Ústeckí sociálni demokrati už včera vyzvali predsedu ČSSD Jana Hamáčka k rezignácii. Ich uznesenie jednomyseľne prijalo, že projekt v menšinovej vláde neuspel. Rovnako neúspešné podľa nich je aj vyjednávanie Hamáčka o poste ministra kultúry.
“S ohľadom na tieto závažné skutočnosti vyzýva Jána Hamáčka k rezignácii z funkcie predsedu strany,” uvádza dokument ústeckých sociálnych demokratov.
V Ústí nad Labem má naopak podporu Jaroslav Foldyna, ktorý už skôr deklaroval svoj hlas pre menšinový kabinet ÁNO, keby ČSSD z vlády naozaj odišla. Foldyna varoval Hamáček, že ak nebude rešpektovať rozhodnutie strany, tak v nej nemá čo robiť. Ústeckí však Foldynove vylúčenie za jeho politické názory odmietli.
Krčál sa hnevá na Šmardu
Na Vysočine sa viac ako na Hamáčka hnevajú na Šmardu. Predseda vysočinské ČSSD Petr Krčál si myslí, že sa Šmarda mal rozhodnúť na piatkovom zasadnutí.
“Michal Šmarda by riadenie ministerstva zvládol. Nomináciu schválili predsedníctvomm, a ten zasadá v piatok. Takže sa mal pán Šmarda rozhodnúť v piatok. Možno tým chcel vyriešiť patovú situáciu, ale ja z toho nadšený nie som,” uviedol Krčál.
Petr Krčál uviedol, že Šmardu zvnútra strany nikto nemal právo tlačiť, aby svoju kandidatúru stiahol, preto sa veľmi nahneval a na piatkovom predsedníctve to chce tvrdo vyjadriť. Zároveň uviedol, že ČSSD by sa teraz mala zaoberať prípravou na senátne a krajské voľby v roku 2020.
“Ak tá otázka padne, pretože zatiaľ nepadla, tak budem s najväčšou pravdepodobnosťou hlasovať, aby sme odišli z vlády a začali sa venovať programovým otázkam,” oznámil Krčál.
“Vždy budem hlasovať za vystúpenie.”
Šéf plzenskej krajskej ČSSD Milan Chovanec si myslí, že ČSSD už premeškala všetky “dobré dôvody”, prečo by z vlády mala odísť. Podľa neho je teraz nezmysel odchádzať kvôli Šmardovi, navyše podľa neho by ČSSD odchod kvôli rozpočtu musela vedieť vysvetliť a uviesť, na čo požadované peniaze potrebuje. “Ja som proti účasti vo vláde, vždy budem hlasovať pre vystúpenie, ale stratilo to teraz ten pravý zmysel,” uviedol politik.
Chovanec okrem situácie okolo Šmardy skritizoval aj rokovania o rozpočte a prekáža mu, že sa neustále siaha do vreciek tých chudobných.
“Nie sme schopní dotiahnuť zdanenie bánk, ale stále siahame do vreciek tých chudobných. Pre sociálnych demokratov ako menšieho partnera vo vláde nás už nič dobré nečaká. Ale takto sa vedenie rozhodlo. Asi je potrebné počkať na výsledok krajských a senátnych volieb,” oznámil Chovanec.
Prečo dopustila ďalší pokles svojho kreditu
Líder juhočeskej ČSSD Jiří Zimola považuje rozhodnutie Šmardy za výsledok tlaku zvnútra strany, niektorí podľa neho nechcú prísť o svoje vládne kreslá. Nerozumiem, prečo sa ČSSD opäť pustila do bitky s prezidentom, čím poklesol jej kredit.
“Že ho prezident nebude menovať, bolo jasné už pred dvoma mesiacmi. Prečo sa opäť ČSSD pustila do bitky s prezidentom a prečo dopustila ďalší pokles svojho kreditu, je otázkou na súčasné vedenie a jeho spôsob riešenia zložitých politických otázok. Je to márne, je to márne, je to márne,” uviedol Zimola.
Dva tábory v ČSSD
Z ostatných kútov Českej republiky sa zase ozývajú hlasy, ktoré Šmardove rozhodnutie rešpektujú. Napríklad, zlínsky predseda ČSSD Lubomír Vaculín si myslí, že by sociálni demokrati mali vo vláde zostať.
Jan Birke z Kráľovohradeckej sociálnej demokracie navyše odsúdil snahu Ústecka o zosadenie Hamáčka. Podľa neho Hradeckí urobia všetko, aby Jan Hamáček stranu viedol aj do krajských a senátnych volieb. Šmardov krok chápe aj hradecký hejtman Jiří Štěpán, ktorý rozumie tomu, že na neho vyvíjali silný tlak.
Šéf pardubickej ČSSD Jan Chvojka chce počkať na piatkové rokovanie, ale uviedol, že Pardubice majú záujem o konštruktívny postup.
Naopak pardubický hejtman Martin Netolický, ktorý Šmardu k rezignácii vyzval, politika pochválil a poďakoval mu, že vlastnou cenou odblokoval situáciu.
“Ďakujem mu za to, že pomohol odblokovať situáciu aj za cenu osobnej obete. Ústava je bohužiaľ za prezidentovania Miloša Zemana ohýbaná ako nikdy a smutné je, že premiér ani parlament tomu nie je ochotný zabrániť,” uviedol Netolický.
Rokovania o ministrovi kultúry
V pondelok 19. augusta Michal Šmarda požiadal Hamáčka, aby jeho nomináciu na post ministra kultúry stiahol. Predtým šéf ČSSD niekoľkokrát uvádzal, že jeho strana kandidáta meniť nebude a na vymenovanie Šmardu trvá.
V polovici augusta prezident Miloš Zeman odmietol vymenovať Šmardu ministrom kultúry. Babiš sa potom stotožnil s postojom prezidenta a uviedol, že s týmto kandidátom sociálnej demokracie vo vláde byť odmieta. Podľa premiéra spor o ministra kultúry má byť vyriešený do 26. augusta a ČSSD by mala navrhnúť iného kandidáta.