Europoslankyňa Sophie In ´t Veld, holandská liberálna politička: „Brusel nemá žiadnu moc nad členskými štátmi, členské štáty majú nad Bruselom príliš veľkú moc, za čo by parlament mal „veľmi rýchlo postaviť Európsku komisiu pred súd“

Bratislava 23. septembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)

 

Sú to slová vedúcej delegácie Európskeho parlamentu, členky predsedníctva Skupiny Aliancie Európskych parlamentov, liberálov a demokratov za Európu, ktorá prišla na Slovensko posúdiť stav nášho právneho štátu výlučne iba s vládnou koalíciou – teda medzi svojich

Sophie in 't Veld
Na snímke Sophie in ‚t Veld

V súčasnej dobe sa zintenzívňuje  konflikt medzi Európskym parlamentom a Európskou komisiou o mechanizme právneho štátu. „Podľa zmlúv má EP povinnosť brať výbor na zodpovednosť, pretože sa domnieva, že „to, čo orgán robí v súvislosti s právnym štátom proti Poľsku a Maďarsku, vôbec nestačí,“ povedal korešpondent Euronews v Bruseli. Sophie In ´t Veld vo svojej knihe „Vôňa divých zvierat“ píše o potrebe, aby Parlament využil svoju právomoc na dosiahnutie zmeny. „Sú takí, ktorí vidia v Bruseli abstraktnú koncepciu, ktorá členským štátom hovorí, čo majú robiť, ale skutočnosťou je, že členské štáty bránia Bruselu, to znamená Európskej únii, konať v oblasti právneho štátu, migrácie, zahraničnej politiky, bezpečnostnej politiky a zmeny klímy. Je jasné, že potrebujeme Európsku úniu, ktorá môže konať a hovoriť“.

Holandská liberálna europoslankyňa, ktorá bola hosťom vládnej koalície na Slovensku, v Bruseli uviedla, že za zlyhanie Európskej komisie na čele s Ursulou von der Leyen, spočívajúce v príliš pomalom riešení otázok právneho štátu v Maďarsku a Poľsku, musí byť vyvodená zodpovednosť.

Rumunský premiér Evenimentul Zilei uviedol, že ak Komisia nedá Maďarsku peniaze z fondu obnovy z politických dôvodov, krajina si ich zaistí sama. Premiér zdôrazňuje, že napätie medzi Maďarskom a Komisiou je spôsobené „anti-LGBT zákonom“ Budapešti, ktorá však v žiadnom prípade nepristúpi k tomu, aby prijala „pro-LGPT zákon“.

Skutočnosť, že existuje prepojenie medzi právnym štátom a peniazmi EÚ, potvrdil profesor európskych štúdií Timothy Garton Ash z Oxfordskej univerzity, ktorý pre Euronews povedal: „Kľúčom k účinnej reakcii proti týmto dvom štátom je potreba vytvoriť prepojenie medzi Európou hodnôt a Európou peňazí, a to je to, čo Európska únia doteraz neurobila“. Takže aj v otázkach právneho štátu ide ako vždy iba o peniaze.

Maďarska a Poľska sa zastal rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ktorý vyzýva na spravodlivejší prístup k Maďarsku a Poľsku v diskusii o právnom štáte EÚ. Domnieva sa, že právny štát je dôležitý pre prežitie Európskej únie, ale jeho kritériá sa musia uplatňovať rovnako pre všetky štáty. Kurz v posledných rokoch opakovane kritizoval Európsku úniu v rôznych otázkach vrátane dvojitých noriem a dvojakom zaobchádzaní. V rozhovore pre Frankfurter Allgemeine Zeitung sa v roku 2019 vyjadril o „niekedy existujúcej západnej arogancii“ voči východnej Európe.

Sophie In ´t Veld je holandská liberálna politička strany Demokrati 66, ktorá okrem iného bola aj podpredsedníčkou medziskupiny Európskeho parlamentu pre práva LGBT.

V roku 2019 holandský mienkotvorný časopis HP/De Tijd odhalil, že In ´t Veld dostávala roky náhrady za nevyužitý hotelový pobyt v Bruseli, meste, kde bývala. Celková výška neoprávnených náhrad bola najmenej desiatky tisíc eur. Hoci In ´t Veld tvrdila, že tieto náhrady použila na hotelové pobyty v Holandsku, ukázalo sa, že zaplatila svoje hotelové pobyty v Holandsku s inou náhradou v hodnote viac ako 4 500.- eur mesačne.

In ´t Veld tiež požiadala o odsúdenie pápeža Benedikta XVI. za jeho kritické poznámky k rodovej teórii.

Pani In ´t Veld v roku 2018 po krátkej návšteve Slovenska uviedla, že „na Slovensku je paralelná realita korupcie, podvodov, únosu štátu a organizovaného medzinárodného zločinu“. V tomto „temnom svete“ je podľa nej ťažko rozlíšiť medzi pravdou, polopravdami, lžami a predstavivosťou.

Obsahovo to bol taký príhovor k suverénnemu a svojbytnému národu, ktorý by si z pocitu úcty a pokory  nedovolil predniesť žiadny politik ani v najodľahlejšej a najzaostalejšej  indiánskej rezervácii.

V roku 2019 pani In ´t Veld šéfovala misii Európskeho parlamentu, ktorá sa vybrala na Slovensko zistiť, „či u nás funguje demokracia“. Ako uviedli Aktuality.sk vo svojom článku „Fico by mal skončiť. Už nič dobré neprinesie“ zo dňa 11. 4. 2019: „Absolvovali veľké množstvo stretnutí s novinármi (zasa verme, že so všetkými a nielen pozvanými, lebo tak sa patrí), zástupcami mimovládiek, vlády a polície. Vedúca misie sa vyjadrila: „Hovorili sme s Europolom a nemeckou políciou Bundeskriminal, aby sme si vytvorili ucelený obraz o krajine (chcela zrejme povedať Slovenskej republike) a na základe toho sme vytvorili rezolúciu, kde odporúčame, čo by sa malo zmeniť, aby sa na Slovensku zlepšila vláda zákona. Tlačili sme tiež na zmenu voľby šéfa polície, ktorý by mal byť vyberaný transparentnejšie. Všimli sme si jojo efekt. Teda, že ľudia, ktorí po škandáloch odišli z funkcií, sa vracajú späť. Vidíme, že pán Fico je stále veľmi dominantný. Myslím, že Slovensko je rozhodne krajinou, ktorá je na križovatke. Musí sa rozhodnúť, akou krajinou chce byť a ktorou cestou sa vydá. V súčasnej vláde, ale aj v tej predošlej sú sily, ktoré Slovensko ťahajú smerom k unesenému štátu a podkopávajú vládu zákona a základné slobody“.

Skupina poslancov Európskeho parlamentu, zameriavajúca sa na hrozby pre demokraciu, právny štát, základné ľudské práva a boju proti korupcii,  v čele so Sophie In ´t Veld sa aj v roku 2021, a to v týchto dňoch, stretla s vysokými predstaviteľmi vlády – premiérom, ministrom vnútra, ministerkou spravodlivosti, poslancami, prokurátormi, policajtmi a novinármi (dúfajme, že úplne so všetkými, nielen pozvanými a vybranými, a to v dostatočne veľkých priestoroch, aby tí menejcenní nemuseli diskriminačne sedieť na obrubníkoch). Europoslanci zavítali na Slovensko, aby „posúdili stav nášho právneho štátu“.

V rámci demokratických princípov, ktoré sú pre nich posvätné a ktoré prísne kontrolujú a monitorujú,  sa úplne nedemokraticky nestretli s predstaviteľmi opozície, ktorá má medzi občanmi 80 % podporu, čím takouto neverbálnou komunikáciou dali najavo, že išlo iba o súkromnú návštevu na spôsob čaju o piatej s priateľmi vládnej koalície.  Návšteva odchádzala podľa vlastných slov „opatrne pozitívna. Je tu odlišná atmosféra, veľmi silný duch občianstva a je tu množstvo ľudí pracujúcich ťažko na modernom a fungujúcom štáte. Ale vidíme, že je tu veľký odpor“. Skúmanie príčin tohto  odporu občanov Slovenska už nebol predmetom ich „misie“ a ani účelom návštevy. Rozklad demokracie, právneho štátu a porušovanie základných ľudských práv v Slovenskej republike ich akosi nezaujal, hoci by to bola zaujímavá téma pre Európsky parlament, keby reálne fungoval na tých princípoch, ktoré formálne deklaruje.

Aby sme si však bližšie priblížili osobu pani poslankyne In ´t Veld, ktorá zavítala do našich vládnych kruhov, uvediem aspoň niekoľko zaujímavostí:

In´t Veld vo svojom prejave v Európskom parlamente 29.apríla 2015 kritizovala varovanie Nigela Faragea, že islamskí extrémisti pravdepodobne vstúpia do Európy medzi prílevom migrantov a utečencov zo Severnej Afriky a Blízkeho východu. Vyjadrila sa, že takýto  scenár by bol rovnako nepravdepodobný ako invázia Marťanov. Neskôr sa potvrdilo, že teroristi vstúpili do EÚ nezákonne prostredníctvom tejto metódy.

V septembri 2019 novozvolená predsedníčka EK Ursula von der Leyenová vytvorila pozíciu „podpredsedníčky pre ochranu nášho európskeho spôsobu života“, ktorá bude zodpovedná za dodržiavanie zásad právneho štátu, vnútornej bezpečnosti a migrácie. In ´t Veld vo vyhlásení uviedla: „Dôsledky, že Európania musia byť chránení pred vonkajšími kultúrami, sú groteskné a tento príbeh má byť odmietnutý“.

Europoslanci o svojej ceste „vydajú správu o tom, ako sme na tom s fungovaním právneho štátu“, ktorá však nebude záväzná a bude obsahovať len odporúčania, čo máme zmeniť… Na Slovensko síce prišli „in medias res“ – teda v čase priameho a možno už neodvratného  rozkladu demokratického a právneho štátu, kedy mohli a mali vyvinúť úsilie o zatiahnutie SOS brzdy v rámci „európskych hodnôt“, ale neurobili to. Oni iba prišli a odišli. A boli tu vôbec ? Nie vždy platí: Hosť do domu, Boh do domu.

Eva Zámocká

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Komentované udalosti týždňa: Kontroverzný projekt MOVIR – o čom svedčí hysterická reakcia Naďa? Česi sa nepoučili z vládnej katastrofy na Slovensku. Transparentnosť po Matovičovsky – novým generálnym riaditeľom Slovenského pozemkového fondu bude exposlanec OĽaNO

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot,TASR/AP-Darko Bandic,TASR - Jakub Kotian)   Prinášame vám top udalosti týždňa nielen zo Slovenska    Kontroverzný projekt MOVIR - o čom svedčí hysterická reakcia Naďa? V posledných dňoch vyvolal vášne tzv. MOVIR - Mobilný monitorovací systém pre ochranu izolovaných a rizikových skupín obyvateľstva pred šírením vírusových…

186. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   No a moje meno Dreňa mi dali moji noví rodičia, a to preto, lebo po tom strašnom desivom zážitku v našej osade, som zabudla rozprávať a jediné slovo, keď sa ma na niečo pýtali, alebo, keď chceli vedieť, ako sa volám, ktoré…

V Bratislave takmer zlikvidovali kuciakovské pietne miesto. Znamená to, že Kuciak už svoju úlohu splnil a pripravuje sa scéna pre niečo nové?

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:screenshot)   Tri a pol roka sa na bratislavskom Námestí SNP nachádzal symbolický pamätník venovaný pamiatke zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pred niekoľkými dňami bolo toto miesto vyčistené a takmer zlikvidované Chodník pod pamätníkom tzv. Nežnej revolúcie na Námestí SNP v Bratislave bol tri a…

Poľsko zmenilo proti vôli Bruselu svoj cudzinecký zákon

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Roman Bednar/Foto:Pixabay)   Poľský parlament odhlasoval vo štvrtok 14. októbra dôležitú zmenu poľského cudzineckého zákona. Zmenený zákon umožňuje a legalizuje zamietnutie žiadosti o azyl osoby, ktorá prekročila ilegálne poľské hranice V jeho zmysle si Poľsko vyhradzuje každému na hranici zadržanému cudzincovi zakázať vstup do krajiny, ako aj…

Juraj Hrabko: Českí komunisti už asi spievajú labutiu pieseň

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video-Youtube)   Parlamentné voľby v Českej republike priniesli voličom nádej na zmenu doterajšej vládnej politiky a zároveň znamenali ťažkú prehru pre tamojšie ľavicové strany. V diskusii na TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko Päť percent potrebných na vstup do Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky…

Kollár: Čurillovi sa ospravedlním, keď bude zbavený obvinenia. Vyšetrovateľ zrejme nemá rovnaký meter

0 icon

Bratislava 15. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) sa ospravedlní vyšetrovateľovi Jánovi Čurillovi, až keď bude úplne zbavený obvinenia. Uviedol to na piatkovej tlačovej konferencii v reakcii na žalobu, ktorú mal naňho vyšetrovateľ podať pre výroky o "čurillovskej mafii" "Pán vyšetrovateľ Čurilla…

Vážne nezhody v odhadoch odborníkov pri covide. Koľko bude skutočne mŕtvych?

0 icon

Bratislava 15. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Sme uprostred tretej vlny koronavírusu, pribudlo nám niekoľko čiernych okresov. Kým lekár Juraj Mesík predpovedá „likvidáciu malého biznisu a starých ľudí“, dátoví analytici z Dát bez pátosu sú stále optimistickí. Ľuďom odkazujú, že to zvládame. Aký zvyšok jesene a začiatok zimy nás teda…

Rozhovor s MUDr. Petrom Liptákom, priekopníkom včasnej liečby Covid-19 a teraz terčom útokov MZ SR: Lengvarský sa vyhráža lekárom novelou trestného zákona

0 icon

Bratislava 15. októbra 2021 (HSP/Foto:Facebook-Peter Lipták,TASR-Jakub Kotian)   MUDr. Peter Lipták je bratislavský všeobecný lekár, ktorý ako prvý kritizoval zanedbanie včasnej liečby covidu tým, že ministerstvo ju fakticky pred rokom zrušilo. To viedlo podľa neho k ohromnej záťaži nemocníc a vysokej úmrtnosti, prečo sme mali aj lockdowny, obmedzené ľudské práva…

„Porazme ho, kým nás neporazí.“ Ministerstvo prišlo s jesennou fázou kampane na podporu očkovania. Presvedčia takéto upútavky ľudí, ktorí majú obavy?

0 icon

Bratislava 15. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR nasadzuje nový vizuál jesennej kampane na podporu očkovania proti ochoreniu COVID-19. Koncept novej fázy kampane reflektuje nálady v spoločnosti, ktorá je značne polarizovaná. Novú podobu majú televízne, rozhlasové i online spoty, ako aj grafika pre printovú a vonkajšiu reklamu. TASR…

Ako sa efektívne zbaviť roztočov v domácnosti

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:Botticelli)   Roztoče nájdeme v každej domácnosti, bohužiaľ však nie sú viditeľné voľným okom, preto je boj s nimi pomerne náročný. Najviac sa im páči v spálni, kde žijú väčšinou v matracoch, vankúšoch a lôžkovinách Udáva sa, že zhruba 5–10 % váhy lôžkovín tvoria roztoče! Bežným…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Holek

Poznajme konečne, ako je to so skutočnou Pravdou!

0icon

Neustále žasnem nad tým, ako sú mnohé súčasné významné osobnosti absolútne nevedomé v základých otázkach bytia. Dosiahli síce značné úspechy vo svojich odboroch činnosti, avšak v poznaní najhlbších súvislostí života tápu.

Marián Moravčík

Ako médiá modelujú myšlienkové automatizmy

0icon

Lebo Fico Vari každý si všimol, že médiá hlavného prúdu majú svoje obľúbené záporné postavičky, s ktorými sa spájajú len samé negatívne veci. Jednou z takých je aj Robert Fico. Je možné, že keby sme podrobne prehľadali ich internetové archívy, nenašli by sme o Robertovi Ficovi ani jednu pozitívnu zmienku.

René Pavlík

Konferencia

0icon

Trianon Viacej ako storočná téma je opäť na palete. Teraz sa priam varí a pečie v Košiciach. Ráno som v pošte Program jednej konferencie. Tému „ 100 rokov Trianonskej mierovej zmluvy – diplomacia, štát a právo na prelome storočí“ na pôde UPJŠ v Košiciach dva dni rozoberá suita slovenských a…

Pavel Jacz

„Doneste mi Fica, roztrhám ho v zuboch!“ povedal včera v JOJ-ke Maťák Kameňákovi.

0icon

Včerajšia relácia Na hrane sľubovala, ako vždy, keď sedí v štúdiu Matovič a SMER-ák burlivú debatu. Kamenický je však pokojnejší a realistickejší typ politika so zásobou argumentov, ktorý sa vyhýba ostrému slovnému pingpongu. Na úvod povedal, že očakáva vecnú diskusiu. Nemôžeme povedať, že by nebola celkom vecná, ale diváci sa…

Ivan Štubňa

Nasledovníkom zločineckej vlády Mikuláša Dzurindu je Hegmatova vláda...

0icon

Na začiatok len vysvetlenie. Hegmatova vláda znamená schizofrenický dvojzáprah Hegera a Matoviča. A teraz k meritu veci. Hegmatova covidová vláda je vinná z plánovania jednotlivých kôl pandémie, z neschopnosti prijať vhodné opatrenia na liečenie ľudí, zo zámernej segregácie osôb na očkovaných a neočkovaných, z vyvíjania nátlaku na neočkovaných, aby sa nechali zaočkovať látkou, ktorá je riziková a nesprávne…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Konzervovanie: 8 spôsobov, ako to robiť správne

0 icon

To, vďaka čomu sú potraviny výživné, ich zároveň robí náchylnými na kontamináciu a rozklad. Konzervovanie preto vždy predstavovalo hlavnú oblasť záujmu náuky o jedle a kultúr už od staroveku. V rámci článku sa pozrieme na niekoľko zaujímavostí, ktoré ste o konzervovaní pravdepodobne ešte nevedeli. Prírodné procesy vrátane rozmnožovania mikroorganizmov, oxidácie,…

Československo 1938, nemecký ovčiak Hitlera a Einstein: Fotky, ktoré zmenia tvoj pohľad na históriu

0 icon

Niekedy môže jedna emocionálna fotografia vypovedať o histórii oveľa viac než nekonečné fakty. Ako vyzeralo Československo v roku 1938 alebo aký bol deň po vražde Kennedyho?    Československo: Občania nútene vítajú nemecké vojská, október 1938.

10+ najhorších pokusov o tuning alebo keď sa z auta stane Frankenstein

0 icon

Hovorí sa, že proti gustu žiadny dišputát. Určite sa s týmto tvrdením do istej miery stotožňujeme, no všetko má svoje hranice. Platí to aj pri úpravách áut, z ktorých sa jednoducho môže stať otrasný gýč, na ktorý sa naozaj ťažko pozerá. To je prípad aj týchto 15-tich pokusov o tuning.…

30+ najpodivnejších tradícií a zvyklostí, ktoré na nás číhajú v zahraničí

0 icon

Každá krajina je plná svojich vlastných tradícií a zvyklostí, ktoré niekedy možno chápu iba domorodci. Preto je dôležité aspoň ako-tak si naštudovať cudziu krajinu, ak do nej smeruješ po prvýkrát. Prinášame ti tie najzvláštnejšie zvyky, ktoré ti pomôžu znížiť riziko náhodného urazenia ľudí v zahraničí. :) 1. India

TOP10 potravín, vďaka ktorým sa zvýši tvoja imunita

0 icon

Podľa WHO viac ako 23 miliónov ľudí ročne ochorie len na konzumáciu kontaminovaných potravín. A podľa ďalších informácií existuje toľko rôznych vírusov, koľko je hviezd na oblohe. Aby sme zabránili chorobe nášho tela, najlepším riešením je vybudovať si imunitu zvnútra. Našťastie sa imunita dá posilňovať celkom jednoduchými spôsobmi.

Armádny Magazín

Lode bez orientácie. Pri vchode do Kerčského prielivu sa objavil „Bermudský trojuholník“

0 icon

Rusko, 16. október 2021 (AM) – Letecká navigácia v oblasti Kerčského prielivu a časti Čierneho mora, ktorá sa nachádza na juhu, sa ukázala ako prakticky nemožná. Neznámy systém elektronického boja ruší všetky elektronické signály v tomto regióne.   Pravidelné lety amerických prieskumných lietadiel k ruským hraniciam umožnili zistiť, že v oblasti…

Alijev: Arménsko a Irán využívali územie Azerbajdžanu na obchodovanie s drogami

0 icon

Azerbajdžan, 16. október 2021 (AM) – Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev obvinil Arménsko a Irán z obchodovania s drogami do Európy cez územie svojej krajiny. \"V minulom roku, Azerbajdžan opäť získal kontrolu nad 130 kilometrov dlhým úsekom štátnej hranice s Iránom, ktorý bol pod kontrolou Arménska asi 30 rokov, a tým zablokoval…

Video: Výcvik čečenskej špeciálnej jednotky rýchlej reakcie

0 icon

Špeciálne jednotky rýchlej reakcie alebo SOBR vďaka svojmu vojenskému vybaveniu, uniformám a výcviku predstavujú účinnú silu pre boj s organizovaným zločinom vrátane boja proti terorizmu v Rusku, Čečensku a aj v ďalších postsovietskych krajinách - napríklad v Kazachstane a Kirgizsku. Prinášame video z čečenského cvičenia jednotky SOBR:

Rheinmetall predstavil novú verziu kolesového obrneného transportéra Fuchs

0 icon

Nemecko, 16. október 2021 (AM) – Spoločnosť Rheinmetall vyvinula novú verziu kolesového obrneného transportéra Fuchs/Fox. Nový variant tohto osvedčeného vozidla 6x6 s vysokou strechou ponúka širokú škálu funkcií, ktoré pokrývajú celé operačné spektrum. Vylepšená konštrukcia vozidla, ktoré je navrhnuté pre maximálnu mobilitu

Spoluvinník medzinárodného zločinu: Taliansky kapitán lode dostal rok väzenia za vrátenie 101 migrantov do Líbye

0 icon

Taliansko, 15. október 2021 (AM) – Súd v talianskom Neapole poslal na rok do väzenia kapitána obchodnej lode, ktorý v roku 2018 odovzdal líbyjskej pobrežnej stráži stovku migrantov zachránených neďaleko afrických brehov.   Stredajší verdikt, o ktorom vo štvrtok informovala agentúra AP a ktorý zatiaľ nie je právoplatný, je prvý svojho…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali