Držať pozície znamená prehrať

❚❚

Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Theamericanconservative/Foto:Screenshot Youtube,Pixabay)

 

Douglas McGregor, plukovník vo výslužbe, spolupracovník portálu The American Conservative, bývalý poradca ministra obrany v Trumpovej administratíve, ocenený vojnový veterán a autor piatich kníh sa zamyslel nad aktuálnym vývojom konfliktu na Ukrajine

Douglas Macgregor
Na snímke vojenský publicista, plukovník americkej armády vo výslužbe Douglas Macgregor

Ukrajina sa rozhodla nasledovať príklad Wehrmachtu a pokračovať v stratégii udržiavania pozícií, píše TASS. Hitlerova taktika sa ukázala ako neúspešná. Zelenskyj však namiesto ústupu stále nariaďuje protiútoky, ktoré krajinu približujú ku katastrofe.

.

Koncom roka 1942, keď Wehrmacht narazil na sovietsky múr a nemohol sa posunúť ďalej na východ, Hitler zmenil taktiku a pozemné sily prešli z nástupu proti nepriateľovi na udržiavanie územia. Hitler požadoval, aby jeho armády bránili rozsiahle sovietske územia, väčšinou prázdne a bez strategického významu.

Kvôli stávke na udržanie pozícií nemecké sily síce nestratili svoju operačnú schopnosť prekonávať pomalého a metodického sovietskeho nepriateľa, ale zároveň vyčerpali svoje logistické možnosti na maximum. Kombináciou udržiavania pozícií s nekonečnými protiútokmi v nádeji na znovuzískanie nepotrebného územia sa Wehrmacht odsúdil na pomalé a bolestivé straty.

.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tiež prijal stratégiu udržania pozícií na východe – pravdepodobne na radu amerických a britských poradcov. Ukrajinské sily zostali zablokované prípravou na obranu v mestských oblastiach. V dôsledku toho sa mestské centrá opevnili a premenili na „posledné línie” obrany. Rozumné stiahnutie sa z miest ako Mariupol mohlo zachrániť tie najlepšie ukrajinské jednotky, ale o tom sa v Zelenskéhoúrade ani neuvažovalo. V reakcii na to ruské sily metodicky izolovali a rozdrvili obrancov, čím im odrezali únikovú cestu aj príchod posíl.

Odhodlanie Moskvy zničiť ukrajinské sily s čo najmenšími stratami prinieslo ovocie. Od vstupu ruských vojsk na východ krajiny Ukrajina vždy trpela oveľa väčšie straty, ako sa uvádza, ale teraz, v dôsledku nedávneho neúspešného protiútoku v Chersonskej oblasti, sa tieto zvýšili na hrozivú úroveň a už ich nie je možné utajiť. Ukrajina stráca mesačne 20 000 mŕtvych a zranených.

Napriek príchodu 126 húfnic, 800 000 delostreleckých granátov a systémov HIMARS mesiace prudkých bojov otriasli silou ukrajinských pozemných síl. Zelenskyj v čase hroziacej katastrofy naďalej nariaďuje protiútoky v nádeji, že získa späť územie a ukáže všetkým, že strategická pozícia Ukrajiny voči Rusku nie je taká beznádejná, ako sa zdá.

Nedávna ofenzíva OSU na Izjum, spojnicu medzi Donbasom a Charkovom, sa môže zdať ako darček pre Kyjev. Americké satelity nepochybne poskytovali Ukrajincom údaje o teréne v reálnom čase: ukázalo sa, že ruské sily západne od Iziumu mali menej ako 2 000 ľahko vyzbrojených vojakov (jednotky vnútra, špeciálne jednotky a výsadkové jednotky).

V reakcii na to sa ruské velenie rozhodlo stiahnuť svoje relatívne malé sily z približne 1 % územia kontrolovaného Ukrajinou. Kyjev však za svoje propagandistické víťazstvo zaplatil vysokú cenu – podľa rôznych správ dosiahli straty na otvorenej pláni, ktorú ruské delostrelectvo, rakety a letecké útoky premenili na pole smrti, 5 000 až 10 000 zabitých a zranených vojakov.

.

Keďže Washington je bezmocný a nedokáže zastaviť boje na Ukrajine porážkou ruských zbraní, je zrejmé, že sa bude snažiť premeniť trosky ukrajinského štátu na nezahojenú ranu pod ruským krídlom. Slabinou tohto prístupu však od začiatku je, že Rusko má dostatok prostriedkov na zastavenie bojov náhlou eskaláciou za mimoriadne tvrdých podmienok. Presne toho sme teraz svedkami.

Preto by nemalo byť prekvapením, že prezident Putin vyhlásil čiastočnú mobilizáciu 300 000 záložníkov. Mnohé z nich nahradia pravidelné jednotky ruskej armády v iných ruských okresoch a uvoľnia ich pre operácie na Ukrajine. Ďalší sa pridajú k ruským jednotkám na východe Ukrajiny.

Putinovu ochotu sadnúť si k rokovaciemu stolu a obmedziť rozsah a ničivosť ukrajinskej kampane Washington vždy mylne považoval za slabosť, hoci od začiatku bolo jasné, že Putinove ciele sa vždy obmedzovali na elimináciu hrozby NATO na východnej Ukrajine. Zámer Washingtonu využiť konflikt na predaj stíhačiek F-35 do Nemecka a množstva rakiet, radarov a ďalšieho vybavenia spojeneckým vládam v strednej a východnej Európe má teraz opačný účinok.

Americkí generáli dlho – a nie neúspešne – upokojovali voličov nezmyselnými klišé. Podmienky na východnej Ukrajine sú pre Moskvu čoraz priaznivejšie, pozícia Ruska vo svete sa tiež posilňuje a Washington stojí pred ťažkou voľbou: vyhlásiť „úspešné” oslabenie ruskej moci na Ukrajine a utlmiť svoje kroky alebo riskovať regionálnu vojnu, ktorá by zachvátila celú Európu.

V Európe však vojna Washingtonu s Moskvou nie je len boľavou témou. Nemecké hospodárstvo je na pokraji kolapsu. Nemecký priemysel a domácnosti potrebujú energiu, ale tá je každý týždeň drahšia. Americkí investori sa začínajú obávať: história ukazuje, že hospodárske turbulencie v Nemecku sú často predzvesťou ťažkých časov aj v USA.

.
Berlín
Ilustračné foto

Ešte dôležitejšie je, že sociálna súdržnosť v európskych štátoch, najmä vo Francúzsku a Nemecku, je otázna. Berlínska polícia údajne dokonca vypracúva núdzové plány na riešenie nepokojov a rabovania počas zimných mesiacov, ak by sa v „multikultúrnom” hlavnom meste zrútila elektrická sieť. Nespokojnosť rastie a je možné, že nemecká, francúzska a britská vláda budú nasledovať svoje náprotivky v Štokholme a Ríme a odovzdajú moc stredopravým koalíciám.

Kyjev však naďalej nahráva Moskve tým, že vrhá na ruskú obranu posledné rezervy živej sily. Washington, ako ubezpečuje prezident Biden, bude podporovať Ukrajinu „tak dlho, ako to bude potrebné”. Ak však Washington bude naďalej vyčerpávať svoje strategické zásoby ropy a posielať na Ukrajinu svoj zbrojný arzenál, podpora Kyjeva sa čoskoro začne ohrozovať obranu samotných USA.

Rusko už kontroluje územie, ktoré produkuje veľkú časť HDP Ukrajiny. Nie je potrebné presúvať sa ďalej na západ. Od tohto momentu sa zdá byť jasné, že Moskva po skončení operácie v Donbase upriami svoju pozornosť na Odesu, ruské mesto, ktoré bolo v roku 2014 svedkom hrozných zverstiev zo strany ukrajinských síl.

Moskva sa neponáhľa. Rusi konajú metodicky a zvažujú každý krok. OSU vykrváca v jednom protiútoku za druhým. Prečo sa ponáhľať? Moskva vie čakať. Čína, Saudská Arábia a India nakupujú ruskú ropu za ruble. Sankcie škodia americkým európskym spojencom, nie Rusku. Nadchádzajúca zima určite zmení európske politické prostredie viac ako akékoľvek kroky Moskvy. Medzitým už napadol sneh v Zakopanom, meste s 27 000 obyvateľmi na juhu Poľska.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:30

Hranicu jedného milióna sledovateľov prekonala americká viceprezidentka Kamala Harrisová krátko po svojom debute na sociálnej sieti TikTok. V priebehu niekoľkých hodín nazbierala potenciálna prezidentská kandidátka Demokratickej strany aj vyše dva milióny lajkov.

17:25

Približne 100 bojovníkov palestínskeho militantného hnutia Hamas zahynulo od začiatku najnovšej izraelskej operácie v meste Chán Júnis, uviedla v piatok izraelská armáda. Ofenzíva v meste na juhu Pásma Gazy začala v pondelok po tom, ako izraelské jednotky oznámili, že identifikovali teroristov Hamasu, ktorí sa tam preskupili.

17:25

Fínsko má podozrenie, že ruská loď v piatok neoprávnene vplávala do jeho vôd. Oznámilo to fínske ministerstvo obrany.

17:24

Opozičné KDH na septembrovú schôdzu Národnej rady (NR) SR navrhne, aby sa nekrátil príspevok na opatrovanie, pokiaľ príjem opatrovanej osoby presiahne dvojnásobok životného minima. Informovala o tom poslankyňa NR SR za KDH Martina Holečková s tým, že sa na ňu obrátilo viacero ľudí, ktorí nevedia ako ďalej, lebo im z úradu práce prišlo rozhodnutie o krátení príspevku na opatrovanie, keďže opatrovaná osoba má príjem vyšší ako dvojnásobok životného minima.

16:59

Oblasť Campi Flegrei neďaleko Neapola, známu aj ako Flegrejské polia, zasiahlo v piatok popoludní zemetrasenie s magnitúdou 4,0. Pokračuje tak vlna seizmickej aktivity v tejto sopečnej kaldere.

16:59

Na 33 vzrástol na Filipínach počet obetí záplav a zosuvov pôd v dôsledku tajfúnu Gaemi, uviedla miestna polícia. Na Taiwane si tajfún podľa úradov vyžiadal osem mŕtvych.

16:57

Viac než štvrtina Čechov je otvorená autoritatívnemu spôsobu vlády a takmer 20 percentám je jedno, či je v krajine demokracia alebo nie. Návrat komunizmu by uvítalo 14 percent Čechov. Demokraciu za najlepší spôsob vlády však stále považuje nadpolovičná väčšina ľudí. Vyplýva to z prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM), ktoré je súčasťou Sociologického ústavu Akadémie vied (AV) ČR, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

16:57

Španielsky súd v piatok odsúdil rušňovodiča a bývalého bezpečnostného riaditeľa železničnej spoločnosti na 2,5 roka väzenia za nehodu z roku 2013, ktorá bola najhorším železničným nešťastím v Španielsku za takmer sedem desaťročí.

16:42

Banky v eurozóne musia zlepšiť svoju pripravenosť na zvládanie kybernetických útokov. Oznámila to v piatok Európska centrálna banka (ECB) na základe výsledkov najnovšieho kola záťažových testov.

16:42

Nedávne ukrajinské rozhodnutie pozastaviť tranzit ruskej ropy do Maďarska a na Slovensko nemá nič spoločné s vydieraním, vyhlásil v piatok poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Maďarsko a Slovensko nekonali na podporu mieru na Ukrajine a trvali len na ústupkoch voči Rusku, dodal Podoljak v rozhovore pre agentúru Reuters.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pláže si užívajú letné popoludnie pri oceľovej soche Moon Dream od umelca Benika Motevosiana na brehu amerického jazera Michigan

Autor: TASR/AP-Don Campbell/The Herald-Palladium via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali