS, že minister dôsledne rozpracuje vládne vyhlásenie na podmienky rezortu a začne ho realizovať. “Mal by pri tom zohľadňovať najmä potreby Slovenskej republiky a nebyť len prenášačom bruselských nezmyslov na Slovensko. Potom už budeme môcť hodnotiť ministra konkrétne,” uzavrel.