amerika

NAŽIVO

 Najmenej dvaja policajti zahynuli a traja sa zranili pri výbuchu bomby na severozápade Pakistanu.

20:06

Španielsky kráľovský pár sa zúčastnil spomienkovej slávnosti pri príležitosti oslobodenia nacistického koncentračného tábora Mauthausen. V tábore zahynuli desiatky tisíc ľudí, mnohé z obetí utiekli zo Španielska pred občianskou vojnou.

19:51

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je pripravený tento týždeň osobne sa stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. 

19:50

Americký prezident Donald Trump na svojej platforme Truth Social vyzval Ukrajinu, aby „okamžite“ súhlasila s návrhom ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania medzi oboma krajinami, ktoré by sa mali uskutočniť v Istanbule. 

19:49

Afganské vládnuce hnutie Taliban zakázalo v celom Afganistane až do odvolania hranie šachu. Dôvodom sú obavy, že sa využíva na hazard, informoval predstaviteľ tamojšieho odvetvia športu.

19:44

Trump vyzval Zelenského, aby „okamžite“ súhlasil s rokovaniami s Ruskom v Istanbule.

„Ruský prezident Putin nechce dohodu o prímerí s Ukrajinou, ale chce sa stretnúť vo štvrtok v Turecku, aby prediskutoval možné ukončenie krviprelievania. Ukrajina by s tým mala okamžite súhlasiť. Aspoň budú môcť zistiť, či je dohoda možná, a ak nie, európski lídri a USA budú vedieť, ako sa veci majú, a môžu podľa toho konať! Začínam pochybovať, že Ukrajina sa dohodne s Putinom, ktorý je príliš zaneprázdnený oslavami víťazstva v druhej svetovej vojne, ktoré by bez Spojených štátov amerických nemohol vyhrať (ani zďaleka!). Dajte sa okamžite dokopy!!!“ – napísal americký prezident.

Ukrajinský prezident predtým uviedol, že na navrhované rokovania Ruskej federácie v Istanbule pôjde až po 30-dňovom prímerí.

To znamená, že Trump vlastne podporil Putinov variant, ktorý navrhoval najprv začať priame rozhovory s Ukrajinou, na ktorých by sa rokovalo o prímerí.

Zelenskyj po tom, ako Trump vyzval na „okamžité“ rokovania s Ruskom, povedal, že vo štvrtok bude osobne čakať na Putina v Istanbule.

„Od zajtra čakáme na prímerie – úplné a dlhé prímerie, ktoré poskytne potrebný základ pre diplomaciu. Nemá zmysel preťahovať zabíjanie. A ja budem čakať na Putina vo štvrtok v Turecku. Osobne. Dúfam, že Rusi tentoraz nebudú hľadať dôvody, prečo nemôžu“, – napísal prezident.

Zo Zelenského citátu zároveň nie je celkom jasné, či pôjde do Istanbulu, ak zajtra prímerie nevydrží.

Podľa Bankovej kalkulácie však zrejme Putin odmietne osobné stretnutie so Zelenským.

Čítať viac | 18:36

Ženy na Slovensku zarábajú menej ako muži a robia viac neplatenej práce v starostlivosti o domácnosť a rodinu. Táto práca ostáva často spoločensky nedocenená, hoci výrazne ovplyvňuje kariérne možnosti, duševnú pohodu aj finančnú nezávislosť žien.

18:29

Podiel slovenských štátnych dlhopisov v držbe nerezidentov, teda zahraničných investorov, zostáva stále vysoký. Štát mal ku koncu apríla požičaných prostredníctvom vládnych dlhopisov približne 75,3 miliardy eur. Nerezidenti držia 55,1 % tohto dlhu, čo je údaj v blízkosti historického maxima z februára 2025 na úrovni 55,9 %. Na základe aktuálnych údajov Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity na to upozornil hlavný analytik ČSOB Marek Gábriš.

18:28

Aj keď má Slovensko vzhľadom na počet elektromobilov jednu z najhustejších verejných nabíjacích sietí a na trh prichádzajú dostupnejšie modely s vyšším dojazdom, prechod firiem na elektrické flotily stále nie je jednoduchý. Ako sa ukázalo na stretnutí predstaviteľov E-mobility Ekosystém „Čo firmy čaká, keď sa rozsvieti zelená“, spoločnosti narážajú na množstvo predsudkov aj praktických výziev.

18:27

Predstavitelia USA a Číny sa opätovne zišli v Ženeve, aby pokračovali v rokovaniach o zmiernení napätia vo vzájomnom obchode. 

18:26

Obchodná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa môže viesť k poklesu produktivity a nie je vylúčené, že americká centrálna banka bude musieť pristúpiť k zvýšeniu úrokových sadzieb. Uviedla to tento týždeň guvernérka americkej centrálnej banky Fed Lisa Cooková.

18:25

Britská pracovníčka Národnej zdravotnej služby získala odškodné viac ako 34.000 eur za to, že ju kolegovia v práci prirovnali k zloduchovi Darthovi Vaderovi z filmovej ságy Star Wars.

18:02

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil na stretnutí s novým nemeckým ministrom zahraničných vecí Johannom Wadephulom izraelsko-nemecké vzťahy za „vynikajúce“. Wadephul je v Izraeli na svojej prvej zahraničnej ceste v úrade šéfa nemeckej diplomacie, ktorého sa ujal tento týždeň.

18:01

Izraelskej armáde sa v spolupráci s tajnou službou Mosad v rámci „špeciálnej operácie“ podarilo vyzdvihnúť pozostatky izraelského vojaka Zviho Feldmana, ktorý zahynul v júni 1982 počas prvej libanonskej vojny. Oznámil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

18:00

Dve deti a jeden dospelý zahynuli na preplnenom gumenom člne pri pokuse prekonať Stredozemné more, viac ako 50 ďalších osôb sa podarilo zachrániť, informovala nemecká organizácia RESQSHIP.

17:59

V Ománe prebehlo štvrté kolo rokovaní o iránskom jadrovom programe medzi Iránom a Spojenými štátmi. Hovorca iránskeho rezortu diplomacie označil vyše trojhodinové rozhovory za „náročné, no užitočné“. Nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ administratívy USA uviedol, že boli „povzbudivé“.

17:51

Trumpov osobitný vyslanec pre Ukrajinu Keith Kellogg nepodporil Putinovu myšlienku viesť rozhovory pred prímerím a vyzval, aby sa najprv vyhlásilo 30-dňové prímerie a až potom sa pristúpilo k rokovaniam, ako to požaduje Kyjev a Európania.

„Ako opakovane povedal prezident Trump, prestaňte zabíjať! Najprv bezpodmienečné 30-dňové prímerie a počas tohto obdobia prejsť ku komplexným mierovým rozhovorom. Nie naopak,“ napísal na X.

17:45

Peskov odmietol myšlienku nasadenia európskych mierových síl na Ukrajine. Povedal tiež, že Rusko „nemôže dovoliť“ rozmiestnenie infraštruktúry NATO na Ukrajine.

Pripomeňme, že včera v Kyjeve členovia „koalície ochotných“ uviedli, že o otázke mierových síl sa diskutuje.

15:59

Nehoda autobusu si na Srí Lanke vyžiadala 21 mŕtvych a 35 zranených, uviedol policajný hovorca. Autobus dostal šmyk a zrútil sa z útesu.

15:06

Turecko je pripravené hostiť rokovania Ruska s Ukrajinou. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to povedal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Obdobne sa vyjadril aj v telefonáte s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

15:05

Nemecký kancelár Friedrich Merz nástojil na tom, že podmienkou pre rokovanie medzi Moskvou a Kyjevom musí byť vyhlásenie úplného prímeria v bojoch na Ukrajine.

15:05

Pakistan privítal ponuku pomoci amerického prezidenta Donalda Trumpa pri riešení dlhodobého sporu o Kašmír, ktorý Indiu a Pakistan, dve nukleárne veľmoci, priviedol na pokraj vojny.

15:04

Nový nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul pri pamätníku Jad va-Šem v Jeruzaleme vyjadril „zdesenie a hanbu“ v súvislosti so zodpovednosťou svojej krajiny za holokaust. 

15:03

Mladí Nemci čoraz viac strácajú záujem o špargľu, ktorá je v krajine jednou z obľúbených sezónnych pochúťok. 

13:48
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Čo znamená protekcionistický obrat Ameriky pre svet

Úradníci od Berlína po Tokio plánujú svoju odpoveď, píše The Economist

amerika
Ilustračné foto
❚❚
.

Vstúpte na chvíľu do dávnej minulosti.

Píše sa rok 2016. Michael Froman, obchodný zástupca Spojených štátov, vzrušujúco vyzýva do boja. Americkí pracovníci a podniky súperia s firmami, ktoré od svojich vlád dostávajú dotácie a iné výhody. “Otázka znie,” hovorí, “čo s tým urobíme? Akceptujeme tento status quo, alebo budeme aktívne pracovať na jeho zmene?” Pán Froman sa v súlade s desaťročiami obchodnej politiky svojej krajiny rozhodol pre druhú možnosť: pokúsiť sa zrušiť dotácie, ktoré poškodzujú amerických vývozcov a brzdia svetový obchod.

 

Teraz sa vráťme do súčasnosti – s hrmotom.

Americká odpoveď na Fromanovu otázku sa obrátila. Namiesto toho, aby sa Bidenova administratíva snažila prinútiť ostatné krajiny, aby znížili dotácie, sústreďuje sa na budovanie vlastnej štruktúry dotácií, doplnenej o pravidlá týkajúce sa miestneho obsahu, proti ktorým americkí predstavitelia kedysi brojili. Vďaka prelomovej legislatíve prijatej minulý rok je vláda pripravená vyčleniť peniaze – potenciálne viac ako 1 bilión dolárov v nasledujúcom desaťročí – na polovodiče, obnoviteľné zdroje energie a iné ekologické technológie. Úradníci sa začali zaoberať podrobnosťami rozdeľovania peňazí; niektoré z nových pravidiel vstúpili do platnosti 1. januára.

.

Pre mnohých vo Washingtone – demokratov aj republikánov – je tento nový prístup zdravým rozumom. Podľa nich je to jediný spôsob, ako môže Amerika ochrániť svoju priemyselnú základňu, odraziť výzvu zo strany rastúcej Číny a preorientovať hospodárstvo na ekologickejší rast. Podľa The Conomist, je to pre amerických spojencov od Európy po Áziu však prekvapujúci posun. Krajina, na ktorú sa spoliehali ako na stálicu sveta otvoreného obchodovania, namiesto toho robí veľký krok smerom k protekcionizmu. Oni sa zasa musia rozhodnúť, či budú bojovať proti peniazom peniazmi a zvýšia svoje dotácie, aby čelili americkým. Ak výsledkom budú celosvetové preteky v dotáciách, negatívnym dôsledkom môže byť rozbitie medzinárodného obchodného systému, vyššie náklady pre spotrebiteľov, väčšie prekážky pre inovácie a nové hrozby pre politickú spoluprácu, analyzuje The Economist.

Prvá veľká trhlina v americkom záväzku k voľnému obchodu prišla, keď Donald Trump zaviedol clá na výrobky z celého sveta. V niektorých ohľadoch je to však druhá trhlina – súčasné zvyšovanie dotácií -, ktorá bolí viac. “Voľný obchod je mŕtvy”, takto bez okolkov hodnotí situáciu vysokopostavený ázijský diplomat vo Washingtone. “Je to základná teória hier. Keď jedna strana poruší pravidlá, čoskoro ich porušia aj ostatné. Ak budete stáť na mieste, stratíte najviac.”

Hoci sú dotácie už dlho súčasťou amerického hospodárskeho prostredia, nové plány sú pozoruhodné svojím rozsahom aj dôrazom na prioritu Ameriky, pokračuje britský týždenník v analýze. Ich presné ocenenie je nemožné, pretože väčšina dotácií bude mať formu daňových úľav, ktorých celková výška bude závisieť od toho, koľko spoločnosti vyrobia. Kumulatívny vplyv však bude obrovský. Ak investičná aktivita federálnej vlády dosiahne v nasledujúcom desaťročí 100 miliárd dolárov ročne, ako mnohí očakávajú, bude to približne dvakrát viac ako celková suma dotácií v desaťročí pred pandémiou. Banka Credit Suisse si myslí, že americké solárne panely by mohli byť koncom tohto desaťročia najlacnejšie na svete.

Podľa zástancov voľného obchodu sú dotácie zlé samy osebe: umelo zlacňujú tovar vyrábaný v jednej krajine, čím znižujú hospodársku efektívnosť. Nové americké dotácie sú o to nepríjemnejšie, že v mnohých prípadoch vyžadujú od príjemcov splnenie limitov miestneho obsahu. Ak chcú spotrebitelia získať úver vo výške 7 500 USD na kúpu elektrického vozidla, musia si kúpiť auto zmontované v Severnej Amerike. Aspoň polovica komponentov batérie v oprávnených vozidlách musí byť tiež vyrobená v Severnej Amerike. Veterné, solárne a geotermálne projekty dostanú vyššie dotácie, ak sa v nich použije americká oceľ a železo. Približne polovica vyrobených komponentov musí byť tiež vyrobená v Amerike. A tak zoznam pokračuje ďalej.

Podľa The Economist, americký protekcionistický obrat má mnoho motívov. Východiskom je vzostup Číny. Americkí lídri kedysi verili, že sa im podarí prinútiť Čínu, aby obmedzila najhoršiu priemyselnú politiku. Tieto nádeje boli zmarené, a tak sa presadil názor, že Amerika potrebuje vlastnú priemyselnú politiku, aby sa v technológiách budúcnosti nestala závislou od súpera. Obavy politikov z narušenia dodávateľských reťazcov na začiatku pandémie covid-19 posilnili tento názor, rovnako ako túžba zvýšiť počet pracovných miest pre strednú triedu. Ďalším dôvodom sú klimatické zmeny: očakáva sa, že výdavky na obnoviteľné zdroje energie povedú k prudkému zníženiu amerických emisií uhlíka.

.

Ekonomické myslenie, ktoré je základom tejto logiky, je pochybné, myslí si The Economist. Jej politická dynamika je však zatiaľ neúprosná. Z toho vyplývajú dve zásadné otázky pre krajiny na celom svete. Akú veľkú hospodársku hrozbu predstavujú americké dotácie? A ako by mali reagovať?

 

Hojne ma zabíjajú

Pre Čínu ako hlavný cieľ amerických opatrení sú odpovede jednoduché. V spojení s kontrolou vývozu a sankciami sú americké dotácie určené na odlákanie obchodu z Číny. To posilňuje odhodlanie čínskej vlády k väčšej sebestačnosti, a to aj prostredníctvom vlastných rozsiahlych priemyselných dotácií.

Pre amerických priateľov sú však odpovede zložitejšie. Keď Joe Biden v auguste podpísal americký zákon o dotáciách na zelené technológie (prostredníctvom zákona o znížení inflácie, ira), v Európe sa stretol s pochvalou. Konečne sa Amerika zapojila do boja proti klimatickým zmenám. A keďže v Amerike je všetko, od áut až po supermarkety, väčšie, pán Biden, ktorý sa rozhodol pre veľké finančné prostriedky, bol jednoducho považovaný za americký spôsob, ako robiť veci. Teraz už nie. Odborníci na obchod v Európe upozornili, že americké dotácie znamenajú problémy pre ambície kontinentu v oblasti zelených technológií. Čoskoro tieto obavy prenikli na povrch. V decembri francúzsky prezident Emmanuel Macron označil IRA za “zabijaka pre náš priemysel”. Kritika zo strany amerických spojencov v Ázii bola tlmenejšia, ale aj tamojší politici sú frustrovaní obratom k dotáciám na základe národnosti.

Podľa The Economist, hnevlivejšia reakcia v Európe je čiastočne spôsobená jej slabou pozíciou. Energetická kríza vyvolaná ruskou vojnou na Ukrajine tvrdo zasiahla európske firmy. Kontinent sa snažil nahradiť lacný plyn z potrubia drahým skvapalneným plynom. Amerika má vďaka svojim bohatým prírodným zdrojom existujúcu výhodu v nižších cenách energie. Nové dotácie jej môžu priniesť aj lacnejšiu energiu z obnoviteľných zdrojov. Existujú neoficiálne dôkazy, že Európa už teraz prichádza o investície. Švédsky výrobca Northvolt prehodnocuje svoj plán na výstavbu továrne v Nemecku v prospech svojich existujúcich amerických prevádzok. Ostatní budú nasledovať.

.

Toto prispôsobenie je zdrojom úzkosti aj pre niektoré podniky, pokračuje v analýze britský týždenník. Morris Chang, zakladateľ spoločnosti TSMC, taiwanského výrobcu čipov, odhaduje, že výrobné náklady v Amerike sú o 55 % vyššie ako na Taiwane. Práca sa bude skôr duplikovať, než len inak rozdeľovať. Giganti vyrábajúci čipy sa obávajú, že sa rozbijú siete odborných znalostí v ich najpokročilejšej výrobe a vzdajú sa technologického náskoku, ktorý zabezpečuje ich existenciu. Výskum spoločnosti Boston Consulting Group naznačuje, že na vytvorenie viacerých sebestačných dodávateľských reťazcov polovodičov na celom svete by boli potrebné investície vo výške 900 až 1,2 bilióna USD, pričom ročné prevádzkové náklady by sa zvýšili o 45 až 125 miliárd USD.

Americké dotácie na polovodiče aspoň nemajú rovnaké pravidlá týkajúce sa miestneho obsahu ako dotácie na zelené technológie, pokračuje The Economist. Americkí spojenci sa teraz snažia presvedčiť Ameriku, aby tieto dotácie zmiernila. Prezident Biden zmierlivo naznačuje, že Amerika “nikdy nemala v úmysle vylúčiť ľudí, ktorí s nami spolupracovali”. Prakticky však nie je ľahké pravidlá prepracovať. Legislatíva bola napísaná presne, s uvedením dolárových súm, termínov a podmienok. Kongres by musel prijať formálne pozmeňujúce a doplňujúce návrhy – čo je v najlepších časoch vysoká požiadavka a v prípade nefunkčnej Snemovne reprezentantov je to nepredstaviteľné. Akékoľvek úpravy budú pravdepodobne len malé.

Vlády by sa teoreticky mohli obrátiť na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO), pokračuje The Economist. Zákaz WTO týkajúci sa dotácií zahŕňajúcich požiadavky na miestny obsah je jasný. Zatiaľ však nie je veľký záujem o takúto výzvu. Ak by Amerika prehrala, mohla by sa proti rozhodnutiu odvolať, čím by sa prípad účinne ukončil, keďže WTO už nemá reálny odvolací orgán (vďaka rozhodnutiu Ameriky zablokovať vymenovanie). Ďalšou možnosťou by bolo uvaliť clá na americký vývoz, ktorý využíva nespravodlivé dotácie. To by sa však mohlo veľmi skomplikovať. V hre by bolo všetko od automobilov cez solárne panely a vodík až po polovodiče.

 

Zapojte sa do hry

Namiesto toho vlády v iných krajinách čelia ťažkej voľbe, či sa do pretekov o dotácie zapojiť, alebo nie, pokračuje v ananlýze britský týždenník. Existuje ekonomické zdôvodnenie, prečo zostať bokom. Keď Amerika platí za technológie s veľkými nákladmi pre svojich daňových poplatníkov, mali by sa tieto technológie časom stať lacnejšími pre všetkých. Nech už Amerika vynakladá na svoje spoločnosti akékoľvek prostriedky, nemôže mať komparatívnu výhodu vo všetkých výrobkoch. Niektorí predstavitelia v Ázii sa držia nádeje, že ich vlády a vlády v Európe budú zdržanlivé. “Tak by mohli mať všetci neamerickí výrobcovia rovnaké podmienky pre všetkých,” hovorí jeden japonský úradník.

Podľa The Economist, sa však zdá, že prevažujú hlasy, ktoré žiadajú viac dotácií. Juhokórejské ministerstvo životného prostredia údajne informovalo výrobcov automobilov, že domáce dotácie na elektromobily by mohli byť obmedzené na firmy, ktoré v krajine prevádzkujú vlastné servisné strediská, čo vylučuje väčšinu zahraničných spoločností. Japonsko vynakladá vlastné úsilie na oživenie výroby moderných polovodičov. Osem domácich firiem vrátane automobilky Toyota a elektronickej spoločnosti Sony nedávno oznámilo založenie novej firmy na výrobu čipov Rapidus. V novembri vláda prisľúbila 70 miliárd jüanov (500 miliónov USD) na financovanie výskumu polovodičov.

V Európe chcú politici a podniky upraviť prísne pravidlá štátnej pomoci, aby vlády mohli štedrejšie podporovať priemysel. Tieto pravidlá sú jedným z najväčších úspechov európskeho trhu a pomáhajú zabezpečiť tvrdú hospodársku súťaž. Bruno Le Maire a Robert Habeck, ministri hospodárstva Francúzska a Nemecka, však v decembri v spoločnom dokumente tvrdili, že sú potrebné zmeny, aby do strategických odvetví mohlo prúdiť viac pomoci a rýchlejšie.

Američania, ktorí pomáhali vytvárať tradičnú obchodnú stratégiu krajiny, sa obávajú, že jej nový prístup sa vráti ako bumerang. Susan Schwabová, obchodná zástupkyňa v rokoch 2006 až 2009, tvrdí, že mnohí v Európe a Ázii budú len veľmi radi, keď sa otvoria dvere priemyselným dotáciám. “Nikdy nebudeme dotovať toľko alebo zvyšovať toľko bariér ako naši obchodní partneri,” hovorí. “Preto je v našom záujme, aby existoval systém založený na pravidlách a aby sa tieto pravidlá presadzovali.”

Tento názor je dnes vo washingtonských mocenských sálach málo počuť. Katherine Taiová, súčasná obchodná zástupkyňa, je presvedčenou zástankyňou dotácií. Vyzvala Ameriku a jej spojencov, aby koordinovali svoje investície s cieľom maximalizovať svoj vplyv. Teoreticky je to rozumná myšlienka. Amerika chce, aby sa jej spojenci v Ázii a Európe pridali k jej tvrdšiemu postoju voči Číne; jej spojenci chcú medzitým naďalej zostať pod americkým bezpečnostným dáždnikom a podporou krajiny v boji proti klimatickým zmenám.

Aj pri najväčšej úprimnosti však bude koordinácia veľmi ťažká, myslí si The Economist. Tak ako chce byť Amerika na špičke vo výrobe polovodičov, chcú byť na špičke aj vlády v Ázii a Európe. Všetky majú svojich národných šampiónov, nehovoriac o desiatkach začínajúcich firiem, ktoré sa uchádzajú o podiel na tejto činnosti. Keď Amerika a jej spojenci ponúknu viac pomoci, tieto firmy ju veľmi radi prijmú. V tomto procese dôjde k zdvojeniu úsilia cez hranice, plytvaniu verejnými prostriedkami a obviňovaniu medzi krajinami, ktoré by mali spolupracovať. Možno bude potrebné vynaložiť stovky miliárd dolárov na to, aby sme sa znovu naučili, prečo bola Amerika kedysi odporcom, a nie zástancom dotácií, uzatvára svoju analýzu The Economist.

.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

René Pavlík

Milan Šupa

Miroslav Urban

Dušan Uhrin

Miro Majerník

Andrej Sablič

.
.
.

Trump vyzval Zelenského. Ten reaguje: Vo štvrtok budem osobne čakať na Putina v Istanbule

„Ruský prezident Putin nechce dohodu o prímerí s Ukrajinou, ale chce sa stretnúť vo štvrtok v Turecku, aby prediskutoval možné…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

O vyhliadkach na ukončenie vojny

Na pozadí výmeny výziev na prímerie a rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom treba poznamenať, že vyhliadky na ukončenie vojny v…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Oni ničia, my budujeme – Fico a Kaliňák vyškolili opozíciu aj novinárov

Keď sa hovorí o zahraničnej politike, možno by sme mali najprv spomenúť, ako sa s obľubou fotila Zuzana Čaputová s…

11. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

„Nastúpil do vlaku a ..“. Ruské ministerstvo zahraničných vecí oficiálne obvinilo Macrona z užívania drog

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová komentovala video, na ktorom je vidieť, ako francúzsky prezident odstraňuje biele vrecúško zo…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukázali prvú tvár. Opozícia neprišla do Piešťan osláviť víťazstvo nad fašizmom. Lebo Fico, vychvaľovali sa v STVR

 Opozičné strany ignorovali 8. mája celoslovenské oslavy 80. výročia nad fašizmom v Piešťanoch, pretože tam bol predseda vlády Robert Fico.…

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Generál sa pustil do Kallasovej: kto je vlastne táto osoba, keď si toto dovolí?

Kallasová si dovolila opäť vytknúť premiérovi Ficovi jeho návštevu Moskvy. K tomu si dovolila aj jeho kritiku. Kritiku premiéra samostatného…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Fico na tlačovke k zákazu preletov: „Nemohlo ma to zastaviť, mal som viacero verzií trasy“

Premiér Robert Fico mal dnes o 9-tej hodine tlačovku, ako už tradične v nedeľu doobeda. Prinášame vám základné informácie

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Macron kritizuje Putinov návrh

Návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou po tom, ako Kyjev a jeho európski spojenci…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nervy Ukrajincov sú na pokraji zrútenia – ruskí vojaci vedia, prečo im Západ vnucuje 30-dňové prímerie

Kyjev naliehavo požiadal Washington o „30-dňové prímerie“, aby posilnil hranice na pravom brehu Dnepra. Situáciu na stránkach novín Svobodnaja Pressa…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Matúš Šutaj Eštok: Premiérova návšteva Moskvy bola skôr jeho individuálnou cestou

Návšteva Moskvy predsedom vlády SR Robertom Ficom pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny bola skôr jeho individuálnou cestou. Pre…

11. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruské jednotky postúpili na juh od Konstantinovky

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Šaško: Slovensko môže byť šiestou inštitúciou na overovanie vakcín v Európe. Analýzu Kotlára nevidel

Slovensko by mohlo byť šiestou inštitúciou na overovanie vakcín v Európe. V rámci analýzy mRNA vakcín proti COVID-19, ktorú vypracúva…

11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bol zverejnený erb a heslo pápeža Leva XIV.

„In Illo uno unum“ – „V Ňom jednom jedno“ je heslo pápeža Leva XIV., ktoré si zvolil i ako biskup.…

11. 05. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Putin sa vyjadril k ultimátu Západu prijať od zajtra 30-dňové prímerie. Čo bude ďalej?

Európski spojenci Kyjeva hrozia zavedením sankcií proti „Severnému prúdu 2“ a zablokovaním plynovodu, ak Kremeľ nebude súhlasiť s 30-dňovým prímerím

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Čo môže byť Davidovým kameňom v čele Goliáša, ktorý by výstavbu baterkárne definitívne zastavil? Róbert Záhorák z iniciatívy „Chránime si naše“ v HS

Premiér Robert Fico v marci oznámil, že výstavbe baterkárne už nič nebráni a stavebné práce by mali začať v najbližších…

11. 05. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov

Slováci majú prvé tri body na MS, Slovinsko zdolali 3:1

V ďalšom zápase A-skupiny sa mužstvo trénera Vladimíra Országha predstaví v pondelok 12. mája o 16.20 h proti Rakúsku

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov

Plán B. Rusko začne tvrdo rozširovať zónu kontroly na Ukrajine

Po neúspešných pokusoch o diplomatické zbližovanie so Západom, vrátane predstaviteľov okolia Donalda Trumpa, môže Moskva podľa názoru viacerých analytikov z…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Igor Matovič označil premiérovu cestu do Moskvy za zločin

Celé Slovensko aj celá demokratická Európa tŕpla, či nakoniec Robert Fico ten zločin dokoná a on ho dokonal. Týmito slovami…

11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Škandál: Dáni nezabudli na Trumpove slová a vypískali hokejistov USA. Je to neúctivé, reagoval Gauthier

 Pred duelom domáceho Dánska proti Spojeným štátom americkým na majstrovstvách sveta v hokeji sa ozval ohlušujúci piskot, keď hráči USA…

11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump vyhlásil „totálny reštart“ a „veľký pokrok“ vo vzťahoch s Čínou

Tak komentoval rokovania o vzájomných clách, ktoré sa včera konali v Ženeve

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Transrodovým ženám zakázali vstup na ženské toalety v Holyroode

Transrodové ženy už nebudú môcť používať ženské toalety v budove Škótskeho parlamentu informuje BBC

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Na Slovensku začne platiť nová emisná úprava mýta – čo sa mení a čo by ste mali vedieť

Od 1. júla vstúpi na Slovensku do platnosti nová legislatíva o výbere mýta, ktorá zohľadní aj emisie oxidu uhličitého .…

11. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

SNS navrhuje, aby bol predseda Matice slovenskej volený na štyri roky

Predseda Matice slovenskej by sa mohol po novom voliť na štyri roky a tá istá osoba by mohla zastávať tento…

11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ceny na našich pumpách sú najnižšie za ostatné tri roky, lacné tankovanie zrejme čaká motoristov aj v lete

Tankovanie pre slovenských motoristov zostane v najbližších dňoch relatívne lacné. V medziročnom porovnaní sú ceny nafty nižšie o približne 14…

11. 05. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Gáborík o vstupe Slovákov do MS: Nehádzal by som pušku do žita, štvrťfinále je stále reálne

“Potvrdilo sa, že to bol krst ohňom. Prvý zápas už treba hodiť za hlavu. Prvých desať minút zápasu bolo fajn…

11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Ukrajinci a Maďari sa pustili do seba cez špiónov

Maďari v piatok zadržali Ukrajinca v centre Budapešti pre podozrenie zo špionáže. Informoval o tom novinár Vitalij Glagola s odvolaním…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bizarné fotografie: Najdivnejšie veci zverejnené na internete

Bizarné fotografie: Najdivnejšie veci zverejnené na internete. V uplynulom týždni sa na internete objavili dosť divné veci, a to nehovorím…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

Šíri sa vyjadrenie nového pápeža k Ukrajine

Ukrajinské médiá a sociálne siete šíria citát nového pápeža Leva XIV. V ňom kritizuje ruskú inváziu na Ukrajinu

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Hádanka so zápalkami, ktorá rozdeľuje internet: Ste tím 'viem to!' alebo 'čo to je?!'

Hádanka so zápalkami, ktorá rozdeľuje internet: Ste tím 'viem to!' alebo 'čo to je?!' Hlavolamy sú zábavné hádanky, ktoré vás…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

 Najmenej dvaja policajti zahynuli a traja sa zranili pri výbuchu bomby na severozápade Pakistanu.

20:06

Španielsky kráľovský pár sa zúčastnil spomienkovej slávnosti pri príležitosti oslobodenia nacistického koncentračného tábora Mauthausen. V tábore zahynuli desiatky tisíc ľudí, mnohé z obetí utiekli zo Španielska pred občianskou vojnou.

19:51

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je pripravený tento týždeň osobne sa stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. 

19:50

Americký prezident Donald Trump na svojej platforme Truth Social vyzval Ukrajinu, aby „okamžite“ súhlasila s návrhom ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania medzi oboma krajinami, ktoré by sa mali uskutočniť v Istanbule. 

19:49

Afganské vládnuce hnutie Taliban zakázalo v celom Afganistane až do odvolania hranie šachu. Dôvodom sú obavy, že sa využíva na hazard, informoval predstaviteľ tamojšieho odvetvia športu.

19:44

.

Gorazdove stopy na Balkáne? Albánsko – zem tajomná

Jedného dňa mi napísal kamarát Henrich Sobotka: Našiel som Moravský kríž v Albánsku a neďaleko akoby stopa po nejakej rotunde.…

10. 05. 2025 | | 7 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | | 7 min. čítania | 0 komentárov

Prelomový objav: Ako predĺžiť životnosť batérie až 19-násobne

11.5.2025 Redakcia Auto trendy . Kórejskí vedci odhalili kľúčový faktor degradácie batérií, ktorý môže zmeniť budúcnosť elektromobility. Tajomstvo dlhšej životnosti…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

Britská MI-6 môže mať prvýkrát v histórii na čele ženu

Šéf britskej spravodajskej služby MI6 Richard Moore, ktorý zohral významnú úlohu vo vojne na Ukrajine, na jeseň odstúpi z funkcie

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Škoda odkryla tajomstvo: Nový športový model Enyaq RS ohuruje výkonom aj dizajnom

11.5.2025 Redakcia Auto trendy . Najvýkonnejšia sériová Škoda v histórii prichádza s dojazdom až 567 km a zrýchlením, ktoré vyrazí…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Eva Šuleková: Vyhorenie vzniká aj zo súcitu, ohrozuje pomáhajúce profesie

Syndróm vyhorenia je vždy spojený so záťažou zodpovednosti a výkonu, poznáme aj špecifické vyhorenie zo súcitu, ktorým trpia napríklad ošetrovatelia.…

11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ako sovietska rozviedka odhalila obranu Berlína

Rusko, 10. mája 2025 - Na uskutočnenie berlínskej operácie zapojilo Hlavné veliteľstvo sily troch frontov. Hlavný úder mal zasadiť 1.…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

Boli to veľmi kvalitní hráči a potrestali nás, povedal mladík Honzek po zápase proti Švédsku

Pred viacerých hráčov slovenskej hokejovej reprezentácie bolo úvodné vystúpenie na 88. majstrovstvách sveta veľkou školou. Pri štokholmskej prehre 0:5 s…

10. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

René Pavlík

Milan Šupa

Miroslav Urban

Dušan Uhrin

Miro Majerník

Andrej Sablič

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov