Na riešenie tohto problému sa vedci z Univerzity Bene-Gurion v Negeve snažia vyvinúť nanomateriálny náter, ktorý bude možné aplikovať na rôzne povrchy a bude schopný zabiť vírus.
Na inovatívnom nátere pracujú dva tímy. Jeden pod vedením profesora Angela Porgadora z Katedry mikrobiológie, imunológie a genetiky univerzity a Národného biotechnologického ústavu v Negeve (NIBN) a druhý pod vedením Dr. Marka Schvartzmana z Katedry materiálového inžinierstva.
Kľúčom k úspechu sa ukázali byť doplňujúce odborné znalosti zainteresovaných vedcov. Schvartzman a jeho tím začali pracovať na tvorbe materiálov pre povrchovú úpravu – a ich účinnosť potom mohlo otestovať Porgadorovo laboratórium.
Základným cieľom výskumu je vytvoriť látku založenú na báze polymérov, plastickom materiáli, ktorý je tiež základom farieb, s prídavkom nanočastíc kovov ako je meď.
Vedci vysvetlili, že pracujú na vytvorení všestranného zloženia, ktoré je možné aplikovať pri natieraní rôznych druhov materiálov, od kovov cez plasty až po drevo.
Na otázku, ako dlho bude trvať, kým náter zabije vírus, keď sa dostane na povrch, profesor Porgador povedal, že ich cieľom je dosiahnuť výsledok podobný povrchom z čistej medi, ktoré vírus odstránia za štyri hodiny.
„Keby to bolo rýchlejšie, bolo by to pravdepodobne toxické aj pre ľudskú pokožku,“ zdôraznil.
Tím dúfa, že do mesiaca alebo dvoch dostane viac odpovedí a do niekoľkých mesiacov produkt aj dokončí.
Andrea Lopatková