Haag 21. novembra (TASR) – Hlavný žalobca haagskeho tribunálu OSN Serge Brammertz vyjadril dnes sklamanie z druhostupňového oslobodzovacieho verdiktu v prípade chorvátskych generálov Anteho Gotovinu a Mladena Markača. Dôkazy zhromaždené v ich procese sa chystá poskytnúť k dispozícii súdom v nástupníckych štátoch bývalej Juhoslávie, uviedol a dodal, že verí v ich akcieschopnosť.
"Žaloba je sklamaná z výsledného verdiktu, ktorý odvolací senát prijal a ktorý zrušil odsúdenie pánov Gotovinu a Markača," cituje Brammertzovo stanovisko tlačová agentúra APA. "Uvedomujeme si, že tí, ktorí sa stali obeťami zločinov počas operácie Búrka, nie sú spokojní a majú pocit, že ich utrpenie nebolo uznané," dodal hlavný žalobca.
Brammertz súčasne poznamenal, že ako jedna zo strán sporu musí akceptovať verdikt.
V päťčlennom odvolacom senáte sa oslobodzujúci rozsudok zrodil najtesnejším pomerom, keď dvaja sudcovia boli proti a traja za. Brammertz zdôraznil, že obaja sudcovia, ktorí boli proti, upozornili na dôležité body, o ktorých treba popremýšľať. "Dúfame, že to bude katalyzátor pre ďalšie posilnenie medzinárodného právneho systému," konštatoval.
Haagsky tribunál odsúdil pôvodne 15. apríla 2011 Gotovinu za vojnové zločiny proti srbskému obyvateľstvu počas vojenskej operácie Búrka z roku 1995 na 24 a Markača na 18 rokov väzenia. Tribunál ich uznal vinnými z prenasledovania, deportácií, neľudského zaobchádzania, vraždy a lúpeže súkromného majetku, ako aj pustošenia miest a dedín. Tretieho chorvátskeho generála Ivana Čermaka súd obvinení zbavil.
Dokumentačno-informačné centrum Veritas má z čias Búrky v evidencii 1960 mŕtvych a nezvestných Srbov, z toho 1205 civilistov vrátane 522 žien a 12 detí. Počas tejto vojenskej operácie vyhnali chorvátske jednotky z územia bývalej samozvanej Republiky srbskej Krajiny (RSK) na východe Chorvátska približne 220.000 ľudí. Proces v súvislosti s Búrkou sa začal 11. marca 2008.
Srbský prezident Tomislav Nikolič v reakcii na oslobodenie dvoch chorvátskych generálov zo 16. novembra 2012 uviedol, že išlo o politické rozhodnutie haagskeho tribunálu, ktoré iba opätovne otvorí staré rany na Balkáne. "Teraz je už celkom jasné, že tribunál urobil politické rozhodnutie, a nie právny rozsudok. Dnešné rozhodnutie neprispeje k stabilizácii situácie v regióne a otvorí staré rany," uviedol pred piatimi dňami Nikolič v písomnom vyhlásení, z ktorého citovala agentúra Reuters.