“Amerika je jedným z najväčších dovozcov surovej ropy z Venezuely. V roku 2017 kupovali USA približne 0,618 milióna barelov denne, čo je asi 41% celého venezuelského exportu. Čína a India dostávali asi 0,386 milióna a 0,332 milióna barelov denne. Ostatných 0,186 milióna barelov denne vyexpedovali počas roka do Švédska, Veľkej Británie, Nemecka, na Kubu, do Singapuru a ďalších krajín. USA sa nedokážu bezbolestne vzdať venezuelskej ropy, budú musieť zvýšiť domácu ťažbu a kupovať ropu v iných krajinách,” vysvetlil Dějev.
Podľa jeho slov sa aj Venezuele ťažko podarí kompenzovať stratu amerického trhu, pretože venezuelská ropa je superťažká a je nutné ju riediť, preto je drahšia.
“Bolo by samozrejme možné kompenzovať stratu odbytiska, keby si India a Čína priali zvýšiť nákup,“ uviedol odborník.
V Caracase začali v stredu masové protesty proti súčasnému prezidentovi Madurovi. Predseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó sa vyhlásil v en istý deň za dočasného prezidenta na dobu činnosti dočasnej vlády. USA a viacero ďalších krajín vyhlásili, že uznávajú Guaidóa.
Maduro ale vyhlásil, že on je ústavný prezident, a zrušil diplomatické vzťahy s USA. V piatok vyhlásil, že Venezuela bude aj naďalej predávať ropu Amerike, pokiaľ ju tá bude kupovať. Vo vyhlásení amerického ministerstva financií sa ale uvádza, že ekonomické vzťahy medzi USA a Venezuelou budú pokračovať v kontexte uznania Guaidóa dočasným prezidentom.