Slovenskom začiatkom decembra minulého roka otriasol prípad brutálne dobitého 4-ročného chlapčeka, ktorého zbil jeho vlastný otec. Zbitý Martinko teraz po operácii, ktorú pre spôsobené zranenia musel podstúpiť, robí pokroky.
Podľa kandidáta Sme rodina Jozefa Hlinku, nastal čas pýtať sa ministra práce sociálnych vecí a rodiny, generálneho prokurátora a ministerky vnútra, prečo musel malý Martinko tak dlho trpieť. Vyšetrovanie totiž neskôr odhalilo, že otec chlapca nezbil prvýkrát.
Ministrovi práce sociálnych vecí a rodiny SR Jánovi Richterovi preto v súvislosti s týmto prípadom položili nasledovné otázky: “Vzhľadom na to, že Martinko Kupec z Hronca bol objektom útoku svojho otca už dňa 17. decembra 2018, aké opatrenia boli prijaté Úradom práce sociálnych vecí a rodiny v Brezne na ochranu tohto dieťaťa?
Ako boli kontrolované, vyhodnocované a prípadne dopĺňané prijaté opatrenia Úradom práce sociálnych vecí a rodiny v Brezne v roku 2019 s cieľom ochrániť práva dieťaťa s súlade so zákonom č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele?
Aké bolo stanovisko Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Brezne pre Okresný súd v Brezne pri rozhodovaní o vrátení alebo nevrátení Martinka Kupca z dočasnej starostlivosti starej matky späť k rodičom?
Aké opatrenia príjme alebo prijalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky na to, aby nedochádzalo k podobným prípadom, keď je opakovane zbité dieťa vrátené späť do rodiny?
Či Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Brezne vypracoval Plán sociálnej práce s dieťaťom a jeho rodičmi alebo osobou, ktorá sa osobne stará o dieťa a aké konkrétne opatrenia v rodine prijal?”
Ministerke vnútra SR Denise Sakovej položili tri nasledovné otázky: “K akým záverom dospel poverený príslušník Policajného zboru v rámci predmetnej trestnej veci ?
V prípade, že bola vykonaná kontrola postupu povereného príslušníka Policajného zboru vo veci maloletého Martinka Kupca z Hronca zo strany nadriadených orgánov (Krajské riaditeľstvo Policajného zboru, Prezídium Policajného zboru alebo Ministerstva vnútra Slovenskej republiky), aké opatrenia boli prijaté tak, aby sa podobné konania neopakovali?
Ako realizujú v praxi príslušníci Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Brezne ich povinnosti vyplývajúce zo zákona č. 274/2017 Z. z. o ochrane obetí trestných činov, keď obeti tohto ohavného činu a jeho zákonnému zástupcovi doposiaľ nebola poskytnutá žiadna právna a ani iná pomoc?”
Tri otázky položili aj generálnemu prokurátorovi Slovenskej republiky: “Na základe akých informácií navrhol prokurátor Okresnej prokuratúry v Brezne poručenskému súdu vyhovieť návrhu rodičov a zveriť maloleté dieťa späť do ich starostlivosti?
V prípade, že bola vykonaná kontrola postupu prokurátora Okresnej prokuratúry v Brezne vo veci maloletého Martinka Kupca z Hronca zo strany Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, aké opatrenia boli prijaté tak, aby sa podobné konania neopakovali?
Ako realizujú v praxi prokurátori Okresnej prokuratúry v Brezne ich povinnosti vyplývajúce zo zákona č. 274/2017 Z. z. o ochrane obetí trestných činov, keď obzvlášť zraniteľnej obeti tohto ohavného činu a jeho zákonnému zástupcovi doposiaľ nebola poskytnutá žiadna právna a ani iná pomoc?”
Príslušné ministerstvá a generálna prokuratúra majú teraz na odpovedanie otázok, položených v interpelácii, 30 dní. Hlinka v závere uviedol, že po doručení odpovedí bude o nich verejnosť informovať. ” Nám nie je jedno, ako k tomuto odsúdeniahodného činu mohlo opätovne vôbec dôjsť a aká zodpovednosť bude vyvodená!”
Tatiana Stará