“Dnes, keď sa naša spoločnosť čoraz viac rozdeľuje a približuje sa k úrovni 90. rokov minulého storočia, musíme všetci občania spoločne, vrátane koaličných, ale aj opozičných politikov, médií, mimovládnych organizácii a súkromného sektoru, robiť všetko pre to, aby sa spoločnosť ešte viac nerozdeľovala, ale naopak spájala. Vytváranie konšpiračných teórií, vyvolávanie vášní, prehlbovanie nedôvery v štát môže priniesť zopár politických bodov pre jednu či druhú stranu, ale Slovensku ako celku to nepomôže,” tvrdia bugárovci, podľa ktorých na konci nebude nikto víťazom, ale môžeme byť všetci porazení.
Republiková rada Mosta-Híd preto vyzýva všetkých k zodpovednosti a rozvážnemu konaniu v nasledujúcom období, v ktorom čakajú Slovensko dôležité výzvy.
Druhé prijaté uznesenie je podporou poslaneckého klubu Mosta-Híd pri presadzovaní zásadných opatrení na podporu mladých rodín v parlamente. “Presadenie zákonov, ktoré zdvojnásobia daňový bonus na deti do šesť rokov a zavedú štartovacie pôžičky pre novomanželov považujeme za významný krok k plneniu programového vyhlásenia vlády, ktoré podporu rodiny vníma aj ako prioritný nástroj na riešenie negatívneho demografického vývoja,” deklaruje strana.
Tretie uznesenie podporuje opatrenia zlepšujúce stav životného prostredia na Slovensku pre čistejšiu a zdravšiu krajinu najmä z hľadiska predchádzania odpadov a zachovania a zlepšenia stavu národných parkov. Na úrovni koalície preto presadzuje zákon o ochrane prírody, Envirostratégie 2030 a zavedenie zálohovania PET fliaš a plechoviek.
Osmičkové roky sú prelomové, ale dnes spomíname na deviatkový
Osmičkové roky boli podľa strany Most-Híd v histórii nášho štátu, aj samostatného, aj spoločného, prelomové. Ako povedal dnes pre agentúru SITA poodpredseda strany Most-Híd, podpredseda vlády a ministra životného prostredia László Sólymos, v týchto dňoch si spomíname na udalosti v rokoch deviatkových.
„Na udalosti na jeseň v roku 1939 a 1989, na postoje študentov, ktoré rozhýbali celú spoločnosť, na študentské demonštrácie v Prahe a Bratislave, ktoré pred 29 rokmi odštartovali nežnú revolúciu a pád celého režimu,“ povedal. November podľa Sólymosa odštartoval veľkú a komplikovanú cestu tejto krajiny do civilizovanej časti sveta.
“Za tých 29 rokov sme prešli veľký kus cesty. Sme v EÚ, sme v NATO, útočný nacionalizmus je dnes na periférii a dúfam, že tam i ostane. Považujem za obzvlášť dôležité, že sa z roka na rok zvyšujú nároky verejnosti na to, ako má krajina fungovať,” vyhlásil vicepremiér. Podľa Sólymosa je to dôležitým signálom toho, že patríme do civilizovanej spoločnosti, a november nebol premrhaný, ako si niektorí myslia.
Ľudia na novembrových námestiach vybojovali slobodné voľby, vďaka ktorým sme mohli začať budovať základy demokratickej spoločnosti. Práve udalosti ostatných dní nám ukazujú, aká je naša demokracia krehká.
„Fabulácia a šírenie konšpiračných teórií nie je najvhodnejším spôsobom pripomínať udalosti v roku 1989. Výročie boja za slobodu a demokraciu by sme nemali využiť na spochybňovanie toho, za čo sme vtedy bojovali, za slobodu slova, slobodu prejavu, slobodu zhromažďovania,” vyhlásil predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Podľa Bugára zažívame komplikované časy aj na Slovensku, aj vo V4, aj v EÚ. O to väčšia je podľa neho úloha a zodpovednosť demokraticky zmýšľajúcich ľudí pri spravovaní krajiny.
“Verím, že príbeh 17. novembra ostane inšpirujúce pre ďalšie generácie mladých ľudí na Slovensku,” vyhlásil splnomocnenec vlády pre rómske komunity a podpredseda Mosta-Híd Ábel Ravasz. Podľa neho november má dôležitý odkaz aj pre našu dobu zvyšujúcej sa politickej apatie. “Netreba sa vzdať, treba sa angažovať, veci verejné sa dajú zmeniť k lepšiemu. Som rád, že vidím čoraz viac mladých, ambicióznych ľudí v štátnej sfére, pre mňa sú hodnými následníkmi revolučnej generácie,” dodal Ravasz.