Ako pokračoval, síce by následne chceli získať kandidátsky status čím skôr, predpokladajú však, že sa tak stane v priebehu dvoch-troch rokov. “Veríme, že keď sa nám podarí zrealizovať to, čo máme naplánované, tak budeme mať v Slovensku svojho advokáta, ktorý nám bude pomáhať a odporovať nás,” podčiarkol Ivanič.
Rovnako verí, že ak sa BaH podarí splniť všetky úlohy, tak jej Brusel vyjde v ústrety a bude v prvom rade pozerať na jej občanov. Kiska vyjadril plnú podporu možnému budúcemu členstvu BaH v Európskej únie. Podľa neho každá krajina, ktorá má oddanosť európskym hodnotám a spĺňa technické podmienky, má mať možnosť a šancu stať sa členom EÚ. “V tomto procese budeme plne podporovať Bosnu a Hercegovinu,” avizoval s tým, že Slovensko je rovnako pripravené pomôcť pri odovzdávaní skúseností z reforiem.
Mladen Ivanič je srbský zástupca v trojčlennom predsedníctve, ktoré sa ujalo funkcie vlani v novembri. Ich plánom je ukončenie dlhoročnej patovej situácie v krajine a oživenie reforiem, ktoré priblížia BaH k členstvu v únii.
V predsedníctve majú zastúpenie tri etnické skupiny – okrem Srbov aj Bosniaci a Chorváti. Bosna uviazla na ceste k želanému členstvu v EÚ pred vyše siedmimi rokmi, pretože sa jej vedenie nedokázalo dohodnúť na tom, ako zmeniť ústavu, aby poskytovala rovnaké práva menšinám, a ako posilniť ústredné inštitúcie, aby krajina lepšie fungovala.
Do platnosti vstúpila 1. júna Stabilizačná a asociačná dohoda medzi EÚ a Bosnou a Hercegovinou, ktorá prehlbuje politické, hospodárske a obchodné väzby medzi oboma stranami. Dohoda znamená základný kameň vzťahov medzi EÚ a touto západobalkánskou krajinou pre jej prípravu na budúce členstvo v únii.