Dolár a čas sú dve hlavné protichodné sily na Ukrajine. Vyvinie sa situácia tak ako ráta Putin?

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:Facebook)

 

Optimistické názory Západu na protiútok ukrajinských ozbrojených síl sú neopodstatnené, píše Javan. Ústup ruských vojsk z Charkova svedčí len o tom, že Moskva mení stratégiu svojej špeciálnej operácie, poznamenal autor, a čas bude pracovať v jej prospech

Ukrajina, vojna
Ilustračné foto

Od začiatku ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine uplynulo osem mesiacov a ukrajinskej armáde sa v posledných týždňoch podarilo dosiahnuť pomerne výrazné úspechy. Deje sa tak napriek celému priebehu vojenských akcií na Ukrajine, ktoré sa začali 24. februára, keď postupujúce zoskupenie ruských vojsk, hoci sa nedokázalo zmocniť dvoch najväčších ukrajinských miest – hlavného mesta Kyjeva a významného priemyselného centra Charkova na východe krajiny – a dokonca bolo nútené opustiť okolie týchto miest, si naďalej udržiavalo prevahu na celom bojisku, pričom sa sústredilo na pomoc samozvaným republikám v oblasti Donbasu, kde dosiahlo významné úspechy.

Celkovo bola bojová situácia taká, že ruská armáda postupovala, zatiaľ čo ukrajinská armáda sa bránila a bola nútená stiahnuť sa z veľkej časti územia na východe krajiny. V posledných týždňoch sa však situácia na bojisku úplne zmenila: ukrajinská armáda teraz postupuje, zatiaľ čo ruská armáda, naopak, buď ustupuje, alebo zaujíma obranné línie.

Niet pochýb o tom, že tento posledný vývoj je veľkým dôvodom na optimizmus pre tých, ktorí si želajú, aby konflikt pokračoval až do porážky Ruska, teda predovšetkým pre podporovateľov Kyjeva v západných štátoch. Napriek tomu v udalostiach na Ukrajine zohrávajú úlohu ďalšie dva faktory, ktoré sú možno dôležitejšie ako samotný vývoj na bojisku. Sú nimi čas a peniaze (hlavne v podobe amerického dolára) a práve tieto dva faktory rozhodujú o mnohom.

 

V zákulisí – tieň Ameriky

Ofenzíva, ktorú ukrajinské ozbrojené sily spustili na východe krajiny prakticky prvýkrát od začiatku ruskej ofenzívy 24. februára a to že jej vojská došli takmer až k samotnej ruskej hranici, bola pre mnohých veľkým prekvapením. A málokto očakával takýto výsledok, dokonca aj v prvých hodinách, keď sa operácia začala. Dôležitejšia je však odpoveď na otázku: Prečo ruská armáda, ktorá mala dovtedy takmer úplnú prevahu, nebola schopná klásť potrebný odpor? Dalo by sa tvrdiť, že jednoducho poľavili v ostražitosti, alebo že išlo o niečo iné?

V skutočnosti by bola presnejšia otázka, prečo sa ruská armáda nedokázala na takýto vývoj riadne pripraviť; môžeme povedať, že ruské spravodajské služby boli také slabé a neschopné, že nedokázali predvídať ukrajinskú ofenzívu? To je sotva možné. Najnovší vývoj na bojiskách východnej Ukrajiny skrátka ponecháva mnoho otázok.

Áno, niet pochýb o tom, že Kyjev podnikol isté rozptýlenie, keď s malými silami podnikol menšie údery v Chersonskej oblasti, ktorá je úplne pod kontrolou ruských síl, ktoré vedome nemali šancu na úspech. Mohli by, samozrejme, odviesť pozornosť ruskej armády práve do tejto oblasti bojových operácií zo severovýchodných regiónov, kde ukrajinská armáda plánovala hlavnú útočnú operáciu. Ale aj tak sa dá len ťažko tvrdiť, že ukrajinské vojenské operácie pri Chersone, ktoré mali jednoznačne lokálny charakter, pritiahli toľko pozornosti ruskej rozviedky, ktorá si jednoducho nevšimla ani rozsiahle prípravy na ofenzívu v inej časti Ukrajiny, ani posilnenie ukrajinských síl v severovýchodných regiónoch.

Pri hľadaní odpovedí na tieto otázky by sme nemali prehliadať zákulisnú spoluprácu ukrajinskej armády so Spojenými štátmi. Situáciu do istej miery objasnila najmä nedávna správa v americkom vydaní denníka New York Times, v ktorej sa priamo uvádza, že ukrajinská armáda pripravovala ofenzívu v Charkovskej oblasti s pomocou amerických špeciálnych služieb.

Podľa článku sú otvorene demonštratívne operácie v Chersone, ktoré sa zrejme uskutočnili s cieľom pripraviť ofenzívu pri Charkove, “klasickou technikou používanou americkou armádou a spravodajskými službami na zmätenie nepriateľa. CNN zasa s odvolaním sa na šéfa výboru amerického Senátu pre spravodajské služby Marka Warnera uviedla, že protiútok ukrajinských jednotiek bol výsledkom práce amerických spravodajských služieb, ich spolupráce s ukrajinskými, ako aj britskými službami. Preto v zákulisí prípravy ukrajinského protiútoku v Charkovskej oblasti pôsobil americký spravodajský aparát, ktorý celú operáciu v skutočnosti riadil pomocou satelitných, terénnych a spravodajských informácií, usmerňoval ju a pomáhal ukrajinskej armáde sústrediť sily tam, kde boli ruské pozície slabo opevnené.

Ukrajinská armáda sa do veľkej miery spoliehala na tieto informácie a mohla pripraviť protiúder. V opačnom prípade je ťažké si predstaviť, že by ukrajinská armáda dokázala vytlačiť ruské zoskupenie, ktoré malo predtým bezvýhradnú bojovú prevahu, a postúpiť k hraniciam krajiny bez toho, aby v tejto ofenzíve zohrali zákulisnú úlohu západné štáty podporujúce Kyjev.

 

Viac dolárov…

Všetky uvedené skutočnosti však pravdepodobne nedávajú jasnú odpoveď na otázku, prečo sa bojová situácia na Ukrajine v posledných dňoch zmenila.

Okrem spravodajskej pomoci nemožno ignorovať obrovské finančné toky, ktoré prichádzajú zo Spojených štátov a ktorých cieľom je práve spôsobiť Rusku vojenskú porážku na Ukrajine.

12. septembra sa na webovej stránke amerického think tanku Responsible Statecraft objavila správa o žiadosti prezidenta USA Joea Bidena, aby Kongres schválil ďalší balík pomoci vo výške 13,7 miliardy dolárov na boj proti Rusku.

Je tiež pozoruhodné, že v tejto žiadosti sa finančná pomoc Ukrajine neuvádza ako samostatný návrh zákona, ale ako balík naliehavých výdavkov, akoby išlo o naliehavé výdavky z vojenského rozpočtu krajiny. Takáto povaha žiadosti v podstate zbavuje kongresmanov možnosti diskutovať o projekte finančnej pomoci, ale vyzýva zástupcov Kongresu, aby len vyjadrili svoj súhlas so zaradením projektu medzi ostatné naliehavé výdavky vyčlenené v rozpočte USA na obranu.

Členovia Kongresu teda takéto žiadosti iba formálne schvaľujú bez toho, aby o nich diskutovali alebo ich posudzovali. Inými slovami, prezident Joe Biden sa snaží naliať na Ukrajinu čo najviac dolárov a rôznymi právnymi trikmi prekonať prípadný odpor v Kongrese, najmä preto, že vie, že republikánski predstavitelia nie sú veľmi naklonení schvaľovaniu jeho iniciatív na podporu oficiálneho Kyjeva. Takéto balíky núdzovej finančnej pomoci zároveň pomerne výrazne zvyšujú celkový objem peňazí, ktoré prúdia na Ukrajinu v dolároch.

Joe Biden
Na snímke Joe Biden

Treba poznamenať, že ide o tretí balík pomoci USA Ukrajine, ktorý za posledných šesť mesiacov dosiahol celkovú sumu takmer 70 miliárd dolárov.

Inými slovami, v rámci prvého projektu finančnej pomoci sa USA zaviazali zaplatiť Ukrajine 13,6 miliardy dolárov, v rámci druhého projektu vyplatili viac ako 41 miliárd dolárov a teraz, v rámci tretieho projektu, celková suma finančnej pomoci dosahuje takmer 70 miliárd dolárov.

Zaujímavé je, že táto suma je trikrát vyššia ako výdavky USA počas prvého roka ich špeciálnych operácií v Afganistane po 11. septembri 2001 a že takmer 70 miliárd je viac ako celý minuloročný vojenský rozpočet Ruska. Tento výpočet jasne ukazuje obrovskú vojenskú pomoc USA Ukrajine, ktorej cieľom je poraziť Rusko.

A možno konštatovať, že USA teraz prostredníctvom tohto vojenského konfliktu robia všetko pre to, aby v ňom bolo Rusko vojensky porazené. Alebo sa aspoň muselo stiahnuť z už obsadených území. A potom jeho pravidelné vyhlásenia o údajnej neúčasti Washingtonu vo vojenskej konfrontácii nemožno vnímať inak ako blafovanie.

 

A Rusko čaká na svoj čas….

Nemalo by sa však predpokladať, že ústup ruských vojsk z Charkova znamená, že Rusko konflikt prehralo. Najmä preto, že v iných regiónoch, kde ruské sily naďalej pevne držia svoje pozície, sa ústupu ani zďaleka nič nepodobá. To, čo sa stalo, skôr poukazuje na všeobecnú neistotu situácie a nemožno z toho vyvodiť jednoznačný záver. Možno Rusko uvažuje o znovuzískaní stratených území, alebo možno nemá takéto úmysly a ústup, ktorý sa uskutočnil pri Charkove, naznačuje, že Rusko mení celkovú stratégiu svojej špeciálnej operácie.

Treba pripomenúť, že Rusko predtým stiahlo svoje vojenské zoskupenie prakticky z okolia Kyjeva, čo mnohí na Západe prijali s radosťou ako znak porážky Ruska. Ako sa však neskôr ukázalo, Rusko len preskupovalo svoje sily, alebo, jednoduchšie povedané, manévrovalo, aby sa sústredilo na oslobodenie územia Donbasu. Koniec koncov, pôvodným cieľom ruskej špeciálnej operácie bola podpora dvoch regiónov Donbasu, a nie obsadenie Kyjeva alebo obsadenie celého územia Ukrajiny. V dôsledku toho ruské jednotky odvtedy uskutočnili na Donbase niekoľko úspešných operácií. Už teraz sa dá predpokladať, že Rusko aj v tomto prípade myslí predovšetkým na upevnenie svojej kontroly nad Donbasom (najmä vzhľadom na referendum na týchto územiach o pričlenení k Rusku).

Z hľadiska dlhodobej stratégie je pre Rusko oveľa dôležitejšie získať kontrolu nad strategicky dôležitým prímorským mestom Odesa, ktoré je významným lodným a dopravným centrom, ako nad Charkovom.

Charkov je určite veľmi blízko husto obývaných ruských oblastí, ale súčasná komunikácia Ukrajiny so Západom, vrátane prepravy vojenských zásob, prebieha cez Odesu. Obsadením Odesy by tak Ukrajina úplne stratila prístup k moru (predovšetkým z hľadiska logistiky) a bola by prakticky izolovaná od okolitého sveta, predovšetkým od krajín EÚ a NATO, ktoré ju podporujú. Odrezanie Ukrajiny od prístupu k Čiernemu moru (nie k samotnému morskému pobrežiu, ale k modernému prístavu, ktorý je centrom dopravných tokov) je pre Rusko jednoznačne strategicky dôležitejšie ako snaha udržať svoje sily v oveľa menej dôležitých oblastiach. A Rusko je teraz veľmi blízko k dosiahnutiu tohto cieľa (obsadenie Odesy).

Ak by teda Ukrajina dokázala preskupiť svoje sily, zorganizovať protiútok a dosiahnuť určité úspechy, Rusko je nepochybne tiež schopné pripraviť veľkú operáciu, ktorá by sa mohla začať nečakane a definitívne ukončiť túto konfrontáciu. Preto len čas teraz ukáže, či bol ústup ruských síl z Charkova výsledkom veľkého vojenského víťazstva ukrajinskej armády, alebo išlo naopak o šikovný manéver zo strany Ruska s výhľadom do budúcnosti. Nikto však nezrušil blížiaci sa príchod zimy, keď nedostatok energie a ďalšie hospodárske ťažkosti v Európe prinútia európske krajiny radikálne prehodnotiť svoju politiku podpory Ukrajiny.

Nepochybne to má na mysli aj Kremeľ. Zima bola pre Rusko vždy dôležitým prírodným spojencom a tentoraz to pravdepodobne nebude inak. Webová stránka Foreign Policy sa podelila o tento komentár: “Niektorí ukrajinskí analytici sa domnievajú, že keďže Putin by mohol túto zimu výrazne skomplikovať život Európanom, ktorí kriticky potrebujú ruský plyn, mohol by túto (okolnosť) využiť na rozhodujúcu poslednú ofenzívu na jar.”

Tak či onak, zatiaľ čo Západ vynakladá obrovské sumy peňazí na podporu Ukrajiny, čas v tomto konflikte naďalej pracuje pre Kremeľ.

Dá sa teda povedať, že časový faktor pôsobí v prospech Ruska v dvoch súvislostiach: jednou je preskupovanie síl zo severovýchodu na juh Ukrajiny a druhou je tlak na Európu prostredníctvom obmedzenia dodávok energie.

Tieto dva faktory pravdepodobne zabezpečia úspech Kremľa a dokonca úplne ukončia konfrontáciu na Ukrajine do začiatku jari. Budeme si musieť počkať, či sa čas ukáže ako najdôležitejší spojenec Ruska v tejto konfrontácii, ako sa pravdepodobne domnieva jeho prezident Vladimir Putin.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Nemci na pokraji nervového zrútenia

0 icon

Berlín 10. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP/dpa-Monika Skolimowska)   Je znakom napätého stavu mysle národa, že mnohí vážne veria, že nepravdepodobní sprisahanci z tohto týždňa by mohli zvrhnúť demokraciu, píše POLITICO V stredu skoro ráno sa tisíce nemeckých policajtov v kuklách rozmiestnili po celej krajine, zatkli 25 ľudí a zhabali zbrane, aby…

Putin naznačuje možnosť dohody na ukončenie vojny na Ukrajine

0 icon

Bratislava 10. decembra 2022 (HSP/Theguardian/Foto:TASR/AP/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo)   Vladimir Putin sa v piatok zmienil o možnej dohode, ktorá by ukončila vojnu na Ukrajine, a zároveň stále tvrdil, že jeho "špeciálna vojenská operácia" prebieha podľa plánu, informuje The Guardian "Proces urovnania ako celok, áno, bude pravdepodobne zložitý a…

Musk zaskočil mnohých, kancelárske priestory spoločnosti Twitteru premenil na spálne. Preveruje to inšpekcia

0 icon

Bratislava 10. decembra 2022 (HSP/BBC/Forbes/Foto: Twitter/TARS/AP- Jae C. Hong, File)   Dôvod netradičnej rekonštrukcie je zatiaľ špekuláciou, podľa magazínu Forbes však táto zmena súvisí s tlakom Elona Muska na väčší výkon zamestnancov. Tí sú tak v konečnom dôsledku nútení pracovať dlhé hodiny navyše a niekedy pre termíny nestíhajú presun domov…

Katarský korupčný škandál otriasa Parlamentom EÚ

0 icon

Bratislava 10. decembra 2022 (HSP/Politico/Foto:TASR/AP)   Po tom, čo polícia začala vyšetrovať údajné nezákonné lobistické aktivity Kataru, bola vysokopostavená poslankyňa Európskeho parlamentu dočasne vylúčená zo svojej strany. Hrozí, že to môže prerásť do veľkej krízy v srdci Európskej únie, informuje POLITICO Belgická polícia v piatok prehľadala 16 domov a zadržala…

Podivuhodné „ňuansy” embarga. Bude Slovnaft vyvážať produkty z ruskej ropy na Ukrajinu?

0 icon

Bratislava 10. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Bratislavská rafinéria Slovnaft by mohla napriek embargu EÚ vyvážať produkty vyrobené z ruskej ropy na Ukrajinu aj po 5. februári budúceho roka. Na piatkovej tlačovej konferencii po návrate z Ukrajiny to povedal minister hospodárstva Karel Hirman. O výnimke na takýto vývoz sa podľa…

“Vrie to”. Napätie v Kosove a Metohiji. Zranený príslušník kosovskej polície.

0 icon

Bratislava 10. decembra 2022 (HSP/B92/Foto:Wikimedia)   V severnej časti Kosovskej Mitrovice je po štvrtkovom nočnom zásahu špeciálnych jednotiek kosovskej polície pokoj, informuje portál B92 K incidentom nedošlo, zhromaždení občania sa rozišli, ale bolo to napäté, uvádza RTS. Len zopakujme, že približne 300 príslušníkov kosovských špeciálnych síl (KSF) v sprievode početných…

Reakcia na zavádzajúci článok Denníka N: “Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát sa nimi začal zaoberať”

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP/Foto:HS)   Autor Filip Struharík na Denníku N uverejnil zavádzajúci článok: "Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát sa nimi začal zaoberať." Prinášame vám stanovisko redakcie "Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát ich začal riešiť. Bloger Boris Mesár zverejňuje na dezinformačnom webe Hlavné správy nenávistné a antisemitské články. Rada…

USA sľubujú, že narušia “bezprecedentnú úroveň” obranných väzieb medzi Ruskom a Iránom

0 icon

Bratislava 10. decembra 2022 (HSP/Trtworld/Foto:TASR/AP-Iranian Army )   Washington tvrdí, že Moskva "ponúka Iránu bezprecedentnú vojenskú a technickú podporu, ktorá mení ich vzťahy na plnohodnotné obranné partnerstvo”, informuje portál TRT World Rusko sa chystá poskytnúť Iránu modernú vojenskú pomoc vrátane systémov protivzdušnej obrany, vrtuľníkov a stíhačiek, uviedli USA.Ide o súčasť…

Putin tvrdí, že “hlúpe” obmedzenie cien ropy poškodí globálny trh, nie Rusko

0 icon

Bratislava 10. decembra 2022 (HSP/Ft/Foto:Pixabay)   Ruský líder povedal, že nebude predávať ropu krajinám, ktoré uplatňujú strop, informuje Financial Times Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil znížením ťažby ropy v reakcii na obmedzenie cien moskovského vývozu ropy zo strany skupiny G7, čo je opatrenie, o ktorom západné krajiny dúfajú, že udrží…

Finále sezóny seriálu ‘Proxy War’. Zelenskyj získal Oscara

0 icon

Bratislava 10. decembra 2022 (HSP/Caitlinjohnstone/Foto:Screenshot Twitter)   Všetci hovoria o seriálovom hite Proxy War, astronomicky vysokorozpočtovej produkcii založenej na skutočnom vojenskom konflikte, ktorého finále sa bude vysielať tento mesiac, píše Caitlin Johnstone. Prinášame vám preklad príspevku Propagačné materiály k tejto epizóde naznačujú srdcervúci záver sezóny, ktorý bude určite zdravá zábava…

NAJNOVŠIE

BLOG

Erik Majercak

Krach dolára – straty bánk a FEDu idú do astronomických výšin. 1,125 bilióna USD mal FED, len za 9 mesiacov. Credit Suisse stratil takmer bilión už minulý rok

0icon

Poviete si: „bilión nie je nejaké veľké číslo a karavána ide ďalej, tak čo“. Ale naozaj? Pre zjednodušenie a kuchynskú ekonomiku 1 koruna bude 1 miliarda eur. Bilión potom bude 1.000 korún. Povedzme si aspoň trošku koľko to je a či tendencia je, že ten bilión a hotovo alebo to ide do oveľa…

Marek Brna

Neobvyklá chorobnosť na samom západe Slovenska

0icon

Nákazlivosťou aj priebehom ochorenia to silno pripomína kovid. Avšak! Testy to ako kovid nedetekujú. Hovorím z vlastnej skúsenosti podľa výpovedí širokého okruhu známych. Počasie je na šírenie vírusu ideálne. Čo ma silno zarazilo pri vstupe do čakárne ambulancie, bol nápis na dverách: Zákaz zdržiavať sa v čakárni (samozrejme s respirátorom),…

René Pavlík

Sloboda slova

0icon

Od rána parlament preosieva návrh zákona ktorým sa má – v záujme ochrany občanov, „regulovať“ sloboda slova. Akonáhle počujem, že sa má niečo regulovať, spozorniem. V dnešných časoch má takmer každý pojem niekoľko, často protichodných významov. Napríklad svastika je podľa výkladového slovníka staroindické kultové zn

Ivan Štubňa

Vláda o neonacistoch v USA a na Ukrajine mlčí. Podporuje ich? ÁNO!!!

0icon

Politicky dezorientovaní vládni maniaci o zločinoch neonacistov mlčia. Predstavíme si dnes amerického skinheadského žoldniera, účastníka bojov na Ukrajine:

Slavěna Vorobelová

Divná logika progresívca Šimečku

0icon

Hlavným účelom západných sankcií proti Rusku po vstupe jeho vojska na Ukrajinu bola snaha o zastavenie ruského predaja energonosičov, najmä ruského plynu prostredníctvom plynovodov do Európy. Ruskí producenti boli dovtedy hlavnými dod&aacu

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Ľudia kráčajú na preplnenej nákupnej ulici Via Dei Condotti s vianočnou výzdobou v Ríme

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Nemci na pokraji nervového zrútenia

0 icon

Berlín 10. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP/dpa-Monika Skolimowska)   Je znakom napätého stavu mysle národa, že mnohí vážne veria, že nepravdepodobní sprisahanci z tohto týždňa by mohli zvrhnúť demokraciu, píše POLITICO V stredu skoro ráno sa tisíce nemeckých policajtov v kuklách rozmiestnili po celej krajine, zatkli 25 ľudí a zhabali zbrane, aby…

Putin naznačuje možnosť dohody na ukončenie vojny na Ukrajine

0 icon

Bratislava 10. decembra 2022 (HSP/Theguardian/Foto:TASR/AP/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo)   Vladimir Putin sa v piatok zmienil o možnej dohode, ktorá by ukončila vojnu na Ukrajine, a zároveň stále tvrdil, že jeho "špeciálna vojenská operácia" prebieha podľa plánu, informuje The Guardian "Proces urovnania ako celok, áno, bude pravdepodobne zložitý a…

Musk zaskočil mnohých, kancelárske priestory spoločnosti Twitteru premenil na spálne. Preveruje to inšpekcia

0 icon

Bratislava 10. decembra 2022 (HSP/BBC/Forbes/Foto: Twitter/TARS/AP- Jae C. Hong, File)   Dôvod netradičnej rekonštrukcie je zatiaľ špekuláciou, podľa magazínu Forbes však táto zmena súvisí s tlakom Elona Muska na väčší výkon zamestnancov. Tí sú tak v konečnom dôsledku nútení pracovať dlhé hodiny navyše a niekedy pre termíny nestíhajú presun domov…

Katarský korupčný škandál otriasa Parlamentom EÚ

0 icon

Bratislava 10. decembra 2022 (HSP/Politico/Foto:TASR/AP)   Po tom, čo polícia začala vyšetrovať údajné nezákonné lobistické aktivity Kataru, bola vysokopostavená poslankyňa Európskeho parlamentu dočasne vylúčená zo svojej strany. Hrozí, že to môže prerásť do veľkej krízy v srdci Európskej únie, informuje POLITICO Belgická polícia v piatok prehľadala 16 domov a zadržala…

Podivuhodné „ňuansy” embarga. Bude Slovnaft vyvážať produkty z ruskej ropy na Ukrajinu?

0 icon

Bratislava 10. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Bratislavská rafinéria Slovnaft by mohla napriek embargu EÚ vyvážať produkty vyrobené z ruskej ropy na Ukrajinu aj po 5. februári budúceho roka. Na piatkovej tlačovej konferencii po návrate z Ukrajiny to povedal minister hospodárstva Karel Hirman. O výnimke na takýto vývoz sa podľa…

“Vrie to”. Napätie v Kosove a Metohiji. Zranený príslušník kosovskej polície.

0 icon

Bratislava 10. decembra 2022 (HSP/B92/Foto:Wikimedia)   V severnej časti Kosovskej Mitrovice je po štvrtkovom nočnom zásahu špeciálnych jednotiek kosovskej polície pokoj, informuje portál B92 K incidentom nedošlo, zhromaždení občania sa rozišli, ale bolo to napäté, uvádza RTS. Len zopakujme, že približne 300 príslušníkov kosovských špeciálnych síl (KSF) v sprievode početných…

Reakcia na zavádzajúci článok Denníka N: “Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát sa nimi začal zaoberať”

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP/Foto:HS)   Autor Filip Struharík na Denníku N uverejnil zavádzajúci článok: "Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát sa nimi začal zaoberať." Prinášame vám stanovisko redakcie "Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát ich začal riešiť. Bloger Boris Mesár zverejňuje na dezinformačnom webe Hlavné správy nenávistné a antisemitské články. Rada…

USA sľubujú, že narušia “bezprecedentnú úroveň” obranných väzieb medzi Ruskom a Iránom

0 icon

Bratislava 10. decembra 2022 (HSP/Trtworld/Foto:TASR/AP-Iranian Army )   Washington tvrdí, že Moskva "ponúka Iránu bezprecedentnú vojenskú a technickú podporu, ktorá mení ich vzťahy na plnohodnotné obranné partnerstvo”, informuje portál TRT World Rusko sa chystá poskytnúť Iránu modernú vojenskú pomoc vrátane systémov protivzdušnej obrany, vrtuľníkov a stíhačiek, uviedli USA.Ide o súčasť…

Putin tvrdí, že “hlúpe” obmedzenie cien ropy poškodí globálny trh, nie Rusko

0 icon

Bratislava 10. decembra 2022 (HSP/Ft/Foto:Pixabay)   Ruský líder povedal, že nebude predávať ropu krajinám, ktoré uplatňujú strop, informuje Financial Times Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil znížením ťažby ropy v reakcii na obmedzenie cien moskovského vývozu ropy zo strany skupiny G7, čo je opatrenie, o ktorom západné krajiny dúfajú, že udrží…

Finále sezóny seriálu ‘Proxy War’. Zelenskyj získal Oscara

0 icon

Bratislava 10. decembra 2022 (HSP/Caitlinjohnstone/Foto:Screenshot Twitter)   Všetci hovoria o seriálovom hite Proxy War, astronomicky vysokorozpočtovej produkcii založenej na skutočnom vojenskom konflikte, ktorého finále sa bude vysielať tento mesiac, píše Caitlin Johnstone. Prinášame vám preklad príspevku Propagačné materiály k tejto epizóde naznačujú srdcervúci záver sezóny, ktorý bude určite zdravá zábava…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Krach dolára – straty bánk a FEDu idú do astronomických výšin. 1,125 bilióna USD mal FED, len za 9 mesiacov. Credit Suisse stratil takmer bilión už minulý rok

0icon

Poviete si: „bilión nie je nejaké veľké číslo a karavána ide ďalej, tak čo“. Ale naozaj? Pre zjednodušenie a kuchynskú ekonomiku 1 koruna bude 1 miliarda eur. Bilión potom bude 1.000 korún. Povedzme si aspoň trošku koľko to je a či tendencia je, že ten bilión a hotovo alebo to ide do oveľa…

Marek Brna

Neobvyklá chorobnosť na samom západe Slovenska

0icon

Nákazlivosťou aj priebehom ochorenia to silno pripomína kovid. Avšak! Testy to ako kovid nedetekujú. Hovorím z vlastnej skúsenosti podľa výpovedí širokého okruhu známych. Počasie je na šírenie vírusu ideálne. Čo ma silno zarazilo pri vstupe do čakárne ambulancie, bol nápis na dverách: Zákaz zdržiavať sa v čakárni (samozrejme s respirátorom),…

René Pavlík

Sloboda slova

0icon

Od rána parlament preosieva návrh zákona ktorým sa má – v záujme ochrany občanov, „regulovať“ sloboda slova. Akonáhle počujem, že sa má niečo regulovať, spozorniem. V dnešných časoch má takmer každý pojem niekoľko, často protichodných významov. Napríklad svastika je podľa výkladového slovníka staroindické kultové zn

Ivan Štubňa

Vláda o neonacistoch v USA a na Ukrajine mlčí. Podporuje ich? ÁNO!!!

0icon

Politicky dezorientovaní vládni maniaci o zločinoch neonacistov mlčia. Predstavíme si dnes amerického skinheadského žoldniera, účastníka bojov na Ukrajine:

Slavěna Vorobelová

Divná logika progresívca Šimečku

0icon

Hlavným účelom západných sankcií proti Rusku po vstupe jeho vojska na Ukrajinu bola snaha o zastavenie ruského predaja energonosičov, najmä ruského plynu prostredníctvom plynovodov do Európy. Ruskí producenti boli dovtedy hlavnými dod&aacu

Vášeň v Tebe

Expert sa vyjadril k dokumentu Harry a Meghan. Môže si kráľovská rodina už vydýchnuť?

0 icon

Od včera, 8. decembra, môžu ľudia sledovať očakávaný dokument Harry a Meghan. Z troch epizód vyplynulo, že kráľovská rodina bude pravdepodobne s ich obsahom relatívne spokojná. „Nemyslím si, že by tam bolo veľa nového, čo by ich príliš znepokojovalo. Bolo to opakovanie tých istých starých reptaní, opakovanie tých istých vecí (ktoré predtým…

Urobte si rýchly test a zistite, či máte vážny problém s alkoholom

0 icon

Hovorí sa, že alkohol je metlou ľudstva. Na Slovensku platí vysoká spoločenská miera akceptácie konzumácie alkoholu. Mnohí ľudia majú problém s alkoholom a ani si to neuvedomujú. Alkohol poškodzuje nielen fyzické zdravie, ale aj to psychické. Závislosť, ktorá sa postupne vkradne do života človeka, ovláda jeho celodenné fungovanie. Všetko sa následne prispôsobuje…

Fenomenálne sochy Bruna Catalanoa. Prečo im chýba časť tela?

0 icon

Bruno Catalano je úžasný umelec, ktorý vytvára sochy v životnej veľkosti. Nie sú to však klasické sochy. Sú to surrealistické sochy ľudí, ktorým chýbajú značné časti tiel. V človeku tiež vyvolávajú pocit, že popierajú zákony gravitácie. Catalano sa narodil v roku 1960 v sicílskej rodine žijúcej v Maroku. Vyrastal však vo Francúzsku. Keď mal Bruno…

Najčastejšie chyby pri líčení. Ako nevyzerať staršie či dokonca ako klaun?

0 icon

Každá žena chce byť krásna. Vaše krásne črty tváre si môžete dokonale zvýrazniť vhodne zvoleným líčením. Samotné líčenie je však ako umenie. Niektoré jeho techniky totiž môžu spôsobiť, že budete vyzerať oveľa staršie ako v skutočnosti ste. Akým chybám by ste sa mali vyhnúť? Líčenie a očné tiene

Bývala manželka Ondreja Brzobohatého prezradila, ako si udržiava svoje skvelé miery. Odhalila aj drsnú minulosť

0 icon

Taťána Kuchařová, bývalá manželka hudobníka Ondreja Brzobohatého, odhalila, ako si udržiava svoje skvelé mieri. Prezradila tiež, prečo navštevuje terapeuta. A dôvodom nie je rozvod s Ondrejom. Známa česká modelka a Miss World 2006 sa nedávno vrátila z ciest po Ázii. Má však plné ruky práce. Na jedno zo svojich fotení pozvala aj portál Super,

Armádny Magazín

Koľko stojí Rusko ukrajinská vojenská operácia

0 icon

Rusko, 10.december 2022 (AM) – Od prvých dní začiatku operácie na Ukrajine začali zahraniční experti uvažovať, aká bude cena tejto operácie pre Moskvu. Boli zverejnené desiatky rôznych odhadov. Hlavné zložky nákladov, ktoré spadajú do zorného poľa expertov, sú: 1) náklady na vedenie bojových operácií; 2) strata vybavenia a ľudské straty; 3)…

Ukrajinskí vojaci sa začínajú búriť. Kadyrov vymenoval svojho zástupcu v Chersonskej a Záporožskej oblasti. Prehľad bojov

0 icon

Ukrajina, 10.december 2022 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov vymenoval svojho zástupcu v Chersonskej a Záporožskej oblasti na Ukrajine. Stali sa nimi Khasan Ibragimov, ktorý zastáva funkciu zástupcu veliteľa Achmat SOBR. Kadyrov hovoril o vymenovaní na svojom telegramovom kanáli. V r

The Economist: Ukrajina nebude mať do budúceho leta dostatok zbraní

0 icon

Slovensko, 10.december 2022 (AM) – Do budúcoročného leta Ukrajina nepocíti zvýšenie vojenskej pomoci zo strany Západu, hoci tá je „rozho

Angela Merkelová svojím priznaním nepomohla ukrajinskému konfliktu a ani Západu

0 icon

Nemecko, 10. december 2022 (AM) –Angela Merkelová pri hodnotení minských dohôd povedala: „S ich pomocou sme dali Ukrajine čas. Dovolili sme Ukrajine, aby sa posilnila a stala sa silnejšou. Pod slovom „my“ mala Merkelová na mysli kolektívny Západ všeobecne a Nemecko a Francúzsko zvlášť. Práve oni vystupovali ako garanti p

Použité na Ukrajinu - nové na Taiwan. Americký Kongres schválil rekordný rozpočet na obranu

0 icon

USA, 9. december 2022 (AM) – Americká armáda aktívne implementuje program rozvoja a zlepšovania komunikačných kanálov pomocou pokročilých technológií, vrátane zvýšenia nákupu služieb od komerčných spoločností. Jednou z priorít je podľa Pentagonu rozšírenie využívania satelitného internetu na takú úroveň, aby ozbrojen

TopDesať

Studená sprcha každý deň? Takéto účinky má na ľudské telo

0 icon

Zrejme nič neznie lákavejšie ako relaxačná horúca sprcha po náročnom dni. V skutočnosti je oveľa vhodnejšia studená sprcha. A prečo práve studená sprcha? Pretože studená voda prospieva nášmu zdraviu, kráse a navyše nás ráno dokonale nakopne. V skutočnosti nám môže pomôcť oveľa rýchlejšie sa zmestiť do úzkych nohavíc, ktoré nám…

Nepremyslené úlohy, ktoré mali byť spravené oveľa dôslednejšie

0 icon

Niektoré úlohy nevyjdú úplne podľa predstáv. Spôsob, akým sú spravené nasledujúce veci, určite niektorých rozosmeje alebo naštve. Nie každý si dokáže splniť svoje povinnosti na 100%. Tieto projekty však majú jeden spoločný znak - vopred sa pri nich neuvažovalo. Buď sú nefunkčné, nelogické alebo naozaj hlúpe. Je jedno, či je…

TOP10: Bizarné veci, ktoré naozaj našli v ľudskom žalúdku

0 icon

Banánové sendviče, hranolky s čokoládou, šunka s medom... Niektorí ľudia majú naozaj nezvyčajné stravovacie návyky a chute, ale po prečítaní dnešného príspevku budeš považovať tieto malé odchýlky za absolútne prijateľné. Tu sú bizarné veci, ktoré sa naozaj našli v ľudskom žalúdku a zaskočili aj skúsených chirurgov. 10. Batérie

Svet bez ľudí, ktorý pohltila matka príroda: Fotografie plné prázdnoty a zelene

0 icon

Francúzsky fotograf sa rozhodol na internete uverejniť svoju zbierku fotografií, na ktorých zachytil nádherné miesta, ktoré si späť vzala príroda. Fotografie z Černobyľu sme už všetci videli mnohokrát. Svojim spôsobom sú fascinujúce, pretože na miestach kde pred pár desaťročiami žili ľudia, momentálne vládne iba príroda. Francúzsky fotografi Romain Veillon pre…

Tvoje sporenie bude vďaka týmto 10 tipom oveľa efektívnejšie

0 icon

V živote existujú mnohé skratky, vďaka ktorým si dokážeme náš život uľahčiť. Neplatí to však pre všetky činnosti. Dobrou správou je, že aj sporenie sa dá trocha uľahčiť. Pokiaľ ťa zaujíma sporenie a úspora, existuje niekoľko tipov, ktoré ti pomôžu zvládnuť koniec mesiaca a ako bonus ti ostanú peniaze aj…

FOTO DŇA

Ľudia kráčajú na preplnenej nákupnej ulici Via Dei Condotti s vianočnou výzdobou v Ríme

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali