Svoje konštatovanie predniesol Hawking pri začatí pôsobenia inštitúcie The Leverhulme Centre for the Future of Intelligence (CFI), ktorá bola vytvorená na monitorovanie dôsledkov rýchlo sa rozvíjajúcej umelej inteligencie.
Rozvoj umelej inteligencie rýchlo postupuje a mnoho sa do nej investuje. Podľa Hawkinga by potenciálne výhody z nej boli skvelé a technologická revolúcia by mohla aj pomôcť napraviť niektoré škody spôsobené prírodnému svetu industrializáciou.
“Myslím, že neexistuje žiadny hlboký rozpor medzi tým, čo môže dosiahnuť biologický mozog a čo sa dá dosiahnuť pomocou počítača. Z toho vyplýva, že počítače môžu teoreticky napodobniť ľudskú inteligenciu – a prevýšiť ju,” pokračuje Hawking s tým, že umelá inteligencia “by si mohla vytvoriť svoju vlastnú vôľu, ktorá je v rozpore s tou ľudskou”.
“Stručne povedané, úspech pri vytváraní umelej inteligencie by mohol byť najväčšou udalosťou v dejinách našej civilizácie, ale môže byť tiež poslednou, ak sa nepoučíme, ako sa vyhnúť rizikám. Vzostup mocnej umelej inteligencie bude teda buď tá najlepšia alebo najhoršia vec pre ľudstvo,” zhrnul Hawking svoj postoj k fenoménu umelej inteligencie.
Preto oceňuje, že vzniklo toto Leverhulmovo centrum, aby napomohlo v usmerňovaní vývoja umelej ineteligencie, v spolupráci s univerzitami v Cambridge a v Oxforde, s Imperial College London a s kalifornskou univerzitou v Berkeley. Ide o prvé centrum svojho druhu, ktoré posúdi riziká a prínosy v krátkodobom aj dlhodobom horizonte.
Britský parlamentný výbor pre vedu a techológie minulý týždeň priznal, že vláda nie je pripravená na príchod umelej inteligencie, ktorá by “zásadným spôsobom” zmenila životy ľudí.