Existuje pojem “ventilátorový syndróm”. Ide o výron veľkého množstva mikroorganizmov, ktoré sa nahromadili v klimatizačnom zariadení za zimu, pri jeho prvom zapnutí na jar, povedal v rozhovore pre Sputnik ekológ Anton Jastrebcev.
“V zime sa klimatizačné zariadenie obyčajne nepoužíva a na jeho filtroch, roštoch a rôznych vzduchovodoch sa nahromadia mikroorganizmy, pre ktoré sú tieto filtre živnou pôdou, pretože sa tam usadzuje prach, častice spor, peľ a semená rastlín. Na jar sa toto obrovské množstvo mikroorganizmov začne pohybovať prúdom vzduchu po zapnutí klimatizácie. Človek to vdýchne, čo vyvoláva rôzne záporné reakcie vrátane alergie a zhoršenie chronických chorôb,” vysvetlil Anton Jastrebcev.
Aby sme týmto záporným následkom zabránili, musíme klimatizáciu pred prvým zapnutím na jar dobre vyčistiť a vymyť všetky filtre, odporúča ekológ.
“Sú na to špeciálne firmy a služby, môžeme zavolať odborníka, ktorý nám to všetko urobí. Jednoduché domáce klimatizačné zariadenie môžeme vyčistiť samostatne. V obchodoch a na špecializovaných internetových stránkach sa predávajú čistiace prostriedky, hlavne dezinfekčné. Návody na modernom klimatizačnom zariadení to všetko opisujú. Treba určite vymyť zariadenia na jar a možno aj na konci sezóny, aby klimatizačné zariadenie nestálo cez zimu špinavé. V priebehu sezóny záleží všetko na klimatizačnom zariadení a na človeku, ktorý ho používa. Alergici musí čistiť zariadenie častejšie,” podotkol v besede pre Sputnik Anton Jastrebcev.
Platí to tiež pre automobilovú klimatizáciu, dodal ekológ.
“Autoservisy čistia ventilačné kanály auta, robte to určite aspoň pri technickej kontrole. Okrem toho je potrebné meniť filtre v kabíne, a to dosť často. Tieto filtre očisťujú vonkajší vzduch od rôznych ťažkých kovov a prachu, a očisťujú okrem toho aj vnútorný vzduch v kabíne v režime cirkulácie,” uviedol Anton Jastrebcev.