Holandsko sa roky tešilo z mesačného kameňa, ktorý dostali ako dar od amerického ministerstva zahraničia. Teraz zistili, že je to len podvrh. Vznikajú ďalšie otázky o misii Apollo 11

Holandsko sa roky tešilo z mesačného kameňa, ktorý dostali ako dar od amerického ministerstva zahraničia. Teraz zistili, že je to len podvrh. Vznikajú ďalšie otázky o misii Apollo 11

Bratislava 28. januára 2022 (HSP/Foto:ČTK/AP)

 

Holandské múzeum, ktoré hrdo vystavovalo mesačný kameň priznáva, že ide o podvrh. Zistili to len nedávno. Predtým sa nad jeho pravosťou nikdy nezamýšľali. Nebol dôvod. Bol to predsa oficiálny dar amerického ministerstva zahraničia holandskému premiérovi Willemovi Dreesovi. Niektorí po tomto zistení začínajú uvažovať nad tým, či celá misia Apollo nebola len fingovaná

mesačný kameň muzeum holandsko Rijksmuseum
Na snímke podvrh mesačného kameňa v holandskom múzeu Rijksmuseum

Mesačný kameň, ktorý je vystavený v holandskom múzeu (Rijksmuseum), je falzifikát. V skutočnosti je to len kus skameneného dreva. Informovala o tom hovorkyňa múzea Xandra van Gelderová, ktorá zároveň dohliadala aj na jeho dôkladnú analýzu. V minulosti však o jeho pravosti nikto nepochyboval.

Reklama

„Mesačný“ kameň mal totiž pochádzať priamo od amerických astronautov, ktorí ho údajne priniesli z Mesiaca počas misie Apollo 11. Podľa informácií českého portálu tyden.cz ho holandskému premiérovi Dreesovi malo 9. októbra 1969 venovať americké ministerstvo zahraničných vecí prostredníctvom veľvyslanca Williama Middendorfa pri príležitosti návštevy troch členov tejto posádky v Holandsku.  Išlo o súkromný dar premiérovi, ktorý múzeum získalo až po jeho smrti v roku 1988.

Nad pravosťou kameňa sa mal prvýkrát zamyslieť geológ Wim van Westrenen:

Reklama

O autenticite kameňa som pochyboval už nejaký čas. Je známe, že astronauti počas prvého pristátia na Mesiaci nazbierali len málo vzoriek horniny. Neviem si predstaviť, že by Spojené štáty venovali práve tak veľký kus malej bezvýznamnej krajine, akú Holandsko je,” spochybňoval jeho pravosť Westrenen.

Pravdou ostáva, že takýto dar dostala v 70. rokoch minulého storočia viac ako stovka krajín. Kamene však majú pochádzať aj z iných misií Apolla, nie len spomínanej jedenástky. Či sú niektoré z nich pravé, alebo sú to všetko falzifikáty, sa zatiaľ nevie. Všetci zamestnanci ministerstva zahraničných vecí USA, ktorí v tom čase na úrade pracovali a mohli by situáciu vysvetliť, sú už mŕtvi.

V priebehu minúty sa tak hodnota kameňa, ktorý bol poistený na 100 tisíc guldenov, znížila na približne 50 eur. Váženým exponátom múzea však zostane aj naďalej. “Ak kvôli ničomu inému, tak kvôli svojmu neobvyklému príbehu určite,“ vysvetľuje hovorkyňa múzea.

Viacerí ľudia nateraz špekulujú, či celé pristátie na mesiaci americkou posádkou Apollo 11 bolo skutočné, alebo tiež iba fingované. Vo svete už vznikajú rôzne teórie, spochybňujúce túto udalosť. Čo si o tomto zistení myslíte vy?

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali