Na začiatku svojho príspevku europoslanec David pripomenul, že počas súčasnej koronavírusovej krízy funguje v Európskom parlamente zjednodušený režim prerokúvaní. Podobná núdzová procedúra označuje jednak obmedzenú rozpravu, jednak v niektorých prípadoch aj sťaženú možnosť podávať pozmeňovacie návrhy.
Prerokované by pritom podľa upozornenia Davida mali byť len návrhy súvisiace s riešením následkov pandémie, alebo predstavujúce riziko veľkých ekonomických škôd v prípade omeškania.
Posledný návrh, ktorý Európska komisia predložila v režime tejto legislatívnej núdze, označil Ivan David za prejav drzosti a cynizmu, pretože je presvedčený, že Komisia tak chce zneužiť koronavírusovú krízu, aby povolenie prešlo bez rozpravy a s vylúčením možnosti podávať pozmeňovacie návrhy.
“Komisia predložila na posúdenie v núdzovom režime návrh nariadenia, podľa ktorého by boli osivá dovážané z Ukrajiny uznané za rovnocenné s osivom z krajín EÚ. Komisia má tú drzosť tvrdiť, že legislatívne požiadavky aj kontrolná prax je na Ukrajine rovnaká ako v krajinách EÚ. Schválenie tohto návrhu bude znamenať, že pri dovoze ukrajinského osiva by už na hraniciach neprebiehala jeho kontrola, či spĺňa fytosanitárne požiadavky zakotvené v práve EÚ,“ upozorňuje europoslanec.
Zlyhanie kontrolných mechanizmov na Ukrajine
Odvoláva sa potom na informáciu získanú od expertov z Agrárnej komory a upozorňuje, že právne požiadavky na rastliny pestované na semeno nie sú na Ukrajine porovnateľné s právom EÚ.
“Ukrajina nemá vôbec stanovené limity na maximálne dávky herbicídov a pesticídov, ktorými možno rastliny ošetrovať. V praxi sú na Ukrajine rastliny postrekované chemikáliami v takom rozsahu, ktorý je v EÚ považovaný za nadlimitný – toxický,” uvádza.
Podľa Davida je podobná prax podmienená hlavne tým disfunkčným stavom štátnych štruktúr Ukrajiny, v ktorom sa ocitli po majdane.
“Ukrajinská armáda aj napriek mohutnej zbrojnej a finančnej podpore Západu utrpela ťažké straty pri pokusoch dobyť východné oblasti ovládané domobranou opolčenských vzbúrencov. Ukrajinská polícia nie je schopná vyšetrovať ani najzávažnejšie trestné činy ako sú napr. vraždy. Daňová správa je v stave úplného kolapsu, takže ukrajinská vláda predstiera fungovanie len vďaka pôžičkám z EÚ a USA. Všetky kontrolné orgány sú skorumpované na najvyššiu možnú úroveň. A nie je sa čomu diviť, keď v krajine vládnu oligarchovia, ktorí štát kompletne rozkradli, a štátni zamestnanci dostávajú mzdy s ročným oneskorením,” tvrdí David.
Záujmy nadnárodných korporácií
Podľa neho návrh na otvorenie európskeho trhu pre neobmedzený dovoz ukrajinského osiva dokonca ani nijako nemôže pomôcť v riešení ekonomickej krízy vyvolanej koronavírusovou pandémiou, pretože vzniká skôr v záujme nadnárodných korporácií.
“Tento návrh je len o tom, že má umožniť niekoľkých nadnárodným korporáciám neskutočne zbohatnúť na dovoze osiva plného jedov. Ťažko by poškodil slušných pestovateľov, ktorí pri svojej práci na poliach v európskych krajinách dodržiavajú všetky nariadenia a smernice EÚ. Hlavne by to ale nutne znamenalo prenos jedov do tiel spotrebiteľov. Načo teda sú náročné normy pre výrobcov z EÚ, ak by nešlo o ochranu spotrebiteľov? Takýto návrh nemôžeme prijať. A už vôbec nie bez diskusie,” uzavrel celú vec s poznámkou, že sa bude nutne usilovať o to, aby pri dovoze z Ukrajiny na hraniciach naďalej zostali zachované všetky fytosanitárne kontroly.