Imunologička Zuzana Krátká: Imunita ľudí, ktorí prekonali Covid si poradí aj s omikronom. Združenie mikrobiológov, imunológov a štatistikov: “Očkovanie nerizikových jedincov môže prispieť k poklesu dlhodobej imunity populácie proti ochoreniu Covid-19”

Imunologička Zuzana Krátká: Imunita ľudí, ktorí prekonali Covid si poradí aj s omikronom. Združenie mikrobiológov, imunológov a štatistikov: “Očkovanie nerizikových jedincov môže prispieť k poklesu dlhodobej imunity populácie proti ochoreniu Covid-19”

Bratislava 24. decembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Zo štúdii jasne vyplýva, že imunita prekonaných je lepšia a dlhodobejšia než imunita očkovaných

imunita
Ilustračné foto

 

Reklama
Prekonaní majú lepšiu imunitu než očkovaní

O tom, že ľudia, ktorí prekonali ochorenie Covid-19 sú viac chránení a majú lepšiu imunitu než očkovaní sa vie už dlhšiu dobu. Len akosi režimistické médiá nechcú informovať a vládni politici na tento fakt neberú ohľad.

Svedčí o tom napríklad štúdia Goldberg, Mandel et al. ktorá analyzovala ochranu pred nakazením v závislosti od času po vakcinácii alebo v závislosti od času, ktorý uplynul od prekonania ochorenia. Štúdia prebehla v lete 2021, teda v čase nástupu variantu delta.

Reklama

Do štúdie bolo zaradených takmer 6 miliónov osôb z databázy izraelského Ministerstva zdravotníctva.

Ako informuje česká odborná publikácia SMÍŠ v zložení MUDr. H. Zelená, RNDr. J. Janošek, RNDr. R. Straka, z izraelskej štúdie vyplýva, že “prekonané ochorenie chráni viac ako obyčajné očkovanie. Zaujímavým faktom je aj to, že riziko reinfekcie je vyššie u ľudí, ktorí boli najskôr očkovaní a až potom prekonali chorobu, než u ľudí, ktorí chorobu len prekonali. Zvlášť viditeľné je to po 6-8 mesiacoch.”

Lekári ďalej dodávajú: “Dáta naznačujú, že pokiaľ boli pacienti najprv očkovaní a až potom ochoreli na COVID-19, imunita bola zrejme menšia ako u tých, ktorí chorobu prekonali a očkovaní neboli. S ohľadom na cieľ, ktorým je dlhodobé získanie kolektívnej imunity, môže očkovanie nerizikových jedincov prispieť k poklesu dlhodobej imunity populácie proti ochoreniu a dobu trvania epidémie tak môže naopak predlžovať alebo jej udržanie bude vyžadovať neustále ďalšie dávky vakcíny. Ak tomu tak je, vyplatilo by sa u nerizikových skupín obyvateľov, najmä u detí, viac podporovať prirodzene získanú imunitu než imunitu navodenú očkovaním. Na overenie tohto záveru sú potrebné ďalšie štúdie.”

Viac o štúdii sa dočítate na stránke združenia českých mikrobiológov, imunológov a štatistikov (viac TU)

S ohľadom na tieto dáta je evidentné, že vládnym politikom ani ich mediálnym pritakávačom nejde ani tak o imunizáciu obyvateľstva, ale skôr o zisky pre farmaceutické firmy. Inak sa nedá vysvetliť neustála očkovacia propaganda ani to, že na Slovensku majú očkovanci platnosť Covid pasu neobmedzenú (má sa to skrátiť na 9 mesiacov) a ľudia, ktorí prekovali Covid (a teda majú lepšiu imunitu než očkovanci) majú platnosť Covid pasu len 6 mesiacov.

Reklama

Ak sa už chceme hrať na segregáciu malo by to byť presne naopak. Prekonaní by mali mať platnosť Covid pasu dlhšiu než slabo imunizovaní očkovaní nadľudia.

Najnovšie sa však objavil nový strašiak – tzv. omikron, ktorý má obrovské množstvo mutácii a teda ľahšie dokáže prekabátiť už získanú imunitu, no na druhej strane je podľa štúdii menej nebezpečný než predchádzajúce varianty. Britská štúdia hovorí o tom, že nakazení variantom omikron majú o 40 % menšiu šancu, že sa dostanú do nemocnice než nakazení variantom delta.

 

Prekonaní majú výhodu v boji s Omikronom

Súčasťou združenia mikrobiológov, imunológov a štatistikov je aj česká imunologička Zuzana Krátká, ktorá vo svojom odbornom článku uvádza, že aj pri variante Omikron majú väčšiu výhodu ľudia , ktorí Covid prekonali, než ľudia, ktorí sa dali zaočkovať.

Tá spravila vlastný menší výskum, z ktorého jasne vyplýva, že imunita prekonaných ľudí je výrazne flexibilná a dokáže efektívne bojovať proti rôznym variantom koronavírusu.

Reklama

Imunologička to vysvetľuje takto:

Náš imunitný systém si pamätá prekonanú infekciu a reaguje podľa potreby – buď pridá plyn, ak je v nebezpečenstve, alebo uberie, ak nie je dôvod protilátky vo veľkom produkovať. Čo je dôležité vedieť, že človek po infekcii má „niečo do začiatku“ a je schopný v priebehu dní vyrobiť nové protilátky priamo ušité na mieru danému vírusu. Nech sa volá omikrón alebo mozkomor. Proste pôvodné B lymfocyty dostanú signál „koronavírus je tu“, začnú sa deliť, v ich DNA dôjde k úpravám, vzniknú nové verzie protilátok a vyskúša sa, ktorá najlepšie pasuje na nový vírus. A víťazné B lymfocyty sa namnožia vo veľkom a produkujú protilátky.”

Imunitu získanú očkovaním nepovažuje za kompletnú: ” Ľudia trikrát očkovaní to prekonajú silou (majú tisíckrát viac protilátok, ale sú na jedno brdo, len proti S). Tí, čo boli očkovaní dvakrát sa musia rozhodnúť, či pôjdu na hory (s treťou bodkou) alebo vytrénujú svoju imunitu a namiesto tretieho (štvrtého…) boostu prekonajú infekciu. Odmenou im bude oveľa dlhšia a pestrejšia ochrana, než akú poskytuje očkovanie,” uviedla imunologička Zuzana Krátká.

Samuel Gdovin

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali