Berlín 30. apríla (TASR) – Na juhu Nemecka, v historickom meste Ellwangen, ležiacom v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko, je viacero pamätníkov venovaných sv. Metodovi, ktorý tu nútene strávil časť svojho života.
Keď Konštantín-Cyril na smrteľnej posteli v rímskom kláštore požiadal začiatkom roka 869 svojho staršieho brata Metoda, aby sa vrátil späť na Veľkú Moravu dokončiť ich dielo, netušil, aká strastiplná životná cesta ho bude čakať.
Metod, vysvätený v Ríme za kňaza, sa najprv vybral na dvor kniežaťa Koceľa do Blatnohradu. Čoskoro sa opäť vracia do Ríma, aby ho pápež Hadrián II. na žiadosť slovanských kniežat Koceľa, Rastislava a Svätopluka vysvätil v lete 869 za arcibiskupa pre Panóniu a Veľkú Moravu.
Klérus z Východofranskej ríše, ktorý cítil oslabovanie svojho vplyvu medzi Slovanmi zavádzaním staroslovienčiny do liturgie, sa uchýlil k bezprecedentnému kroku. Čerstvo vymenovaného arcibiskupa Metoda dal na jeho ceste na Veľkú Moravu tajne zajať a po súde na synode v Regensburgu v roku 870, za účasti kráľa Ľudovíta Nemca a biskupov, uvrhnúť do kláštorného väzenia.
Metod strávil v ponižujúcich podmienkach v Ellwangene a na ostrove Reichenau na Bodamskom jazere asi dva a pol roka. Až v roku 873 po razantnom zásahu nového pápeža Jána VIII., ktorý sa dozvedel o hrubom porušení disciplíny, došlo zo strany nemeckých biskupov k jeho prepusteniu a návrate na Veľkú Moravu.
Na budove kláštora v Ellwangene (dnes krajinský súd a štátne zastupiteľstvo), kde bol apoštol Slovanov väznený, sa nachádzajú štyri pamätné tabule venované sv. Metodovi.
Najstaršiu z nich, kamennú, dalo inštalovať mesto v roku 1970. Zobrazuje súd v Regensburgu za účasti vladára s korunou a štyroch biskupov, pričom Metod má na hlave svätožiaru a v rukách drží knihu. Napravo sa nachádzajú tri bronzové umelecké diela s podobizňou svätca venované Bulharskom (1975), Macedónskom (1996) a Slovenskom (2005).
Tabuľa od bratislavského sochára Mariána Polonského bola inštalovaná vďaka spolupráci krajanov zo Slovensko-nemeckej únie vedenej Dušanom Klimom, Generálneho konzulátu SR v Mníchove pod vedením Petra Mišíka, a Úradu vlády SR.
Slovenskí krajania a súčasná generálna konzulka SR v Mníchove Veronika Lombardini podnikajú kroky na odhalenie pamätníka i pri starobylom kláštore na ostrove Reichenau, druhom väzenskom mieste arcibiskupa Metoda.
(spolupracovník TASR Pavol Demeš) dem
Upozornenie: TASR vydá k správe fotoreportáž