To by sa malo zmeniť. Vznikne Centrálny register exekúcií. Zatiaľ neexistuje jedna spoločná databáza, v ktorej by bolo možné zistiť, od koho vymáhajú dlh exekučnými zrážkami. Preto sa dlžníci často vyhovárajú, že o exekúcii nevedeli a tak nemohli spolupracovať s exekútorom a nesnažili sa svoj dlh čím skôr vyrovnať.
Slovenská komora exekútorov tvrdí, že register prispeje aj k vytvoreniu reálneho obrazu o stave exekúcií na Slovensku. Komora totiž eviduje množstvo žiadostí o rôzne štatistiky, ktoré by mohli ukázať trendy v exekučných konaniach. Keďže zatiaľ spoločný register neexistuje, nedá sa zosumarizovať údaje, pretože ich vedú len konkrétne súdy či exekútori, ktorých je dnes na Slovensku 345.
Stanislava Kolesárová zo Slovenskej komory exekútorov sa domnieva, že do účinnosti ustanovenia o centrálnom registri exekúcií bude potrebné zabezpečiť jeho prevádzku v elektronickej podobe a všetci súdni exekútori v tejto lehote budú povinní do systému nahrať údaje o všetkých živých exekučných konaniach, čo je na niektorých úradoch niekoľko desiatok tisíc spisov.
V registri budú jednotliví exekútori evidovať všetky svoje právoplatne neskončené exekúcie. Ak bude exekúcia právoplatne zastavená alebo skončená inak ako zastavením, exekútor vymaže z registra všetky údaje o vedenej exekúcie v lehote, ktorú má určiť ministerstvo spravodlivosti. Zákon však nehovorí nič o tom, ako sa bude riešiť prípad, ak si exekútor svoju evidenčnú povinnosť nesplní. Dlžníci budú môcť voči zápisu o exekúcii podať sťažnosť, ktorú musí komora vybaviť do 14 dní.
V registri budú uvedené identifikačné údaje dlžníka, označenie súdu, ktorý udelil poverenie na vykonanie exekúcie, označenie exekútora, dátum začatia, odkladu alebo zastavenia exekúcie, ako aj označenie vymáhaného nároku. Informácie o priebehu exekúcie by v registri nemali byť. Komora bude žiadateľom vydávať za poplatok výpisy z registra alebo potvrdenia, že určitý zápis v registri nie je. Takýto dokument bude verejnou listinou, teda napríklad podnikatelia ho budú môcť použiť v obchodnom styku alebo pri predkladaní ponúk do verejných tendrov. O údaje bude možné požiadať aj písomne, elektronicky, vzhľadom na to, že ide o súkromné údaje pravdepodobne len so zaručeným elektronickým podpisom. Lehota na vydanie potvrdenia občanovi v návrhu vyhlášky určená nie je.
Niekto to bude mať zdarma, iní si za tieto informácie priplatia. Exekútori a verejná správa budú mať bezplatný prístup k informáciám v registri. Občania sa budú musieť do systému zaregistrovať a za informácie platiť. Konkrétne sumy určí vo vyhláške ministerstvo. „Pre hromadné žiadosti za prístup do registra budú sumy odstupňované podľa počtu vstupov od 0,20 eura až po sumu 2 eur. Za výpis z registra exekúcií alebo potvrdenie o tom, že určitý zápis v registri exekúcií nie je, sa bude platiť 2,50 eura,“ informovala S. Kolesárová.
Zápis, zmena a výmaz údajov o právoplatne neskončenej exekúcii do Centrálneho registra exekúcií sa vykoná do 3 pracovných dní, od kedy sa exekútor dozvedel alebo mohol dozvedieť o rozhodnutí súdu alebo iného štátneho orgánu. Ak bola exekúcia právoplatne zastavená alebo skončená inak ako zastavením, exekútor výmaz všetkých údajov o vedenej exekúcii z registra exekúcií vykoná v lehote 14 dní.
U našich susedov v Česku podobný centralizovaný register už funguje. Aj tam ho vedie Komora exekútorov. Informácia sa tam z registra vymazáva do 15. dňa od skončenia exekučného konania. Vyhľadávať ju môže len ten, kto je zaregistrovaný. Šesťdesiat českých korún sa platí za každé poskytnutie elektronického údaju (poplatok sa znižuje pre užívateľov, ktorí ročne získajú viac ako tisíc, 10-tisíc alebo 1 milión údajov). Spoplatnené je dokonca aj to, ak užívateľ zadá ku konkrétnej fyzickej alebo právnickej osobe vyhľadávanie a register žiadne exekúcie nenájde. Ak chce používateľ vidieť detaily exekúcie, zaplatí ďalších 60 korún. Užívatelia si môžu v komore predplatiť aj väčšiu čiastku, z ktorej sa im potom poplatok za každý získaný elektronický údaj odpočítava.
eu