“Iracký premiér bol o operácii informovaný štvrť hodiny pred jej začatím, pretože nie sme žiadni agresori, Američanom žiadna informácia nešla, už boli na to pripravení, vedeli, že ich čaká odplata,” cituje hovorcu Ministerstva obrany (MO) agentúra Fars.
“V každom prípade sme im spôsobili vážne škody. Budú to musieť v najbližších dňoch uznať, nebudú môcť svoje ťažké straty utajiť,” dodal Šekarčí.
V Pentagone predtým oznámili, že 64 amerických vojakov utrpelo pomliaždenie hlavy pri iránskom útoku na americkej základne v Iraku.
Vyostrenie situácie na Blízkom východe
Dňa 3. januára Spojené štáty zabili v Bagdade iránskeho veliteľa špeciálnych síl Kuds Kásema Sulajmáního a ďalších desať ľudí, vrátane dôstojníkov Iránskych revolučných gárd a vysoko postavených príslušníkov šiitskej domobrany Iraku. Washington svoj krok odôvodnil tým, že iránsky veliteľ stál za útokmi proti americkým silám v Iraku. Vražda vysoko postaveného generála vyvolala novú vlnu napätia na Blízkom východe.
Bagdad označil americký útok za porušenie podmienok prítomnosti amerických vojakov v Iraku a začal prípravu mechanizmu ich stiahnutia. NATO pozastavilo svoju výcvikovú misiu v krajine.
Irán na vraždu Sulajmáního zareagoval tým, že ostreľoval raketami základňu EJN al-Asad na západe Iraku, kde sú dislokovaní americkí vojaci. Prezident USA Donald Trump a vedenie Pentagonu spočiatku vyhlásili, že pri ostreľovaní nebol nikto zranený. Americký prezident na to kládol osobitný dôraz, keď odôvodňoval svoje rozhodnutie neútočiť odvetou na Irán a obmedziť sa len na ďalšie sankcie.
Neskôr americkí vojenskí príslušníci uznali, že zranenia predsa len sú. Ich počet sa pritom neustále zvyšoval. V Pentagone to vysvetľovali tým, že symptómy pomliaždenia hlavy sa neprejavujú hneď a že pôvodné hodnotenie zdravotného stavu vojakov sa môže líšiť od definitívnej diagnózy.
Raketový útok na americkú ambasádu
Tri rakety dopadli večer 26. januára na územie veľvyslanectva USA v Bagdade, jedna z nich zasiahla jedáleň diplomatickej misie, oznámila televízna stanica Al-Arabíja s odvolaním sa na zdroj v irackých bezpečnostných službách. Televízne stanice Alsumaria neskôr oznámila, že pri ostreľovaní raketami zelenej zóny a veľvyslanectva USA v Bagdade bolo zranených niekoľko ľudí.
Zelená zóna v Bagdade, kde sa nachádzajú vládne úrady a veľvyslanectvá, býva periodicky terčom raketových útokov. Podobné incidenty si spravidla nevyžiadajú ľudské obete a nespôsobujú veľké škody.